Katalog

Małgorzata Szpara, 2018-04-09
Pasym

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

„Poczta” – wycieczka na pocztę.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Przebieg zajęcia:

Temat: „Poczta” – wycieczka na pocztę.

Cele:
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wycieczek
i nienarażania się na niebezpieczeństwo w czasie wycieczki,
- wdrażanie dzieci do zachowania szczególnej ostrożności na drodze i stosowania przepisów ruchu drogowego oraz przechodzenia przez jezdnię tylko w oznaczonych miejscach,
- kształtowanie nawyku poruszania się zwartą grupą w czasie wycieczki,
- ozdabianie zaproszeń dla rodziców na zajęcia otwarte,
- zapoznanie z drogą listu od adresata do nadawcy,
- zapoznanie z zawodem listonosza,
- budzenie uczuć radości i satysfakcji ze sprawiania przyjemności innym.

Metody: słowne, oglądowe, praktycznego działania, aktywne: Pedagogika zabawy, opowieść ruchowa wg J. G. Thulina

Formy: indywidualna, zbiorowa.

Pomoce: chusta animacyjna, piłka, koperty, znaczki pocztowe, zaproszenia, gotowe elementy
ozdobne, klej, historyjka obrazkowa „Droga listu”, „skrzynka pocztowa”, emblematy słoneczek z wesołą miną i chmurek ze smutna miną, magnetofon, płyta CD z nagraniem, kamizelki odblaskowe.

Przygotowanie dzieci:
1. Powitanie w kręgu:

„Wszyscy są, witam was,
zaczynamy już czas,
jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy”.

2. „Nie damy spaść piłce” – zabawa integracyjna z chustą animacyjną.

Dzieci stoją, trzymając brzegi chusty, i turlają leżącą na niej piłkę. Ich zadaniem jest takie
poruszanie chustą, aby piłka nie spadła na ziemię.

3. „Zaproszenie” – ozdabianie zaproszeń.
Naklejanie gotowych elementów na zaproszenia. Zwrócenie uwagi na estetykę kompozycji
i staranność wykonania.
Włożenie zaproszeń w przygotowane i zaadresowane koperty, naklejenie znaczka pocztowego przez dzieci.
(znaczki i zaadresowane koperty zostały wcześniej przyniesione do przedszkola przez rodziców dzieci).

4. „Jedzie listonosz” - opowieść ruchowa wg J. G. Thulina
Listonosze wychodzą z domu do pracy – marsz w rytm akompaniamentu. Patrzą na zegarek – jest już późno, biegną truchtem na pocztę. Wkładają swoje listy do torby, wsiadają na rowery
i naśladują jazdę, dzwoniąc dzwonkiem ”dzyń, dzyń”. Nagle na ich drodze pojawia się ciężarówka. Listonosze zsiadają z rowerów i czekają aż ona przejedzie (naśladują warkot ciężarówki- wrrr...). Listonosze idą, prowadząc rower po piaszczystej, polnej drodze. Nagle nadjeżdża traktor.
Stoją i czekają aż on przejedzie (naśladują warkot –tur, tur,tur). Teraz już lepsza droga, wsiadają na rowery i szybko jadą dalej. To już południe. Słychać hejnał na wieży (naśladują głos trąbki
tra-ta t-ta). Dojechali wreszcie do domu- biegną szybko: tup, tup, tup, pukają: puk, puk i wręczają list. Powrót listonosza na pocztę. Znów spotyka traktor, ciężarówkę. Zostawia torbę na poczcie
i marszowym krokiem wraca do domu. W domu odpoczywa - dzieci leżą swobodnie na dywanie, nie potrącają się, odpoczywają.

5. „Droga listu”– historyjka obrazkowa.
Ułożenie historyjki obrazkowej przez dzieci i zawieszenie jej na tablicy.

I obrazek – Dziewczynka nakleja na kopertę znaczek.
II obrazek – Wrzuca list do czerwonej skrzynki.
III obrazek – Listonosz wiezie list w torbie.
IV obrazek – Listonosz oddaje list adresatowi.

Przebieg zajęć:

6. „Karta wycieczki.
Wypełnienie „Karty wycieczki”, która zawiera: program, listę uczestników, dane opiekunów.
Zatwierdzenie „Karty” przez dyrektora. (w dwóch egzemplarzach)

7. Wycieczka na pocztę:
- podanie tematu i celu wycieczki: „Wycieczka na pocztę”, odszukanie skrzynki na listy
oraz wysłanie zaproszeń do Rodziców,
- omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola
(nie oddalanie się grupy, stosowanie wiedzy o ruchu drogowym podczas poruszania się po drogach, słuchanie poleceń dorosłych),
- zwrócenie uwagi na bezpieczne poruszanie się po śliskiej nawierzchni (zima – leżący śnieg na chodnikach),
8. Wyjście do szatni:
- zwrócenie uwagi odpowiedni ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych i na kolejność ubierania się,
- zadbanie o prawidłowe oznakowanie dzieci - założenie kamizelek odblaskowych,
- ustawienie się w parach,
- sprawdzanie stanu liczbowego dzieci przed wyruszeniem z przedszkola.
9. „Poczta”.
- wejście do budynku poczty,
- obserwacja pomieszczeń urzędu pocztowego,
- rozmowa z pracownikiem poczty, który odpowiada na pytania dzieci: Kto wyjmuje listy ze
skrzynki? Czym listy będą przewożone? Kiedy dotrą do rodziców?.
- wspólne zdjęcie, podziękowanie,
- wrzucenie listu do skrzynki pocztowej.
10. Powrót do przedszkola
- sprawdzania stanu liczbowego dzieci przed wyruszeniem z budynku poczty i po przyjściu
do przedszkola,
- rozmowa z dziećmi na temat wrażeń z wycieczki.

11. „Słoneczko i chmurka” – ewaluacja zajęć.
Nauczycielka rozkłada słoneczka i chmurki na wykładzinie.
Dzieci siadają w kole i wybierają słoneczko z wesołą miną jeśli wycieczka podobała się im a jeśli nie to chmurę ze smutną miną i wkładają je do „skrzynki pocztowej” .
Liczenie ile jest słoneczek z wesołą miną i chmurek ze smutną miną.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.