Katalog

Anna Kubiak, 2018-06-21
Strzałkowo

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz grupowych zajęc logopedycznych " Wiosna w przyrodzie"

- n +

Scenariusz - grupowe zajęcia logopedyczne dla 5-6 latków.

Temat: Wiosna w przyrodzie

Cele ogólne:
-utrwalenie wymowy głosek szeregu szumiącego
-rozwijanie percepcji słuchowej
-usprawnianie narządów mowy i toru oddechowego
Cele szczegółowe:
uczeń :
-oddycha prawidłowym torem: nos-usta
-rozwija słownictwo bierne i czynne
-wykonuje cwiczenia wg instrukcji
- rozróżnia i nazywa dźwięki otoczenia
Metody:
Słowna, oglądowa, praktycznego działania, metoda problemowa.
Formy-praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne: listki, motyle z papieru, tablica multimedialna, prezentacja, ilustracja –biedronka, kontury biedronek bez kropek ,pudełko z kropkami, obrazy przedstawiające wiosenne krajobrazy, portret Pani Wiosny, kapelusz z kwiatami.




Przebieg zajęc:
1.Powitanie- logopeda w kapeluszu z kwiatami
–Kto dziś przyszedł do dzieci? (Pani Wiosna)
-Po czym poznajemy, że jest wiosna? (spontaniczne wypowiedzi)
2. Obejrzenie i omówienie obrazów przedstawiających wiosnę: portret Pani Wiosny, wiosna na polu, w sadzie, w lesie, w ogrodzie.
3. Cwiczenia oddechowe: „Wiatr”
-dmuchanie na zawieszone na nitkach listki
-dmuchanie na zawieszone na nitkach motylki
4. Utrwalenie wymowy głoski „SZ”
Usta ułożone w „ryjek”, zęby złączone, język wysoko .
Na wydechu:
-mały wiatr SZSZSZ… cicho
-duży wiatr SZSZSZ…głośno
4. Cwiczenia artykulacyjne –bajka logopedyczna „Pan Języczek w poszukiwaniu wiosny”-cwiczenia wplecione w opowiadanie logopedy:
- kląskanie, wąchanie, dmuchanie, język na brodę ,język do nosa
5. Ćwiczenia słuchowe z wykorzystaniem tablicy multimedialnej- rozpoznawanie odgłosów i dobieranie obrazka :
-wiatr
-deszcz
-ulewa
-bocian
-świerszcz
-żaba
-dzięcioł
7. Oglądanie lustracji przedstawiającej biedronkę. Liczenie kropek. Praca
z tablicą multimedialną.
6.Rozwiązywanie problemu biedronki na podstawie wiersz pt. „Jak biedronka zgubiła kropki” Wandy Chotomskiej
-Wysłuchanie treści wiersza ,, Jak biedronka zgubiła kropki?”
Wiersz:

W poniedziałek bardzo rano pierwsza kropka wpadła w siano
Drugą kropką wiatr we wtorek grał w siatkówkę nad jeziorem
W środę kos dał swoim dzieciom do zabawy kropkę trzecią
W czwartek czwarta z siedmiu kropek w świat ruszyła autostopem
Piąta kropka w piątek rano wpadła w studnię murowaną
Szóstą kotek wziął w sobotę i nie oddał jej z powrotem
A ta siódma przy niedzieli spadła w mieście z karuzeli.
Omówienie:
-Co przydarzyło się biedronce?
-Ile kropek zgubiła biedronka?
-Gdzie wpadły kropki?
-Jak możemy pomóc biedronce, żeby znów ładnie wyglądała?
-Szukanie sposobów pomocy –bank pomysłów.
7. Nanoszenie kropek na biedronkę za pomocą słomki-na wdechu
- cwiczenia oddechowe.
8. Omówienie zajęc. Ocena pracy podczas zajęc.
9. Zakończenie.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.