Katalog

Agnieszka Wawrzyniak-Khan, 2018-03-23
Łódź

Język angielski, Konspekty

Nowoczesne budownictwo (Homes of the Future) - lekcja otwarta - j. angielski

- n +

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Temat: Homes of the future (domy przyszłości)
Data:
Czas: 45 minut
Prowadzący: A. Wawrzyniak- Khan
Klasa:

Cele ogólne:
- poznanie słownictwa związanego z nowoczesnym budownictwem
- utrwalenie poznanego już słownictwa z zakresu mieszkalnictwa
- doskonalenie umiejętności słuchania i wypowiadania się

Cele względem obserwatora:
- dobór i wykorzystanie materiałów multimedialnych w nauczaniu nowego słownictwa oraz
utrwalaniu już poznanego
- zaproponowanie nowego źródła materiałów dydaktycznych (strona learn English Teens na
której można znaleźć filmik i ćwiczenia leksykalne przyporządkowane różnej tematyce,
poziomom nauczania i różnym umiejętnościom jakie nauczyciel chce ćwiczyć)
- skorzystanie z aplikacji mobilnej Kahoot w celu podsumowania leksykalnego zajęć i
utrwalenia nowych słów
- skorzystanie z własnych narzędzi przygotowanych w aplikacji wheeldecide.com

Uczeń:
- uczeń rozumie charakter zadawanych przez nauczyciela pytań i potrafi udzielić odpowiedzi
adekwatnie do charakteru pytania odnosząc się do materiału filmowego
- uczeń rozpoznaje i poprawnie używa nowopoznane słownictwo w celu wyrażenia opinii lub
udzielenia odpowiedzi do materiału filmowego
- uczeń konstruuje poprawną pełną wypowiedź na tematy związane z nowoczesnym
budownictwem

Formy pracy:
Grupowa, indywidualna, z całą klasą

Metody:
1.Aktywizująca: praca indywidualna, w parach, grupowa
2.Podająca: objaśnienia nowego słownictwa
3. Problemowa: dyskusja na wybrane zagadnienia dotyczące budownictwa w przyszłości
4. Eksponująca: krótki materiał filmowy o nowoczesnym budownictwie

Pomoce dydaktyczne:
-krótki materiał filmowy zaczerpnięty ze strony Learn English Teens oraz ćwiczenia online
dołączone do materiału filmowego (zakładka w prawym górnym rogu Learn English Teens,
zakładka UK now, potem opcja video UK i wybieramy tytuł Houses of the Future”)
- karta pracy (dla ucznia): lista nowych słówek, które pojawią się w filmie, ćwiczenia, które
wystąpią w materiale online, tekst pt: „The Heliotrope”
- ekran i tablica interaktywna
- tablica zwykła
- komputer i internet
- telefony komórkowe uczniów do rozwiązania testu w kahoot.it


Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne: (sprawdzenie obecności, zapisanie tematu)
Temat: Homes of the future
2. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „What do you understand by homes of the
future?” (oczekiwana jest otawrta dyskusja, odświeżenie znanego już słownictwa z
zakresu mieszkalnictwa.
3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy by zapoznali się ze słownictwem, które
wystąpi za chwilę w materiale filmowym. Wyjaśnia słówka bądź prosi, uczniów,
którzy znają te słówka o wyjaśnienie
4. Nauczyciel prosi uczniów by obejrzeli krótki film na temat supernowoczesnych
domów, które będą na sprzedaż. Zadaniem uczniów jest odpowiedzieć na dwa pytania:
a) In your opinion are these houses homes of the future? Why?
( Czy twoim zdaniem przedstawione domy są domami przyszłości?)
b) Note down any ideas from the video which describe high tech devices, solutions , interiors
( Zanotuj pomysły które opisują nowoczesne wnętrza, rozwiązania)
Oczekiwane przykładowe odpowiedzi:
- the houses have control panels that can do many operations
- the cotrol panel can set temperature or play the selectes music all over the house,
close shutters automatically
- houses can be extended vertically, there can be extra layers added up
- the houses have fingerprint recognition technology to let people inside the house
- the houses use solar power as renewable energy
- the houses use rainwater collected from the roof itd…

