Katalog

Monika Gerlich-Adamaszek, 2018-05-30
Pszczyna

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

„PRIMA APRILISOWE ŻARTY” SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH

- n +

„PRIMA APRILISOWE ŻARTY”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH


CELE OGÓLNE:
- kreowanie postawy aktywnej, twórczej i z poczuciem humoru,
- stwarzanie okazji do aktywności i twórczości,
- eliminowanie stresu, napięcia oraz agresywnych zachowań.

CELE SZCZEGÓŁOWE
Dziecko:
- poznaje zwyczaje związane z prima aprilis;
- wie, że żarty nie powinny nikogo krzywdzić, ani ośmieszać;
- rozwija wyobraźnię i ekspresję twórczą.

FORMY PRACY:
z całą grupą,
indywidualnie.

METODY
- słowna
- poglądowa
- zadań stawianych dziecku

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie w kręgu
Witam tych, którzy:
o lubią się śmiać,
o lubią, gdy inni uśmiechają się do nich,
o znają kilka dobrych dowcipów,
o mają dobre poczucie humoru,
o potrafią śmiać się także z siebie,
o wiedzą, że śmiech to zdrowie,
o uśmiechnęli się dziś do kogoś,
o potrafią rozśmieszać innych,
2. Zabawa poprawiająca nastrój " Rozśmieszaj mnie"
Dzieci dobierają się parami. Jedna osoba usiłuje być poważna, a partner rozśmiesza ją w sposób podany przez nauczyciela. Kiedy uda mu się to, następuje zamiana ról. Na sygnał /dzwonek/ następuje zmiana partnera. Kolejne sposoby rozśmieszania podawane przez nauczyciela: rozśmieszamy miną, ruchem, słowem, własnym sposobem.
3. Rozmowa na temat: "Na czym polega dobry żart ?"
 Dlaczego zaproponowałam dziś zabawę w rozśmieszanie?
 Czym dzisiejszy dzień różni się od innych?
4. Znaczenie humoru w życiu codziennym
 Dlaczego ludzie lubią się śmiać?
 Dlaczego lubią gdy inni się do nich uśmiechają?
 Dlaczego warto się uśmiechać? Jaki byłby nasz świat bez uśmiechu?
5. Wybranie się z nauczycielką do innego przedszkola. Dziś wybierzemy się w naszej wyobraźni do przedszkola "na opak", poznamy jego zwyczaje, będziemy szukać wszystkiego co jest na opak, a także sami będziemy układać różne naopaki. Przekonamy się czy jest to dobra zabawa. Lecz tak jak przed każdą prawdziwą podróżą do kraju którego jeszcze nie znamy, warto jest poznać zwyczaje jego mieszkańców.
6. Zwyczaje w przedszkolu "na opak"
a. Czym zajmują się nauczyciele? Gdzie ukrył się "naopak"?
Dzieci szukają odpowiedzi na podstawie wysłuchanego wiersza:
W przedszkolu na opak, swoje dzieciaki
Pani prosiła, błagała,
By się w ogóle nie uczyły, żadnych zadań nie robiły
I same czarne gwiazdki do domu nosiły.
b. Czym zajmują się dzieci przedszkola "na opak"?
 określanie nastroju wiersza;
 wyszukiwanie wyrażeń "na opak";
2. Wyprawa do przedszkola "na opak"- zabawa ruchowa "Pojazdem na opak"
Dzieci w grupach zamieniają się w dowolne pojazdy . Kierowca trzyma ręce na kierownicy . Pojazd porusza się na opak do poleceń nauczyciela:
o pojazd rusza do przodu; - teraz jedzie do tyłu;
o skręca w prawo; - skręca w lewo;
o przechyla się na prawo, a teraz na lewo;
o jedzie coraz szybciej i bardzo szybko; - coraz wolniej i bardzo wolno;
o zbliża się na miejsce – zwalnia ; - przyspiesza;
o jesteśmy w przedszkolu "na opak”
3. Rysowanie wszystkiego ,,na opak” – oglądanie prac plastycznych.
4. Żarty i dowcipy w grupach.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.