AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Anna Mandzewska, 2018-05-14
Chorzów

Zawodowe, Konspekty

Dwa konspekty lekcji o tworzeniu Video-CV

- n +

1. Szkoła: Technikum Ekonomiczne w CKZiU w Chorzowie
2. Klasa: I
3. Moduł: Praktyka zawodowa
4. Jednostka modułowa: Praktyka zawodowa
5. Prowadzący: …
6. Hasło programowe: KPS (2)1 Opracowanie Video CV (Video Resume) jako prezentacji indywidualnych umiejętności.
7. Temat lekcji: Autoprezentacja – tworzenie materiału wideo (1) – temat na dwie godziny lekcyjne
8. Cele lekcji:
I. Cel ogólny: Umiejętność przygotowania wystąpienia, krótkiej prezentacji, nagranie materiału wideo
II. Cele szczegółowe
- Uczeń potrafi się zaprezentować przed kamerą.
- Uczeń komponuje wypowiedź zwartą, monolog.
- Uczeń świadomie kreuje własny wizerunek przez postawę, sposób mówienia, mowę ciała.
- Uczeń panuje nad stresem, niepotrzebnymi gestami.
- Uczeń dokonuje krytycznej oceny wizerunku własnego oraz innych osób.
9. Metody dydaktyczne:
Zadanie praktyczne – nagrywanie Video CV, Dyskusja
10. Środki dydaktyczne: kamera, komputer, rzutnik multimedialny
11.Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
12. Bibliografia:
- https://www.forbes.pl/kariera/jak-przygotowac-wideo-cv/085k4t2
13 Przebieg lekcji:

KONSPEKT TRADYCYJNY
1) Ogniwo wstępne
Nauczyciel sprawdza obecności i zapisuje w dzienniku temat lekcji.
Nauczyciel przedstawia cel lekcji zasady nagrywania video.
Uczniowie mają chwilę na przygotowanie się do nagrania, a tym czasie nauczyciel przygotowuje sprzęt – kamera, statyw, krzesło, rzutnik multimedialny lub monitor za plecami ucznia – wg potrzeb.
2) Ogniwo centralne
Uczniowie nagrywają krótkie (30 -120 sekund) filmiki na których prezentują się dla potencjalnego pracodawcy – Video CV.
Po każdym nagraniu koledzy i koleżanki, którzy obserwowali nagranie zwracają uwagę na zalety i dobre zachowania nagrywającego oraz na wady i pomyłki i wskazują, w jaki sposób ich unikać.
3) Ogniwo końcowe
Podsumowanie wykonanych nagrań.
Nauczyciel wskazuje sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi wpadkami, np.: nadmierna gestykulacja – trzymanie dokumentów; uciekanie wzrokiem od kamery – ustawienie za kamerą kogoś życzliwego i patrzenie na niego tuż przy kamerze; nerwowa mowa – przećwiczenie kilka razy bez kamery swojej wypowiedzi, gruntowne przygotowanie tego, co chce się powiedzieć, spisanie w krótkich zdaniach.
Zapowiedź powtórzenia lekcji i nagrania np. za dwa tygodnie. W tym czasie uczniowie mają czas na przygotowanie się do nagrania, a w wyznaczonym dniu na założenie odpowiedniego stroju (nagranie może być w ujęciu portretowym, więc wystarczy odpowiednia bluzka, ew. biżuteria czy lekki makijaż.

14. UWAGA – komentarz
Po zakończonych zajęciach warto przekazać uczniom nagrania ich wypowiedzi w uzgodniony sposób – poprzez zabezpieczone konto na serwerze, wysyłkę mailem czy na pendrive. Dzięki temu uczniowie będą mogli samodzielnie przeanalizować nagranie, ocenić swoje słabe strony i popracować nad nimi. Będą też mogli pokazać nagranie zaufanym osobom, np. rodzicom, i uzyskać wartościowe porady.

