Katalog

Lilianna Dąbrowska, 2017-06-13
Puławy

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Na wiejskim podwórku – zabawy dydaktyczne w oparciu o wiersz S. Karaszewskiego i ilustracje. scenariusz zajęcia dla dzieci 3-letnich

- n +

Scenariusz zajęcia dla rodziców

Data: 31.03.2017

Prowadząca: Lilianna Dąbrowska

Oddział I – dzieci 3- letnie

Temat: Na wiejskim podwórku – zabawy dydaktyczne w oparciu o wiersz S. Karaszewskiego i ilustracje.

Obszary podstawy programowej:
Obszar 12 – Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
12.1 - wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność).
Obszar 4 - Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2 - grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Obszar 3 - Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
3.1 - zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób, w tym z wykorzystaniem języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji,
3.3 - uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
Obszar 8 - Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec).
8.2 - dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem.
Obszar 9 - Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
9.1 - umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.

Główne treści programowe:
- poznawanie wybranych dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi,
- uczestniczenie w zabawach sprzyjających koncentracji uwagi przez krótki czas,
- rozpoznawanie zwierząt za pomocą zmysłu słuchu,
- różnicowanie głosów zwierząt, naśladowanie ich,
- ćwiczenia usprawniające narządy mowy,
- uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych,



Cele:
- zapoznanie z nazwami i wyglądem zwierząt dorosłych hodowanych w gospodarstwie oraz ich młodych,
- doskonalenie umiejętności budowania swobodnych wypowiedzi,
- kształtowanie percepcji słuchowej poprzez rozpoznawanie odgłosów charakterystycznych dla zwierząt spotykanych na wsi,
- rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych,
- kształtowanie umiejętności płynnego i estetycznego poruszania się,
- doskonalenie sprawności manualnych,
- ćwiczenie koncentracji uwagi,
- doskonalenie procesów myślowych,
- tworzenie warunków sprzyjających różnorodnej aktywności.
Metody:
słowne: słuchanie wiersza, rozmowa, instrukcja.
oglądowe: obserwacja, pokaz
praktyczne: kierowania własna działalnością, zadań stawianych dziecku, zabaw ruchowych, ćwiczeń artykulacyjnych, zabaw plastycznych.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
nagrania w formacie MP3 (piosenka Wszyscy są, Na podwórku, odgłosy zwierząt, Taniec kurcząt w skorupkach M. Musorgskiego, melodia Kaczuszki), wiersz S. Kraszewskiego Na wiejskim podwórku, ilustracje zwierząt i małe obrazki, kolorowanki, kredki.

Przebieg zajęć :
1. Powitanie.
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy.

2. Zagadki słuchowe Jakie to zwierzę?
Tekst zabawy:
Mała Agatka na wsi mieszkała i co dzień rano wcześnie wstawała (dzieci przeciągają się, ziewają). Razem z Agatką wstały zwierzęta, o nich Agatka zawsze pamięta. Każde zwierzę wita się, jak umie (ukłon), bo każde zwierzę swój język rozumie.

N. włącza nagranie odgłosów wydawanych przez różne zwierzęta (kogut, kura, kaczka, indyk, krowa, koń, pies, kot). Dzieci odgadują, jakie zwierzę wydaje dane dźwięki.

3. Słuchanie wiersza
S. Kraszewski Na wiejskim podwórku

Na podwórko dumne matki przyprowadziły swoje dziatki:
Krowa – łaciate cielątko,
Koza – rogate koźlątko,
Owca – kudłate jagniątko,
Świnka – różowe prosiątko,
Kurka – pierzaste kurczątko,
Gąska – puchate gąsiątko,
Kaczka – płetwiaste kaczątko,
Klacz – brązowe źrebiątko.
Każda prowadzi swoje dzieciątko!

Wtem ujrzały pieska Burka, który urwał się ze sznurka.
Tak się bardzo przestraszyły, że aż dzieci pogubiły.
Krowa – łaciate cielątko,
Koza – rogate koźlątko,
Owca – kudłate jagniątko,
Świnka – różowe prosiątko,
Kurka – pierzaste kurczątko,
Gąska – puchate gąsiątko,
Kaczka – płetwiaste kaczątko,
Klacz – brązowe źrebiątko.
Każda zgubiła swoje dzieciątko!

Wtem gospodarz konną furką wjechał prosto na podwórko.
Zszedł czym prędzej ze swej furki, zamknął Burka do komórki.
Lamentują biedne mamy: „Co my teraz robić mamy?”
Wtem z kryjówek wyszły dziatki, odnalazły swoje matki:
Krowę – łaciate cielątko,
Kozę – rogate koźlątko,
Owcę – kudłate jagniątko,
Świnkę – różowe prosiątko,
Kurkę – pierzaste kurczątko,
Gąskę – puchate gąsiątko,
Kaczkę – płetwiaste kaczątko,
Klacz – brązowe źrebiątko.
Znalazło mamę każde dzieciątko.

N. odsłania kolejne ilustracje przy I zwrotce wiersza.
Przy II i III zwrotce dzieci próbują nazywać młode zwierząt.

4. Rozmowa na temat wiersza S. Kraszewskiego Na wiejskim podwórku.
Dzieci słuchają wiersza czytanego przez nauczycielkę.
- Gdzie rozgrywała się sytuacja przedstawiona w wierszu?
- Jakie zwierzęta występowały?
- Co przydarzyło się zwierzętom?
- Dlaczego pogubiły się dzieci?
- Jak myślicie, co czuły wtedy mamy?
- Jak skończyła się ta przygoda?
- Czy wszystkie mamy znalazły dzieci?

5. Zabawa ruchowa w parach przy piosence Na podwórku,

6. Rozmowa przy ilustracjach.
- Jakie zwierzęta przedstawiają ilustracje?
- Jak nazywają się ich młode?

7. Zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi Spotkanie kurczątek

- Małe kurczątka wybrały się na spacer. Na podwórku spotkały różne zwierzęta, które witały kurczątka w swoim języku.

Dzieci naśladują kurczątka przy nagraniu muzycznym. Na pauzę naśladują odgłosy zwierząt pokazanych na ilustracjach.

8. Zabawa dydaktyczna Zwierzęta wiejskie i inne.
Każde dziecko dostaje obrazek i mówi, czy zwierzę występowało w wierszu.

9. Zabawa taneczna z rodzicami Kaczuszki.
Dzieci i rodzice stają w kole i wykonują ruchy do muzyki.

10. Zabawa plastyczna Kolorowe zwierzątka.
Dzieci otrzymują kolorowanki i kredki. Kolorują zwierzęta.

11. Podsumowanie zajęć, podziękowanie.
- Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
- Komu się podobały, niech podejdzie do naszych zwierzątek na tablicy.
Opracowała: Lilianna Dąbrowska
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.