Katalog

Honorata Jaworowska-Tokrewicz, 2018-01-31
bialystok

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich

- n +

Temat: „Która smaczniejsza? (Sałatka owocowa, sałatka warzywna)”- wykonanie sałatki owocowej i warzywnej.
Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom walorów odżywczych, zdrowotnych i smakowych płynących ze spożywania surowych owoców i warzyw;
- utrwalenie nawyku higieny spożywania posiłków;
Cele operacyjne: Dziecko
- wie, że należy myć owoce i warzywa przed ich zjedzeniem;
- utrwala nawyk prawidłowego mycia rąk przed posiłkiem;
- rozumie konieczność jedzenia surowych warzyw i owoców niezbędnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia;
- potrafi opisać wygląd znanych mu warzyw i owoców oraz rozpoznać je po opisie;
- rozróżnia owoce od warzyw;
- klasyfikuje przedmioty pod względem ich rodzaju- dzieli je na dwa zbiory i potrafi je nazwać: owoce i warzywa;
- integruje się z rodzicami i z grupą;
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zespołowa
- w małych grupach
Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna
Środki dydaktyczne:
- emblematy dla każdego dziecka przedstawiające jabłko, gruszkę, pomidora lub cebulę
- karteczki z obrazkami przedstawiającymi owoce (jabłko, gruszkę, śliwkę, wiśnie) oraz warzywa (ogórek, cebula, pomidor, marchewka)
- płyta CD
- noże, widelce, deski do krojenia, miski
- przyniesione przez dzieci owoce i warzywa, jogurt, sosy do sałatek
Przebieg zajęcia:
1. „Spacer w parach”- zabawa ruchowa ze śpiewem.
Piosenka na powitanie – dziecko zaprasza rodzica i kolejne dziecko do zabawy:
„Ty i ja, raz i dwa, przechadzamy się /3X (spacerują w parze po obwodzie koła)
ja Ci podam prawą, ja Ci podam lewą, (podają prawą rękę, podają lewą)
a Ty mi podasz dwie i przechadzamy się.” (odwracają się do innej osoby i tworzą nową parę)
2. „Owoc to czy warzywo?”- zabawa dydaktyczna typu „Kalambury”.
Dziecko losuje karteczkę przedstawiającą owoc lub warzywo i opisuje to, co widzi na obrazku nie używając jego nazwy .
3. „Czego więcej?”- zabawa matematyczna
Dziecko oddziela owoce od warzyw i ocenia „na oko” czego jest więcej. Nazywa utworzone zbiory (owoce, warzywa).
4. „Wesołe owoce i warzywa”- ćwiczenia inhibitacyjno- incytacyjne
Dziecko losuje emblemat owocu lub warzywa (w ten sposób następuje podział grupy na 4 zespoły). Każdy zespół ustawia się w innym kącie sali. Nauczycielka włącza piosenkę „Witaminki” z płyty CD. Na przerwę w muzyce dzieci reagują odpowiednio na polecenia nauczycielki, np.: tworzą grupę owoców i warzyw lub tworzą zespoły konkretnych warzyw. Rodzice czynnie uczestniczą w zabawie.
5. „ Myj owoce”- słuchanie wiersza W. Chotomskiej recytowanego przez nauczycielkę połączone z działaniem
Myj owoce

Leżą jabłka na straganie, pani z siatką,
kto przechodzi, ten przystanie: szwaczka z kaczką
goniec z paczką, i na koniec
szwaczka z kaczką, z wielką paczką
wnuczka z dziadkiem, mały goniec.
babka z kwiatkiem, Patrzcie, co się dalej dzieje!
dziecko z matką, Nikt od razu jabłek nie je.
pani z siatką, Każdy płucze swoje jabłko:
przy tej pani – z wędką rybak. Szwaczka, goniec, wnuczka z babką,
Starczy dla nich jabłek chyba. dziadek myje jabłko długo
Rozkupili jabłka prędko ciepłej wody czystą strugą,
i odeszli: rybak z wędką, a ta woda tak chlupoce:
wnuczka z dziadkiem, Chcesz być zdrowy
babka z kwiatkiem, - myj owoce!
dziecko z matką,


6. „Która smaczniejsza?”- robienie sałatek owocowej i warzywnej.
Rodzice pomagają w razie potrzeby w trudniejszych czynnościach jak obierani owoców, wyciąganie pestek z owoców pestkowych.

7. Degustacja i ocena wykonanych sałatek.

8. ”Ludzie do ludzi”- zabawa integrująca grupę.
Dzieci dobierają się w pary. Nauczyciel kieruje zabawą mówiąc, np..: ”nos do nosa”, “plecy do pleców”, “ręka do nogi” itd.. Dzieci wykonują polecenia. Kiedy pada hasło “Ludzie do ludzi” każdy zmienia partnera.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.