Katalog

Barbara Depa, 2017-05-23
Głogów Małopolski

Lekcja wychowawcza, Artykuły

O patriotycznym wychowaniu w polskiej szkole

- n +

O patriotycznym wychowaniu w polskiej szkole

Jest czymś oczywistym, że w polskiej szkole priorytetem wychowawczym powinno być kształtowanie patriotycznych postaw dzieci i młodzieży. Pomijanie bądź marginalizowanie tego zadania to poważny, niedopuszczalny błąd, który chyba w żadnej szkole się nie pojawia. Pomimo tego o tej kwestii trzeba ciągle mówić, choćby i po to, aby wychowanie w duchu umiłowania ojczystego kraju realizowane było jak najlepiej. Wydaje się, że warto zaznaczyć, iż powinno się ono odbywać w łączności z domem rodzinnym ucznia oraz tych instytucji, które ze swej istoty są zobligowane do wypełniania tego zadania. Potrzebny jest w tym względzie wspólny front oddziaływania, by te efekty były jak najlepsze. Oczywiście rola szkoły jest tu bardzo ważna, a ewentualna jej niewydolność w tym zakresie poważnie osłabia kształtowanie patriotycznych postaw uczniów. Należy także mocno podkreślić, że nauczyciele-wychowawcy powinni w sposób dogłębny i przemyślany opracować odpowiedni program działań i konsekwentnie go realizować. Potrzebne jest tu pełne zaangażowanie wychowawcy i jego świadomość odpowiedzialności za ten odcinek jego pedagogicznej pracy. Tylko takie podejście do tej kwestii może przynieść dobre rezultaty. Można mówić o misji kształtowania patriotycznych postaw uczniów. Wypełnienie tej misji winno skutkować tym , że absolwent polskiej szkoły odznacza się umiłowaniem tego wszystkiego, co Ojczyznę stanowi. Aby taki stopień patriotyzmu uczeń mógł osiągnąć, zachodzi potrzeba tej swoistej pracy u podstaw nauczyciela – wychowawcy. Ma on przy tym do dyspozycji niezwykłe bogactwo treści patriotycznych zawartych choćby w polskiej literaturze narodowej. Tak wiele może również w tym względzie uczynić uczący historii, prezentując wspaniałych bohaterów, którzy poświęcili wszystko, łącznie z życiem, służąc Ojczyźnie.
W ostatnim czasie tak wiele w przestrzeni publicznej mówi się o Żołnierzach Wyklętych. Są to bohaterowie budzący tak żywe zainteresowanie najmłodszego pokolenia Polaków. Warto, by i w polskiej szkole wykorzystać tę tematykę, bogacąc świadomość narodową uczniów. Rola nauczyciela jest w tym względzie tak bardzo potrzebna. Powinien on przybliżać swoim wychowankom wspaniałe obrazy zmagań polskich bohaterów w walce o wolność, a przez to kształtować ich patriotyczne postawy. Jest to konieczne, by sięgać do naszej wspaniałej przeszłości, bo w taki właśnie sposób daje się osiągnąć cele patriotycznego wychowania. Tego nie można zaniechać. Przestrzegał przed tym Prymas Tysiąclecia w wypowiedzi z 1972 roku:

„Naród bez przeszłości jest godzien współczucia. Naród, który się jej wstydzi, który wychowuje młode pokolenie bez powiązań historycznych- to naród renegatów! Taki naród skazuje się dobrowolnie na śmierć, podcina korzenie własnego istnienia.”
Trzeba, by o tym pamiętali nauczyciele, którym powierzono to zaszczytne zadanie wychowania młodego pokolenia Polaków w duchu miłości do ojczystego kraju.
Trzeba, by w polskich szkołach kształtowano narodową tożsamość w oparciu o trwałe wartości, które nasi przodkowie umieścili na swych sztandarach: Bóg- Honor- Ojczyzna.

Opracowała: Barbara Depa
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.