AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Krystyna Zimna
Przyroda, Konspekty

"Podróż po kraju - utrwalenie wiadomości" - konspekt lekcji przyrody w klasie IV

- n +

"Podróż po kraju - utrwalenie wiadomości" - konspekt lekcji przyrody w klasie IV

I. Cele lekcji:

CEL OGÓLNY: Zastosowanie praktyczne poznanych wcześniej wiadomości.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
  • zna główne cechy ukształtowania terenu Polski;
  • prawidłowo odczytuje wiadomości z mapy hipsometrycznej;
  • wyjaśnia na czym polega pasowy układ rzeźby terenu Polski;
  • określa położenie krain geograficznych Polski;
  • zaznacza na mapie miejsca wydobycia surowców mineralnych;
  • wskazuje na mapie największe polskie miasta, rzeki i jeziora;
  • podaje nazwy łańcuchów górskich, gór, wyżyn, nizin i pojezierzy;
  • czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy.

    II.Metody:
  • pogadanka;
  • metoda praktycznego działania (wyklejanie, malowanie )

    III.Formy pracy:
  • zbiorowa;
  • grupowa.

    IV.Środki dydaktyczne:
  • mapa hipsometryczna Polski;
  • atlasy;
  • podręczniki;
  • arkusze tektury z zaznaczoną mapą konturową Polski;
  • masa solna;
  • farbki;
  • wykałaczki;
  • małe karteczki.

    V.Tok lekcji:

    A/ Faza wprowadzająca
    1. Sprawy organizacyjno- porządkowe
    2. Wprowadzenie do tematu poprzez przypomnienie potrzebnych do lekcji wiadomości:
  • pasowy układ rzeźby terenu w Polsce;
  • największe krainy geograficzne na terenie Polski;
  • największe łańcuchy, pasma górskie w Polsce;
  • bogactwa mineralne wydobywane na terenie Polski;
  • kolory, którymi zaznaczamy na mapie niziny, wyżyny i góry.

    3. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.


    B/ Faza realizacji;
    1. Podział klasy na grupy.
    2. Losowanie zadań przez poszczególne grupy.
    Zadaniem każdej grupy jest wyklejenie z masy solnej przestrzennej mapy Polski, pomalowanie jej odpowiednimi kolorami wg pasów krajobrazowych oraz zaznaczenie za pomocą chorągiewek wykonanych z wykałaczek następujących szczegółów:
    Grupa I: nazw największych krain geograficznych w Polsce;
    Grupa II: nazw największych rzek i jezior;
    Grupa III: największych polskich miast;
    Grupa IV: największych łańcuchów i pasm górskich;
    Grupa V: bogactw mineralnych w Polsce.
    3. Wykonywanie prac przez poszczególne grupy:
  • Lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, dba, aby wszyscy byli zaangażowani w pracę. Pilnuje, aby grupa pracowała nad swoim zadaniem nie tracąc czasu na kwestie uboczne.
  • Sekretarz pilnuje, by nie umknęły ciekawe pomysły zgłaszane w czasie pracy i przygotowuje napisy.
  • Sprawozdawca uzgadnia z grupą stanowisko i prezentuje efekt pracy grupy.
  • Każdy członek zespołu stara się pracować intensywnie, dbać o osiągnięcie wspólnego celu, Uważnie słucha co mają do powiedzenia inni, nie przerywa wypowiedzi i pracy kolegów ;
  • Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
    4. Prezentacja prac poszczególnych grup.
    5. Podsumowanie i ocena aktywności uczniów.

    Opracowanie: Krystyna Zimna

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4103


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


    BAROMETR


    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 3.8



    Ilość głosów: 5

    Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
    Dowiedz się więcej.