Katalog

Monika Tatol, 2017-08-25
Bartoszyce

Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Podążamy w kierunku tolerancji szanujemy tożsamość i inność drugiego człowieka.

- n +


Scenariusz godziny wychowawczej

Temat:"Podążamy w kierunku tolerancji, akceptacji,szanujemy tożsamość i inność drugiego człowieka"


Cel ogólny
Kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania drugiego człowieka.

Cele szczegółowe
Uczeń:
• rozumie i wyjaśnia pojęcie tolerancji
• uświadamia sobie znaczenie tolerancji
• wymienia konsekwencje braku tolerancji /negatywne skutki nietolerancji
• unika nietolerancyjnych zachowań
• rozumie w jaki sposób funkcjonują stereotypy i uprzedzenia
• analizuje własny sposób postrzegania odmienności innych ludzi
• jest wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka
• wyciąga wnioski potrzebne do tworzenia pozytywnych, otwartych i tolerancyjnych relacji międzyludzkich
• wykazuje umiejętność pracy w grupie
• korzysta ze źródeł informacji
• bierze udział w dyskusji

Metody I formy pracy:
prezentacja, dyskusja, praca w grupach, praca indywidualna,

Środki dydaktyczne:
materiały źródłowe przygotowane przez uczniów, utwór S. Soyki : Tolerancja, prezentacja multimedialna z wymiany młodzieżowej dotyczącej tolerancji, ulotki o tolerancji z wymiany młodzieżowej,
brystol, farby, kartki papieru, pisaki,

1. Czynności organizacyjne.
2. Część wprowadzająca.
Nauczyciel zadaje uczniom ciąg pytań, na które każdy sam w myślach odpowiada:
Czy wartość człowieka zależy od :
koloru skóry?
ilości pieniędzy, jakie posiada?
płci?
wykonywanego zawodu?
wieku?
- miejsca zamieszkania?
- koloru włosów?
- jego wagi?
- stanu zdrowia?
- jego urody?
- sławy?


Nauczyciel zapisuje na tablicy dużą czcionką zdanie:

Każdy człowiek jest wartością samą w sobie.

3. Część główna.

Nauczyciel prosi, aby uczniowie dobrali się w sześcioosobowe grupy i przeanalizowali w nich materiały o tolerancji, które mieli przygotować na lekcję. Wyznacza czas na realizację zadania.

Następnie zadaje uczniom pytanie:

Co to jest tolerancja ?

Uczniowie wyjaśniają termin, po czym definicja pojawia się na ekranie multimedialnym.

Nauczyciel prosi, aby poszczególne grupy przedstawiły przygotowane wcześniej i wybrane przykłady zachowań tolerancyjnych i nietolerancyjnych.

Prezentacja grup.

Nauczyciel dziękuje uczniom za prezentacje i prosi, żeby każdy na kartce zapisał to, co go denerwuje u innych. Wyznacza uczniom czas na wykonanie zadania.

Praca indywidualna.

Następnie zadaje uczniom kolejne pytania:

Czy jestem tolerancyjny ?
W czym przejawiam swoją tolerancję na co dzień ?
Czy to wszystko, co mogę zrobić dla innych ?

Chętni uczniowie odpowiadają na forum tylko na ostatnie pytanie.

Nauczyciel prosi, aby uczniowie narysowali plakaty o tolerancji. Podczas pracy wszyscy słuchają piosenki S.Sojki “Tolerancja”.

4. Część podsumowująca.
Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną z polsko-szwedzkiej wymiany młodzieży, której głównym tematem była szeroko rozumiana tolerancja.
Po prezentacji plakatów nauczyciel czyta głośno hasło zapisane na tablicy na początku lekcji: Każdy człowiek jest wartością samą w sobie.
Rozdaje uczniom ulotki wypracowane przez młodzież z wymiany.
Dziękuje uczniom za pracę na lekcji.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.