Katalog

Anna Lada, 2018-02-27
Zalesie

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji: Sumy algebraiczne. redukcja wyrazów podobnych.

- n +

Konspekt lekcji Matematyka klasa VII
Temat: Sumy algebraiczne. Redukcja wyrazów podobnych.
Czas trwania zajęć: 1 godz. lekcyjna
Baza lekcji:
- uczeń zna i rozumie pojęcia: wyrażenia algebraiczne, jednomian, jednomiany podobne, jednomian uporządkowany, współczynnik liczbowy jednomianu;
- uczeń potrafi porządkować jednomiany, wskazywać jednomiany podobne, wskazywać współczynnik liczbowy jednomianu;
- uczeń potrafi wykonywać działania na liczbach dodatnich i ujemnych.
Cele lekcji:
- uczeń zna i rozumie pojęcia: suma algebraiczna, wyrazy sumy algebraicznej, redukcja wyrazów podobnych, wyrazy wolne;
- uczeń potrafi wskazywać sumy algebraiczne, wyróżniać wyrazy sumy i ich współczynniki liczbowe;
- uczeń potrafi wskazać wyrazy podobne i dokonać ich redukcji.
Metody nauczania:
- poszukująca – uczniowie podczas pracy z karteczkami z jednomianami wraz z nauczycielem wprowadzają pojęcia: suma alg., wyraz sumy alg., redukcja wyrazów podobnych;
- praktyczna – ćwiczenie redukcji wyrazów podobnych podczas pracy samodzielnej i w grupach.
Zasady nauczania:
- trwałości wiedzy – na początku lekcji przypomnienie pojęć niezbędnych do wprowadzenia tematu, na końcu lekcji podsumowanie najważniejszych pojęć i umiejętności z lekcji, praca domowa – w celu przećwiczenia zdobytych umiejętności;
- systematyczności –wprowadzenie nowych treści jest poprzedzone przypomnieniem niezbędnych informacji;
przystępności – wprowadzanie nowych pojęć i umiejętności na konkretnym przykładzie, stopniowanie trudności zadań, objaśnienie zadań – praca samodzielna lub w parach – kontrola stopnia zrozumienia i realizacji zadań (ewentualne omówienie ich);
samodzielności – samodzielne rozwiązywanie zadań przez ucznia.
Formy pracy:
- praca z całą klasą,
- praca samodzielna i w parach.
Środki dydaktyczne:
- zeszyt, zeszyt ćwiczeń, podręcznik „Matematyka z plusem klasa 7” wyd. GWO
- przygotowane przez nauczyciela karteczki z wyrażeniami algebraicznymi: 2a, 4a, -3a, 6z, z, -2z, 3x, -x, 8x.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna:
- powitanie klasy;
- sprawdzenie obecności;
- sprawdzenie (w razie potrzeby omówienie pracy domowej).
2. Zaangażowanie:
Uczniowie na początku lekcji losują karteczki z zapisanymi jednomianami. Każdy uczeń zapisuje na tablicy jednomiany tak, aby jednomiany o tych samych zmiennych (jednomiany podobne) były w tym samym wierszu. Jeżeli uczeń posiada wyrażenie ze zmienną, która nie wystąpiła wcześniej, to zapisuje je w nowym wierszu.
Wypisywanie wyrażeń jest pretekstem do przypomnienia pojęć: wyr. alg., jednomian, współczynnik jednomianu i jednomiany podobne.
Następnie nauczyciel łączy jednomiany działaniem sumy i wspólnie z klasą wprowadza pojęcia: sumy alg., wyrazu sumy oraz redukcji wyrazów podobnych.
Chętni uczniowie dokonują redukcji wyrazów podobnych na tablicy.
3. Podanie tematu i celu lekcji.
4. Zadania wspólnie omawiane na tablicy:
10 x – 3 x + 7 =
6x + 4y + x – y + 6 =
-20x + y – (x) +4 – 7y =
5. Ćwiczenia:
Praca samodzielna z zeszytem ćwiczeń zad.1 / 72;
zad. 5,6 / 72 (omawianie na tablicy);
zad. 6 (a-e) / 166 podr. praca w parach.
6. Podsumowanie.
7. Zadanie pracy domowej zad. 2,3 /71ćw. zad. 7 / 72 ćw.

Anna Lada

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.