5. Następnie uczniowie wchodzą na stronę Learn English Teens (zakładka w prawym górnym rogu Learn English Teens, zakładka UK now, potem opcja video UK i wybieramy tytuł Houses of the Future”) i rozwiązują na swoich telefonach dwa zadania pod materiałem filmowym (fioletowy pasek do rozwinięcia), otrzymując automatycznie wynik. Nauczyciel następnie wspólnie omawia ćwiczenie na tablicy interaktywnej. Gdyby któryś z uczniów nie posiadał Internetu otrzyma to zadanie w formie papierowej.
6. Po rozwiązaniu i omówieniu zadań uczniowie odpowiadają na pytanie:
a) What would your dream house be like? (Jaki byłby dom twoich marzeń?)
b) What gadgets/devices would you like to have in it? ( Jakie gadżety/urządzenia chciałbyś w nim mieć?)
7. W małych grupach uczniowie opracowują pytanie:
What eco-solutions will modern houses have? (tu: mile widziane wykorzystanie informacji z filmiku)

8. Następnie nauczyciel wyświetla zdjęcia dziwnych domów i prosi uczniów o
komentarze. Pytania, które może zadać:
a) In your opinion, is it a house of the future? Why?
b) Could this be your dream home?
c) What is special about this house?
d) Is it modern? Why?
e) What is innovative about this house?
f) What high-tech devices would you expect to find in this house?

9. Uczniowie są proszeni o wejście na kahoot.it i wykonanie krótkiego testu na swoich telefonach z użyciem tablicy interaktywnej. Słownictwo obejmujące tę jak i poprzednie lekcje dotyczące mieszkalnictwa. Osoba, która wykonała zadanie najlepiej otrzymuje nagrodę. Omawiamy poprawne odpowiedzi.
Oczekiwane odpowiedzi : 1. a, 2.c, 3.b, 4.d, 5.a, 6. c
(Kahoot został przygotowany przeze mnie specjalnie pod kątem tej lekcji ale każdy nauczyciel może stworzyć własnego Kahoota na CreateKahoot.it)

10. Zadanie opcjonalne jeśli zostanie czas do zagospodarowania:

Uczniowie otrzymują tekst : „The Heliotrope” z zadaniem typu prawda/fałsz. Tekst można znaleźć w rozdziale DOM wcześniejszego wydania (z 2011r) Repetytorium Maturalnego dla poziomu podstawowego wydawnictwa Pearson Longan. Tekst opowiada o unikatowym domu mieszkalnym z Freiburga w Niemczech. Dom posiada najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
Oczekiwane odpowiedzi: 1.T, 2.F, 3.F, 4.T, 5F, 6.T

11. Nauczyciel zadaje pracę domową:
- Tekst „The Heliotrope” z zadaniem P/F
- Jeśli uczniowie wykonali to zadanie na lekcji nauczyciel może poprosić o
wynotowanie słownictwa związanego z nowoczesnymi technologiami w
budownictwie i pogrupowanie go na:
frazy z czasownikami, urządzenia/urządzenia, przymiotniki

Oczekiwane odpowiedzi:
Frazy z czasownikami: rotate, provide (energy), maximise (the energy), produce (electricity), consume (energy)
Urządzenia/wyposażenie: spiral staircase, triple-glazed windows, spacious balconies, solar panels, domestic appliances,
Przymiotniki: solar-powered, experimental, noticeable, industrial, commercial,

- opcjonalnie nauczyciel prosi by uczniowie weszli w link http://wheeldecide.com/index.php?id=176819 oraz wylosowali w zamieszczonym kole fortuny 2 tematy i przygotowali krótkie ustne wypowiedzi

Załączniki:
1. Karta pracy ucznia – lista słówek do materiału filmowego
2. tekst : The Heliotrope wraz z ćwiczeniem
3. Wersja papierowa ćwiczenia z Kahoot.it ponieważ materiał nie jest publiczny i bez nadanego w danej grze pinu nie jest dostępny.
4. Wersja papierowa dwóch ćwiczeń z Learn English Teens
5. ankieta ewaluacyjna

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.