Katalog

Magdalena Witczak, 2017-06-13
Koźmin Wlkp

Matematyka, Konspekty

konspekt lekcji z matematyki

- n +

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI KL. Vc
Prowadząca: Magdalena Witczak

1) Temat lekcji: Rozpoznajemy i nazywamy figury przestrzenne

2) Podstawa programowa:
TREŚCI NAUCZANIA - WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE:
10. Bryły.
Uczeń:
1) Rozpoznaje graniastosłupy proste, ostrosłupy, walce, stożki i kule w sytuacjach praktycznych i wskazuje te bryły wśród innych modeli brył;
2) Wskazuje wśród graniastosłupów prostopadłościany i sześciany i uzasadnia swój wybór.

3) Cele ogólne:
• Przypomnienie i uporządkowanie wiadomości ogólnych o figurach przestrzennych, ich rodzajach, cechach, elementach, klasyfikacji.

4) Cele szczegółowe:
Uczeń:
• wskazuje graniastosłupy proste, ostrosłupy, walce, stożki i kule wśród modeli brył
• nazywa graniastosłupy proste, ostrosłupy, walce, stożki i kule
• wskazuje wierzchołki, krawędzie i ściany brył
• podaje liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian graniastosłupów oraz ostrosłupów
• rozpoznaje w otoczeniu przedmioty w kształcie graniastosłupów prostych, ostrosłupów, walców, stożków, kul

5) Cele wychowawcze:
• rozwijanie aktywnej postawy ucznia
• pobudzanie wyobraźni i spostrzegawczości

6) Metody:
• pogadanka
• praca z podręcznikiem i zeszytem ćwiczeń
• ćwiczenia praktyczne

7) Formy pracy:
• praca zbiorowa
• praca w grupach
• praca indywidualna

8) Środki dydaktyczne:
• podręcznik, zeszyt ćwiczeń: „Matematyka z kluczem 5”;
• modele brył
• okulary 3D i anaglify brył
• kartoniki z wyciętymi bryłami z wkładki w zeszycie ćwiczeń


9) Przebieg lekcji:

I. Faza wprowadzająca:
• Sprawy organizacyjne, sprawdzenie zadania domowego
• Podanie tematu lekcji

• Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji:
Podział klasy na trzy grupy. Każda grupa dostaje modele różnych brył (I - graniastosłupy, II - ostrosłupy, III - bryły obrotowe). Zadaniem grupy jest podać: kształt ścian, ilość podstaw, gdzie w otoczeniu możemy takie bryły spotkać.

• Omówienie jak tworzymy nazwy graniastosłupów i ostrosłupów.

II. Faza realizacyjna:
• Ćwiczenie 1.
Nauczyciel rozdaje uczniom okulary 3D oraz karty z anaglifami brył. Uczniowie oglądają bryły i nazywają je

• Ćwiczenie 2.
Posługując się modelami i bryłami narysowanymi w anaglifach wykonanie ćw. 5/82

• Ćwiczenie 3.
zad. 1/161
zapisanie w zeszycie nazw brył, które widzą w przedmiotach spotykanych w otoczeniu - w razie trudności pokazanie podobnych modeli lub przedmiotów

III. Faza podsumowująca
• uporządkowanie informacji o figurach przestrzennych
Uczniowie rozkładają przed sobą wycięte kartoniki z bryłami.
Nauczyciel prosi o wskazanie wymienionej przez siebie bryły

• ocena pracy uczniów na lekcji

• zadanie pracy domowej: ćw. 3,4 str. 81
wklejenie i podpisanie w zeszycie wyciętych kartoników z bryłami
* ćw. 6,7 str. 81-82

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.