Katalog

Sylwia Maćkowiak, 2018-04-17
Wschowa

Pedagogika, Konspekty

scenariusze zajęć w internacie - szkoła zawodowa- Sylwia Maćkowiak

- n +

SCENARIUSZE ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY PROFILAKTYCZNEJ Z WYCHOWANKAMI INTERNATU


TEMAT I: POGADANKA NA TEMAT PRZEMOCY WŚRÓD MŁODZIEŻY

CELE:
- nauka współpracy w grupie
- uczenie młodzieży poszanowania godności drugiego człowieka
- zapoznanie z pojęciami : przemoc, agresja
- zapobieganie zachowaniom niepożądanym społecznie

METODA: pogadanka, dyskusja
FORMA : grupowa
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zebranie w jednej z sal.
4. Podział uczniów na grupy.
5. Poszczególne grupy zastanawiają się nad znaczeniem pojęć: agresja,przemoc.
6. Przeprowadzenie pogadanki na temat przemocy, agresji rówieśniczej.
7. Młodzież wraz z wychowawcą wymyśla sposoby zapobiegania przemocy wśród młodzieży.
8. Refleksje na temat zajęć.


























SCENARIUSZE ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY PROFILAKTYCZNEJ Z WYCHOWANKAMI INTERNATU


TEMAT III : KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

CELE:
- poznanie zasad uważnego słuchania i formułowania komunikatu typu „ Ja”
- kształtowanie właściwej postawy wobec rówieśników
- uświadomienie istnienia różnych form komunikacji niewerbalnej
- nazywanie uczuć, jakie pojawiają się podczas komunikacji interpersonalnej

METODA: pogadanka, dyskusja
FORMA : grupowa
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zebranie w jednej z sal.
4. Podanie definicji komunikacji interpersonalnej i omówienie form komunikacji niewerbalnej
( kontakt wzrokowy, gestykulacja, odległość od rozmówcy, głos, mimika)
5. Młodzież zastanawia się nad pojęciem dobry słuchacz.
6. Uczniowie dobierają się w pary, rozmawiają i obserwują swoje reakcje.
7. Młodzież słucha i opowiada o tym,co słyszała ćwicząc aktywne słuchanie w parach.
8. Wychowawca podaje przykłady komunikatu typu „Ja”.
9. Wychowankowie nadają komunikaty typu „Ja” - ćwiczenia w parach.
10. Podsumowanie ćwiczeń : Co było trudne? Co zainteresowało?





















SCENARIUSZE ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY PROFILAKTYCZNEJ Z WYCHOWANKAMI INTERNATU


TEMAT IV : CO WIEMY O ŚRODKACH UZALEŻNIAJĄCYCH?

CELE:
- dostarczenie wiedzy na temat uzależnień, sposobu ich powstawania i możliwości leczenia
- kształtowanie nawyku współpracy w grupie
- zapobieganie zachowaniom aspołecznym

METODA: pogadanka, dyskusja
FORMA : grupowa
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zebranie w jednej z sal.
4. Podział wychowanków na grupy.
5. Wprowadzenie do tematu: wychowawca definiuje pojęcie rodziny z problemem alkoholowym
6. Dyskusja na temat uzależnień. Wychowankowie podają wady i zalety przyjmowania różnego rodzaju używek.
7. Uczniowie w grupach wymyślają sposoby na to, jak ustrzec rówieśników przed uzależnieniami i jak pomóc już uzależnionym.
8. Podsumowanie zajęć.
























SCENARIUSZE ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY PROFILAKTYCZNEJ Z WYCHOWANKAMI INTERNATU


TEMAT V : CO TO ZNACZY BYĆ ASERTYWNYM?

CELE:
- nabywanie przez uczniów umiejętności wyrażania własnego zdania
- poznanie pojęcia „asertywność”
- poznanie cech zachowań asertywnych
- zastosowanie zachowań asertywnych w praktyce

METODA: pogadanka, dyskusja
FORMA : grupowa
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zebranie w jednej z sal.
4. Podział wychowanków na grupy.
5. Wprowadzenie do tematu: wychowawca definiuje pojęcie „ asertywność”
6. Wychowawca podaje przykłady zachowań asertywnych.
7. Poszczególne grupy zastanawiają się nad zachowaniami asertywnymi, uległymi i agresywnymi.
8. Oglądanie filmu pt. „ Asertywność – bycie sobą”
9. Podsumowanie zajęć.

























SCENARIUSZE ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY PROFILAKTYCZNEJ Z WYCHOWANKAMI INTERNATU


TEMAT VI : UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI

CELE:
- zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w sieci
- zapoznanie uczniów z zagrożeniami płynącymi z korzystania z internetu
- uczenie świadomego i bezpiecznego poruszania się w sieci

METODA: pogadanka, dyskusja
FORMA : grupowa
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zebranie w jednej z sal.
4. Wprowadzenie do tematu: wychowawca definiuje pojęcia: sexting, stalking, hating
5. Oglądanie filmu pt. „ Na zawsze”
6. Dyskusja na temat obejrzanego filmu i na temat zachowania bezpieczeństwa w sieci.
9. Podsumowanie zajęć.


























SCENARIUSZE ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY PROFILAKTYCZNEJ Z WYCHOWANKAMI INTERNATU


TEMAT VII : JAK ROZMAWIAĆ Z MŁODZIEŻĄ O PROSTYTUCJI NIELETNICH?

CELE:
- zdefiniowanie pojęcia „ prostytucja nieletnich”
- dokonanie negatywnej oceny tego zjawiska
- zapobieganie zachowaniom aspołecznym wśród uczennic
- dostarczenie informacji na temat konsekwencji uprawiania prostytucji
- kształtowanie poglądów i postaw wobec zjawiska prostytucji nieletnich

METODA: pogadanka, dyskusja
FORMA : grupowa
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Sprawdzenie obecności.
3. Zebranie w jednej z sal.
4. Wprowadzenie do tematu: wychowawca definiuje pojęcie „prostytucja nieletnich”
5. Podział uczniów na grupy.
6. Wychowankowie podają hasła kojarzące im się z prostytucją, podają przyczyny i skutki prostytuowania się.
7. Wychowawca podaje ciekawostki z kronik policyjnych.
9. Podsumowanie zajęć.
























SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTERNATOWYCH DO PRACY WYRÓWNAWCZEJ Z WYCHOWANKAMI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ ORAZ Z WYCHOWANKAMI MAJĄCYMI TRUDNOŚCI W NAUCE


TEMAT : POMOC UCZNIOM SŁABSZYM W NAUCE

CELE:
- pomoc w odrabianiu zadań domowych
- pomoc w utrwalaniu i powtarzaniu materiału
- zachęcanie uczniów do systematycznej nauki
- podniesienie samooceny wychowanków
- polepszenie relacji wychowawca - wychowanek

METODA: rozmowa
FORMA : indywidualna, grupowa max. 2-3 osoby
OSOBA PROWADZĄCA : Sylwia Maćkowiak
CZAS TRWANIA : 45 min.

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1. Powitanie młodzieży
2. Przeprowadzenie wywiadu na temat potrzeby pomocy w nauce.
3. Spotkanie w jednej z sal.
4. Wychowawca pomaga wychowankowi odrabiać zadania domowe.
5. Wychowawca odpowiada na pytania wychowanka.
6. Wychowawca przepytuje wychowanka z ostatnich lekcji.
7. Wychowanek samodzielnie formułuje odpowiedzi na pytania wychowawcy.
8. Powrót wychowanka do sali mieszkalnej.






















Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.