Katalog

Małgorzata Cichowska, 2017-04-18
Mielec

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Słuchanie opowiadania A. Bębenek „Historia prawdziwa o sześciogłowym smoku i Małgosi - Słuchanie opowiadania A. Bębenek „Historia prawdziwa o sześciogłowym smoku i Małgosi - nie chce mi się”

- n +

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w grupie „Muchomorki” - dzieci 5,6- letnich
29.04.2013


Temat: Słuchanie opowiadania A. Bębenek „Historia prawdziwa
o sześciogłowym smoku i Małgosi -
nie chce mi się” , wykonywanie zadań smoka.

Cele:
• tworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu
myślenia, rozwiązywaniu problemów, doskonaleniu
sprawności umysłowych.
• organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu
posiadanych wiadomości,
• doskonalenie umiejętności niezbędnych w nauce
czytania,
• usprawnienie analizy i syntezy słuchowej
• doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie
10;
• rozwijanie logicznego myślenia;


Środki dydaktyczne:
Koperty z zadaniami, rebusy fonetyczne, zdania do czytania, cyfry, znaki matematyczne, obrazki do opowiadania, koła do ewaluacji, karty dla rodziców, kredki.


PRZEBIEG

1. Powitanie gości piosenką "Wszyscy są".

2. Słuchanie opowiadania nauczycielki.

Pewnego razu była sobie dziewczynka, która miała na imię Małgosia. Mieszkała sobie razem z rodzicami. Była to taka sama dziewczynka jak wiele tych, które chodzą do tego przedszkola. Różniła się od nich tylko tym, że kiedy mamusia prosiła ją o coś, Małgosia zawsze mówiła to samo:
- Nie chce mi się!
Mamusia prosi:
- Małgosiu, bardzo proszę, posprzątaj swoje zabawki.
- Małgosia na to:
- - Nie chce mi się!
- Na każda prośbę mamusi Małgosia wciąż to samo:
- - Nie chce mi się! - Nie chce mi się! - Nie chce mi się!
- Tak naprawdę to nikt w mieście nie wiedział jak dziewczynka ma na imię, bo wszyscy mówili „Idzie panna Nie chce mi się”.
Pewnego razu wydarzyło się jednak coś dziwnego. Małgosia zauważyła, że mamusia zrobiła się bardzo smutna. Zaprzyjaźniony mądry krasnal powiedział, że lekarstwo na mamy smutek zna tylko sześciogłowy smok. Nie było innego wyjścia i Małgosia wybrała się do krainy sześciogłowego smoka. Lekarstwem na smutek były zaczarowane korale, składające się z 6 koralików. Małgosia bardzo długo szła, aż w końcu doszła do krainy sześciogłowego smoka.
- Panie smoku, bardzo proszę daj mi korale dla mojej mamy.
Smok pokiwał wszystkimi sześcioma głowami tak, że o mało mu się głowy nie poplątały
i powiedział:
- Nie chce mi się!
Małgosia trochę zdenerwowana nadal prosiła, aż w końcu smok się zgodził, ale pod jednym warunkiem:
- Moje zaczarowane korale maję aż 6 kolorowych koralików, ale żeby je zdobyć musisz wykonać 6 bardzo trudnych zadań. Każda z moich głów przygotowała jedno zadanie ukryte w kopercie. Musisz je wszystkie wykonać, bo inaczej marny twój los i wieczny smutek twojej mamy. Rozwiąż je wszystkie a dostaniesz korale.

3. Wykonywanie zadań smoka.

Rodzice otrzymują kartki z narysowanym sznurek korali i polecenie kolorowania kolejnych korali, jeżeli ich dziecko prawidłowo rozwiązało zadanie. (Na odwrocie napisane jest zdanie: Kocham Cię!. Jestem
z ciebie dumna/y.)

Dzieci przygotowują się do zadania śpiewając piosenkę – przerywnik (maszerują po sali)

Hej ho, hej ho zagadek znamy 100
i każdy z nas rozwiąże je
nim smok coś zje.

ZADANIE 1

Jestem pierwsza głowa, mądra głowa, głowa zagadkowa. Kto odgadnie me zadanie pierwszy koral wnet dostanie. A ten koral jest jak słońce na niebie gorejące. (żółty)

Posłuchajcie i odpowiedzcie:
1. Ile słońc na niebie świeci?
2. Ile w parze stoi dzieci?
3. Ile ma samochód kół?
4. Ile nóg ma duży stół?
5. Ile rogów koza ma?
6. Ile burak głosek ma?
7. Ile dni w tygodniu jest?
8. Ile ma ogonów pies?
9. Ile palców ręka ma?
10. Ile to jest dwa dodać dwa?
11. Ile w parze butów jest?
12. Ile łap ma każdy pies?

Chyba za proste to było, że tak szybko się skończyło.
Ale teraz druga głowa już do zadań jest gotowa.

Piosenka – przerywnik Hej ho, hej ho ...