1. Szkoła: Technikum Ekonomiczne w CKZiU w Chorzowie
2. Klasa: I
3. Moduł: Praktyka zawodowa
4. Jednostka modułowa: Praktyka zawodowa
5. Prowadzący: …
6. Hasło programowe: KPS (2)1 Opracowanie Video CV (Video Resume) jako prezentacji indywidualnych umiejętności.
7. Temat lekcji: Autoprezentacja – tworzenie materiału wideo (2) – temat na dwie godziny lekcyjne
8. Cele lekcji:
III. Cel ogólny: Umiejętność przygotowania wystąpienia, krótkiej prezentacji, nagranie materiału wideo
IV. Cele szczegółowe
- Uczeń stosuje zasady i techniki prezentacji.
- Uczeń komponuje wypowiedź zwartą, monolog.
- Uczeń świadomie kreuje własny wizerunek przez odpowiedni strój, postawę, sposób mówienia, mowę ciała.
- Uczeń panuje nad stresem, niepotrzebnymi gestami.
- Uczeń wskazuje cechy i zachowania korzystne i szkodzące wizerunkowi i planuje pracę nad ich wyeliminowaniem.
9. Metody dydaktyczne:
Wykład powtórkowy, zadanie praktyczne – nagrywanie Video CV
10. Środki dydaktyczne: kamera, komputer, rzutnik multimedialny
11.Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
12. Bibliografia:
• https://www.forbes.pl/kariera/jak-przygotowac-wideo-cv/085k4t2
• http://pracanawymiar.pl/cv-na-youtube/
• http://pracanawymiar.pl/jak-zrobic-wideo-cv/
• https://praca.money.pl/cv/artykul/jak-stworzyc-swoje-wideo-cv,39,0,1795623.html
Materiały do zaprezentowania uczniom:
https://youtu.be/YOKYsddbxBQ
https://www.youtube.com/watch?v=SZGxqbDoBUo – polka po angielsku, wywiad
https://youtu.be/eZhmzU7Tajk - rysowane
https://www.youtube.com/watch?v=c_PZTAW5piQ
http://weblog.infopraca.pl/2017/03/oryginalnych-video-cv/

13 Przebieg lekcji:

KONSPEKT TRADYCYJNY
4) Ogniwo wstępne
Nauczyciel sprawdza obecności i zapisuje w dzienniku temat lekcji.
Nauczyciel przypomina zasady prezentacji i zasady nagrywania video.
Uczniowie mają chwilę na przygotowanie się do nagrania, a tym czasie nauczyciel przygotowuje sprzęt – kamera, statyw, krzesło, rzutnik multimedialny lub monitor za plecami ucznia – wg potrzeb. Tablicy ustawionej za kamerą umieszcza konspekt wypowiedzi.
5) Ogniwo centralne
Uczniowie nagrywają krótkie (30 -120 sekund) filmiki na których prezentują się dla potencjalnego pracodawcy – Video CV.
Każda osoba ma czas na: 1. Odtworzenie poprzedniego, surowego nagrania bez przygotowania; 2. nagranie swojego Video CV, 3. Krótki komentarz dotyczący sukcesów lub dostrzeżonych błędów, które można wyeliminować w kolejnych próbach.
6) Ogniwo końcowe
Podsumowanie wykonanych nagrań.
Dyskusja o możliwościach video CV, o ciekawych pomysłach na nagranie, odtworzenie przykładów nagrań video z komentarzem i wymiana pomysłów na ciekawe nagrania, sposoby pokazywania takich cech, jak poczucie humoru, zaradność, optymizm, itp.

14. UWAGA - komentarz
Podsumowanie po zakończeniu nagrań obejmuje wskazówki dotyczące nagrań montowanych oraz pomysłów na oryginalne urozmaicenia filmików.
Nagranie przyjęte do realizacji jest nagraniem „z jednego ujęcia”, dlatego z założenia nie polega montażowi. Takie rozwiązanie podyktowane jest ograniczeniami czasowymi związanymi z koniecznością nauczenia uczniów podstaw montażu. Dopuszcza się jednak pewne urozmaicenia, przedyskutowane zostały: zdjęcia, plansze, prezentacje, które uczniowie mogą pokazywać podczas nagrania, ale dopuszcza się także dalej idącą inwencję. Uczniowie zostaną poinformowani o innych sposobach wyróżniających nagranie spośród innych, sprawiające, że ogląda się je ciekawiej. Nie są one przedstawione wcześniej, aby nie sugerować uczniów w kierunku ich wykorzystania. Proste nagranie wystarcza aby zrealizować cele lekcji – kompozycja CV, przygotowanie prezentacji – spójna wypowiedź, tworzenie i kontrolowanie wizerunku, panowanie nad stresem i nerwowymi gestami.


Przypomnienie zasad nagrywania i spójnej wypowiedzi:
-mówić spokojnie, używać krótkich zdań.
- siedzieć prosto lub stać prosto, ręce spokojne, nie garbić się, panować nad nerwowymi gestami, huśtaniem się.
- nie czytać, raczej posiłkować się konspektem wypowiedzi.
- wypowiedź ma być naturalna, nie wiersz wykuty na pamięć.
- uśmiech i patrzenie w kamerę, ale nie „jak sroka w gnat”
- krótkie są dobre dla rekrutera – konkretne, oszczędzające czas. Dłuższe pozwalają lepiej nas poznać



Kreatywne video cv:
- Wywiad
- Reportaż
- Prezentacja umiejętności tworzenia animacji – poszukiwanie - pracy w agencji artystycznej
- Film nagrywany niemy – różne obrazy, połączone w jedno ze zdjęciami, a do tego dograny głos, opowiadający o życiu.
- Rysowane z muzyką lub z komentarzem
- Pokaz pracy
- Śpiewane

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.