AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Ewa Frycz, 2017-06-13
Puławy

Zawodowe, Konspekty

Rodzaje i zastosowanie bielizny stołowej

- n +

KONSPEKT LEKCJI OBSŁUGA KONSUMENTA Kl. 2 at

Prowadząca :Ewa Frycz
ZS im. J. Koszczyca Witkiewicza
w Kazimierzu Dolnym

TEMAT LEKCJI : Rodzaje i zastosowanie bielizny stołowej.

Dział 2: Zasady nakrywania do stołu

Czas trwania: 1 godz. lekcyjna


Cel ogólny: Poznanie elementów bielizny stołowej .

Cele operacyjne:

Wiadomości:
Zapamiętywanie wiadomości. Uczeń:
- podaje definicję bielizny stołowej
- wymienia elementy bielizny stołowej
- zna zasady nakrywania stołów
- zna sposoby mocowania moltonów
- zna funkcje moltonów, obrusów, napperonów, set, laufrów, skirtingów i serwet indywidualnego użytku

Zrozumienie wiadomości. Uczeń:
- stosuje poprawnie nazewnictwo dotyczące elementów bielizny stołowej
- dzieli obrusy ze względu na ich przeznaczenie

Umiejętności:
Zastosowanie umiejętności w sytuacjach typowych. Uczeń:
- określa jakie czynności należy wykonać nakrywając stół
- dobiera bieliznę i prawidłowo nakrywa stół
- aktywnie uczestniczy w zajęciach


Metody nauczania:
wykład, , prezentacja, ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów :
-indywidualna

Środki dydaktyczne:

- podręcznik R.Szajna ,D. Ławniczak, A.Ziaja- Obsługa gości ,cz.1wyd.REA;
E. Czarnecka -Skubina – Obsługa gości w gastronomii i cateringu wyd. SGGW
- materiały własne
- tablica interaktywna
-strona internetowa www.scholaris.pl
- instrukcje słowne do ćwiczeń
- bielizna stołowa w sali
-kartki z nazwami elementów bielizny stołowej



Przebieg lekcji:


Ogniwa lekcji
-Część wstępna(organizacyjna) 5min
Działania nauczyciela
Sprawdzenie listy obecności
Sprawdzenie przygotowania do zajęć
Działania ucznia
Odpowiadają na pytania,
przygotowują miejsca pracy

-Część nawiązująca 7 min
Działania nauczyciela
Nawiązuje do poprzedniej lekcji, sprawdza pracę domową.
Podaje temat lekcji i zagadnienia:
1 .Pojęcie bielizny stołowej.
2.Rodzaje bielizny.
3.Zasady składania i rozkładania obrusów.
4.Formy składania serwetek.
5.Zapasy bielizny stołowej w zakładzie
Działania ucznia
Odpowiadają na pytania.
Zapisują temat i zagadnienia.

-Część postępująca 15 min
Działania nauczyciela Przedstawia prezentację na tablicy interaktywnej. Objaśnia.
Prosi o notowanie nazw elementów bielizny stołowej.
Działania ucznia
Oglądają prezentację,
odpowiadają na pytania,
słuchają wyjaśnień ,
notują , rozwiązują ćwiczenia na tablicy interaktywnej.

-Część podsumowująca 18 min
Działania nauczyciela
Podsumowuje i ocenia pracę uczniów. Zadaje pracę domową:
Proszę ze strony internetowej oraz dostępnej literatury scharakteryzować omawiane elementy bielizny stołowej. Co to jest kelnerka i sukienka, jakie jest ich zastosowanie jako elementu bielizny stołowej?
Działania ucznia
Zapisują pracę domową, porządkują miejsca pracy.

Ewa Frycz
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.