ZADANIE 2

Jestem druga głowa ciekawska i literkowa
Pomyślicie i przeczytacie koralik czerwony otrzymacie.

Chcę dowiedzieć się jak najwięcej o Ali i Olku.

- 6 – latki czytają zdania.

Ala ma psa.
Olek ma kota.
Ala lubi lody.
Olek lubi ryby.
Ala ma 7 lat.
Olek ma 6 lat.
Ala ma brata.
Olek nie ma brata.
Obok domu Ali stoi klon.
Olek uczy się gry na gitarze.

- 5 – latki w parach rozwiązują rebusy fonetyczne i kończą zdania.

Brat Ali ma na imię (Tomek).
Siostra Olka to (Ula).
Różowy to ulubiony (kolor) Ali.
Ulubiona zabawka Olka to (miś).
Ala ma piegowaty (nos).
Olek lubi żółty (ser).

I znów za proste to chyba było, że tak szybko się skończyło.
Ale teraz trzecia głowa już do zadań jest gotowa.

Piosenka – przerywnik Hej ho, hej ho ...

ZADANIE 3

Ja jestem trzecia głowa rozśpiewana i kolorowa
Zaśpiewaj mi piosenkę a niebieski koralik dostaniesz na rękę.

Ma to być piosenka w której będzie coś o ptakach, owadach, wodzie, żabie, skrzypcach.

- Wybrane dziecko wykreśla słowa o których już zaśpiewaliśmy.

I znów za proste to chyba było, bo tak szybko się skończyło.
Ale teraz czwarta głowa już do zadań jest gotowa.

Piosenka – przerywnik Hej ho, hej ho ...

ZADANIE 4

Jestem czwarta głowa, cyferkowa głowa, ze mną tak łatwo nie będzie, miej to Małgosiu na względzie. Zaraz dam takie zadanie, że uciekniesz stąd daleko za lasy, za rzeki.
Lecz Małgosia się nie przestraszyła i do zdobycia zielonego koralika przystąpiła.

Rozwiązywanie zagadek matematycznych – dodawanie i odejmowanie na konkretach w zakresie 10.

- Dzieci chętne układają działania z cyfr i znaków matematycznych.

Smok wstawił do wazonu 5 tulipanów i 4 żonkile.
Ile kwiatów jest w wazonie?

Smok ma 6 głów.
5 głów zasnęło.
Ile głów ogląda bajkę?

Czwarta głowa zjadła 3 lody śmietankowe, 2 truskawkowe i 2 czekoladowe.
Ile lodów zjadła czwarta głowa?

Na wycieczkę idą 3 pary. Ile to dzieci?

Proste to chyba było zadanie, bo tak szybko się skończyło.
Ale teraz piąta głowa już do zadań jest gotowa.

Piosenka – przerywnik Hej ho, hej ho ...

ZADANIE 5

Jestem piąta głowa do zabaw i psot gotowa
Chcesz różowy koralik, zabaw się na tej sali.

Zabawa ruchowa „Pogoda”.

Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce wykonują ruchy wg umowy:
- 1 – pogoda słoneczna - obrót wokół siebie z
rozłożonymi w bok rękami;
- 2 – pogoda deszczowa - poruszanie palcami z góry na
dół;
- 3 – pogoda wietrzna - poruszamy rękami na boki;
- 4 – pogoda burzowa - przytup i uderzenie w ręce.


Proste to chyba było zadanie, bo tak szybko się skończyło.
A teraz ostatnia głowa już do zadań jest gotowa.

Piosenka – przerywnik Hej ho, hej ho ...

ZADANIE 6

Jestem głowa szósta, nie myślcie że głowa pusta,
Uwielbiam bajki i opowiadania.
Mam fioletowy koralik, o tu, chcesz go zdobyć opowiedz mi bajkę do snu.

Dzieci losują obrazki. Wspólnie układają bajkę – każde dziecko dopowiada zdanie, w którym musi być zawarta nazwa obrazka.

Małgosia zdobyła wszystkie koraliki.
Kiedy odchodziła Smok powiedział :

Dostajesz koraliki i pamiętaj o tym: więcej nie zasmucaj nikogo a skończą się kłopoty.

4. Podsumoanie zajęć.

N-lka: Małgosia była dziewczynką, której nigdy nic się nie
chciało.
- Jak możemy nazwać takie dziecko? – leń
- Dlaczego Małgosia postanowiła wykonać taki trud i
zdobyć korale?
- Chcielibyście wiedzieć, co usłyszała od mamy kiedy
wróciła i podarowała jej korale?
Odwróćcie się do rodziców a usłyszycie to zdanie.

Rodzice wspólnie wypowiadają zdanie, które jest na odwrocie kartki z koralami:

Kocham Cię! Jestem z Ciebie dumna(y)!

5. Ewaluacja zajęć.
Każdy, rodzice i dzieci na wyciętych kołach rysują miny z jakimi wychodzą z zajęcia i przypinają na ścianę tworząc „mapę nastrojów”.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.