AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Agnieszka Belczyk, 2018-01-18
Libusza

Joanna Konopka- Świgut
Pedagogika, Konspekty

Wiosenny deszczyk- stymulacja wzrokowa, słuchowa i dotykowa.

- n +

Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
Data: ........
Czas trwania: 2 godz. (2x 60 min.)
Miejsce: dom rodzinny dziecka
Uczeń: .............
Prowadzący:..............
Temat zajęć: Wiosenny deszczyk- stymulacja wzrokowa, słuchowa i dotykowa.
Cele zajęć:
- przekazywanie informacji o otaczającym nas świecie za pomocą polisensorycznego pobudzania zmysłów,
- uwrażliwienie zmysłu słuchu na dźwięki pochodzące ze środowiska przyrodniczego,
- wykorzystanie naturalnych zapachów do stymulacji węchowej,
- stymulacja dotykowa,
- odczuwanie ciała w czasie wykonywanie ćwiczeń biernych,
- stworzenie ciepłego i pogodnego nastroju,
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa.
Metody:
- „Poranny Krąg” stymulacja polisensoryczne wg pór roku,
- masaże i wierszyki masażyki,
- muzykoterapia,
- ćwiczenia bierne.
Pomoce dydaktyczne: świeczka zapachowa, krem do masażu, instrument muzyczny, woda ze spryskiwaczem, mydełka o różnych zapachach, bańki mydlane, nagrania "Dziesięć palców", piosenka: „Głowa, ramiona…”, muzyka relaksacyjna pt.„Krople deszczu”, bajka „O królu, który chciał kupić tęcze”, komputer
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z mamą ucznia, rozmowa na temat stanu zdrowia dziecka.
2. Czynności organizacyjne: przygotowanie stanowiska pracy i pomocy dydaktycznych do zajęć.
3. Elementy stymulacji polisensorycznej „Poranny krąg” związany z porą roku:
- przywitanie z uczniem piosenką „Witaj .........”,
- zapalenie świeczki zapachowej,
- opowiadanie nauczyciela na temat wiosennej pogody „Wiosenny deszczyk”, skraplanie dłoni ucznia wodą ze spryskiwacza, słuchanie muzyki relaksacyjnej
pt. „Krople deszczu”,
- wierszyki na dziecięce masażyki- masaż rąk.
4. Słuchanie bajki „O królu, który chciał kupić tęcze”- zmiana pozycji ciała, masaż i oklepywanie pleców.
5. Stymulacja węchowa- wąchanie mydełek o różnych zapachach.
6. Zabawy przy użyciu baniek mydlanych.
7. Słuchanie nagrania pt. „Dziesięć palców”- zabawy paluszkowe jako wstęp do zajęć muzycznych:
- zapoznanie z wyglądem i brzmieniem wybranego instrumentu muzycznego,
- akompaniament do piosenki pt. „Tęcza cza cza cza”.
8. Usprawnienie ruchowe: gimnastyka do piosenki pt. „Głowa, ramiona, kolana, pięty””
- nazywanie, pokazywanie, głaskanie wybranych części ciała,
- ćwiczenia do piosenki,
- ćwiczenia bierne kończyn dolnych.
7. Wyciszenie całego ciała- relaks, czynności porządkowe.
8. Pożegnanie z uczniem.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.