Katalog

Michał Wręczycki, 2017-11-03
Blachownia

Wychowanie fizyczne, Konspekty

Konspekt lekcji wychowania fizycznego z pilki siatkowej

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO Z PIŁKI SIATKOWEJ

Temat: Doskonalenie wystawiania piłki do ataku
Cele lekcji:
-umiejętności : uczeń poprawnie wystawia piłkę do ataku
-sprawność motoryczna: uczeń kształtuje koordynacje wzrokowo ruchową, zręczność i zwinność
-wiadomości: zapoznanie się z różnymi rodzajami wystawy
-postawy i motywacje: uczeń potrafi współdziałać w grupie, stosuje się do poleceń
Środki dydaktyczne: piłki, siatka, drabinki
Liczba uczniów: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Klasa: II gimnazjum
Tok lekcji
(zadania ogólne)
Treść
(zadania szczegółowe)
Realizacja celów
Uwagi organizacyjno-metodyczne
I. Część wstępna
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć


2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń

3. Rozgrzewka
a)bieżna
b)kształtująca
c)specjalistyczna


II. Część główna.
4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności.

1a. Zbiórka
1b. Sprawdzenie obecności
1c. Sprawdzenie gotowości do zajęć, kontrola ubioru
2a. Podanie tematu lekcji
2b. Zwrócenie uwagi na role dokładnego wystawienia piłki do ataku.

3.
Trucht:
- piłka trzymana na wysokości twarzy, krok odstawno- dostawny przodem do środka koła, następnie tyłem.
-piłka trzymana na wysokości twarzy , przeplatanka przodem do środka kola, następnie tyłem
-piłka trzymana jedna lewa ręką, druga krążenia w przód, zmiana ręki
- piłka trzymana lewa ręka, druga krążenia w tył, zmiana reki
-krążenia piłki wokół tułowia
Marsz:
-ramiona wyprostowane , co trzeci krok wymach nogi w górę
- co trzeci krok skłon w przód
- odbicia piłki oburącz góra nad sobą , na sygnał wysokie odbicie i obrót wokół własnej osi.
Ćwiczenia w miejscu:
-podrzut piłki do góry, skłon, chwyt piłki
-w rozkroku toczenie piłki miedzy nogami tzw. ósemka
-w klęku trzymając piłkę na wysokości twarzy przeniesienie ciężaru ciała raz na lewa raz na prawa stronę.
- w siadzie rozkrocznym skłony tułowia, trzymając piłkę w rękach.
- leżenie przewrotne, piłka trzymana stopami





4. Doskonalenie elementu technicznego.

4a.
-Ćwiczenia w trójkach- ćwiczący(A) podaje piłkę oburącz góra do ćwiczącego (B). Ćwiczący (B) odbija oburącz górą za siebie do ćwiczącego(C), po czym obraca się do ćwiczącego (C). Ćw.(C) podaje oburącz góra z powrotem do ćw.(B), który znów odbija piłke oburącz za siebie do ćw.(A)
-zmiana ćwiczących
-zmiana ćwiczacych .

4b.
- Zawodnik(A) ze strefy 3 otrzymuje piłke nagrana ze strefy 6 od zawodnika(B) i wystawia ja do zawodnika(C)znajdującego się w strefie 4. Zawodnik(C) ze strefy4 chwyta piłkę w wyskoku i przemieszcza się na koniec kolejki do strefy 6, natomiast zawodnik(B) ze strefy 6 przechodzi do strefy 3, a zawodnik(A) idzie na koniec kolejki do strefy 4


4c.
-Powtórka poprzedniego ćwiczenia ze zwiększonymi odległościami. Zawodnik ze strefy3 przemieszcza się do strefy 4.





4d.
- Zawodnik(A) stoi pod siatka, Zawodnik będący w rzędzie(B)znajdujący się w strefie 5 nagrywa piłkę do zawodnika (A). Zawodnik(A) wystawia otrzymana piłkę tyłem na drugie skrzydło do zawodnika stojącego w rzędzie (C) . Zawodnik stara się atakować w 6 strefę. Zawodnik(B) następnie zajmuje miejsce pod siatka, zawodnik(A) idzie na koniec rzędu(C), a zawodnik, który atakował przemieszcza się do rzędu(B).

4e.
Powtórka poprzedniego ćw. Ze zmiana kierunku wystawy tyłem.


Przygotowanie organizmu do wysiłku

PiM, Sm
U, SM, PiM


1a. Zbiórka w dwuszeregu.

1c. Sprawdzenie strojów, obuwia.





3a.
-Trucht po obwodzie sali
-jedna piłka na osobę (nauczyciel rozdaje piłki)
- na gwizdek krok odstawno dostawny tyłem do koła sali
-na gwizdek przeplatanka tyłem do koła sali
-na gwizdek zmiana reki

- uczniowie staja na obwodzie sali


4a. jedna piłka na 3 ćwiczących, reszta na drabinki.








4b. zawodnicy nie atakują, lecz łapią piłkę.
III. Część główna
5.Uspokojenie organizmu









6 .Czynności organizacyjno-porządkowe, podsumowanie lekcji




7.Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym

5a. Zwis na drabinkach – wykonanie wahadła całym ciałem
5b. Uczniowie siadają twarzą do drabinek w szerokim rozkroku, chwytają za ostatni szczebel i przyciągają tułów do drabinek
5c. Uczniowie stoją przed drabinkami w odległości 1m., prostą nogę zakładają na 5-6 szczebel i wykonują do niej skłon, następnie druga nogą robią to samo

6a. Zebranie piłek i sprzętu wykorzystanego na lekcji
6b. Zbiórka
6c. Omówienie lekcji (wskazanie błędów, wyróżnienie najlepszych ćwiczących)

7a.Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

PiM

6a. Dwie wyznaczone osoby zbierają sprzęt
6b. Zbiórka w dwuszeregu.



7a. Zachęcenie do aktywności pozaszkolnej i doskonalenie nauczonego elementu




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.