AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Alina Adamiak
Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Przyszła do nas Pani Jesień - scenariusz zajęć z wykorzystaniem komputera

- n +

Przyszła do nas Pani Jesień - scenariusz zajęć z wykorzystaniem komputera

Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- Kształcenie umiejętności budowania zdań opisujących
- Szukanie oryginalnych rozwiązań plastycznych
- Kształtowanie umiejętności działania na zbiorach

Cele szczegółowe:
- Opowie, jak wyobraża sobie Panią Jesień
- Odpowie na pytania tworząc opis słowny
- Uzupełni tekst z lukami podanym słownictwem
- Wyróżni część wspólna dwóch zbiorów
- Wykona pracę plastyczną - strój Pani Jesieni
- Zaśpiewa piosenkę "Jesień'
- Wykona pracę plastyczną "Parasol Jesieni" wykorzystując program komputerowy MS Paint

Metody:
- Słowne: rozmowa, praca z tekstem
- Oglądowe: obserwacja
- Działań praktycznych

Formy pracy:
- Zbiorowa
- Grupowa jednolita
- Indywidualna jednolita

Środki dydaktyczne: podręcznik - wiersz D. Gellnerowa "Jesień u fryzjera" "Wesoła szkoła" cz.1, karta pracy matematyczne "Wesoła szkoła" cz.1,
tekst z lukami, kaseta magnetofonowa - piosenka "Jesień" -"Wesoła szkoła" cz.1, pracownia komputerowa, program MS Paint.

Zapis w dzienniku: Wyraziste czytanie wiersza "Jesień u fryzjera". Przedstawienie fantastycznej postaci Pani Jesieni środkami plastycznymi. Ustne i pisemne opisywanie stroju Pani Jesieni. Wspólna część zbiorów. Utrwalenie piosenki "Jesień". Wykonanie pracy plastycznej "Parasol Jesieni" w programie komputerowym MS Paint.


Przebieg zajęć

1. Wyraziste czytanie przez nauczyciela wiersza pt. "Jesień u fryzjera".

2. Rozmowa nt. utworu połączona z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów tekstu.
- Jaką porę roku przedstawia poetka i w jaki sposób?
- Dlaczego jesień chciała mieć rude włosy?
- W jaki sposób zapłaciła fryzjerowi?

3. Wykonanie stroju Pani Jesieni.
Uczniowie podzieleni są w pięcioosobowe zespoły. Na sylwecie z papieru upinają suknię Jesieni, wykonują jesienną fryzurę, dekorują kosz z jesiennymi darami - (Materiały: liście, wrzos, zasuszone kwiaty, materiał itp.)

4. Ustne układanie opisu Pani Jesieni - wykorzystanie planu opisu zapisanego na tablicy, w formie pytań.
- W co ubrana jest Pani Jesień?
- Co Pani Jesień ma na głowie?
- Co zdobi jej szyję?
- Co Pani Jesień niesie w koszu?
- Jaka jest Pani Jesień?

5. Pisemny opis Pani Jesieni - uzupełnianie tekstu z lukami podanym słownictwem. Odczytanie uzupełnionego tekstu.

Pani Jesień ubrana jest w piękną, długą .................... z jesiennych, kolorowych ................... .Głowę jej zdobi.................. upleciony z jesiennych kwiatów ................. i głogu . Na szyi czerwienią się z daleka jarzębinowe ....................... . Pani Jesień przynosi w swoim koszyku jesienne dary: .............., ...................... i .......................
Nasza Pani Jesień to "Złota Polska Jesień" pogodna i ........................... .
Słownictwo: uśmiechnięta, suknię, grzyby, kasztany, wrzosy, liści, astrów, wianek, korale

6. Utrwalenie piosenki "Jesień".

7. "O listkach różnych kolorów i o wspólnej części zbiorów" - karty matematyczne.

8. Przejście do pracowni komputerowej, wykonanie projektu "Jesiennego parasola" dla Pani Jesieni.


SZCZEGÓŁOWY PLAN ZAJEĆ Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA - WYKONANIE ILUSTRACJI NA ZADANY TEMAT

Cele ogólne:
- Poznanie programu użytkowego MS Paint
- Posługiwanie się myszą
- Rysowanie na ekranie ilustracji na zadany temat
- Wybieranie odpowiedniego narzędzia z przybornika - ołówek, kałamarz,pędzel,linia krzywa
- Kształtowanie zmysłu estetycznego

Cele szczegółowe:
- Potrafi korzystać z programu użytkowego MS Paint
- Potrafi wykorzystać paletę barw i narzędzia do malowania w edytorze graficznym, kreślić kontur, wypełniać go kolorem
- Potrafi wybrać i zastosować w rysunku linię krzywą
- Potrafi precyzyjnie posługiwać się myszą

Metody: działań praktycznych z użyciem komputera

Środki dydaktyczne: komputer, program MS Paint

Przebieg zajęć
1.Otwieranie komputerów.
2.Odszukanie ikony Akcesoria.
3.Otwarcie programu MS Paint.
4.Wybór odpowiedniego narzędzia z przybornika - krzywa.
5.Rysowanie na ekranie przy użyciu krzywej konturów "Parasola Jesieni".
- W przyborniku kliknij przycisk krzywa
- Kliknij szerokość linii u dołu przybornika
- Narysuj linię prostą, przeciągając wskaźnik myszy
- Kliknij miejsce, w którym chcesz umieścić krzywą, a następnie dopasuj krzywą przeciągając wskaźnik.
- Powtórz ten krok dla drugiego i trzeciego łuku.
6. Wybór narzędzia z przybornika - pędzel -rysowanie pionowych pasków na powierzchni parasola.
7.Wybór narzędzia z przybornika - kałamarz - wypełnianie wnętrza parasola kolorami.
8.Zapisywanie pracy z pomocą nauczyciela.
- Menu Plik - Zapisz jako
- Klasa IIb - Enter
- Plik - nazwa pliku - "Parasol"
- Zapisz
9.Zamknięcie komputerów.
10.Ponowne otwarcie pliku "Parasol" - wydrukowanie prac.

Opracowanie: Alina Adamiak

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 7880


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Średnia ocena: 2



Ilość głosów: 1