Katalog

Lucyna Fau, 2017-02-06
Grudziądz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęcia

- n +


Temat: Zwierzęta z wiejskiego podwórka – blok integralny

Cele główne:
doskonalenie wiedzy na temat zwierząt domowych i hodowlanych,
utrwalenie nazw zwierząt i przyporządkowanie im odpowiednich pomieszczeń: obora, stajnia, kurnik, buda itd.,
doskonalenie umiejętności skupienia uwagi
doskonalenie umiejętności klasyfikowania i przeliczania liczebności zbiorów
rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki
rozwijanie umiejętności twórczego myślenia
doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w trakcie różnorodnych zabaw
Cele operacyjne:
Dziecko powinno:
znać zwierzęta żyjące w wiejskiej zagrodzie
wiedzieć jakie odgłosy one wydają
doskonalić analizę i syntezę wyrazów
doskonalić umiejętność przeliczania liczebności zbiorów
podjąć próbę opowiedzenia historyjki obrazkowej na podstawie poznanej bajki
rozwiązać zagadkę słowną
współpracować w zespole
klasyfikować zwierzęta na ptaki i ssaki
chętnie uczestniczyć w zabawie
wypowiadać się na określony temat
rozwijać ekspresję ruchową poprzez taniec, zabawy muzyczno- ruchowe
podejmować działania plastyczne na określony temat
uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach rozwijających umiejętność współdziałania z innymi dziećmi
przestrzegać ustalonych reguł
Metody pracy:
Słowna: sposoby społecznego porozumiewania się, rozmowa, zagadka, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
Oglądowa: m. obserwacji i pokazu
Praktyczna: m. zadań stawianych dziecku, m. ćwiczeń, m. kierowania własną działalnością dziecka
Formy pracy:
grupowa
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty: Kwiecień - Maj 2016, Przygoda z Uśmiechem cz. 3,Odgłosy przyrody z ilustracjami; sylwety zwierząt domowych i hodowlanych na stojakach oraz na różnych ilustracjach, medale z wizerunkiem dzieci tych zwierząt, liczmany, figurki do klasyfikacji, ilustracje przedstawiające pomieszczenia odpowiadające poszczególnym zwierzętom, tekst zagadki, tablica magnetyczna duża i mała, magnesy, obrazki i sylwety do historyjki obrazkowej, butelkowe grzechotki, tamburyna, obręcze: duża i 2 małe, przygotowane na tackach elementy do pracy plastycznej, klej, pędzle, pojemniki do kleju, pisaki, wilgotna ściereczka, ręcznik, pojemnik na brudne pędzle i pojemniki od kleju, kolorowanka dla każdego dziecka i lizaki
Przebieg:

I. Wstęp
1. ,, Gąski” - powitamy się zabawą muzyczno - ruchową
2. ,,Co dziś będziemy robić- przedstawienie tematu dnia połączone z przypomnieniem zasad panujących na zajęciach oraz n-l rozdaje dzieciom medale z wizerunkiem zwierząt
3. ,, Szukam mamy”- zabawa ruchowa
II. Rozwinięcie
4. ,, Ile jest dzieci?- przeliczanie liczebności zbioru
5. ,, Ptaki i ssaki- ćwiczenia klasyfikacyjne
6. ,, Rolnik sam w dolinie”- zabawa muzyczno- ruchowa
7. ,, Powiedz gdzie mieszka….”- zabawa słuchowa połączona z analizą i syntezą wyrazów
8. ,,Zgadnij kto to?- rozwiązywanie zagadki
9. ,,Mama woła dzieci”- zabawa ruchowa
10. ,,Zakochany kogucik”- opowiadanie historyjki obrazkowej
11. ,,Taniec kogucika z biedronką”- I gr. układ choreograficzny, II gr. gra na instrumentach do utworu Kalinka
III. Zakończenie
12. ,, Kurka”- praca plastyczna:
- ,, Oto kurka złoto piórka”- zapoznanie dzieci z kolejnym zadaniem
- ,,Jak to mam zrobić”- pokaz z instruktażem
- Mali artyści”- samodzielna praca dzieci
13. ,, Wystawa i ocena prac
14. ,, Gdacze kura”- zabawa taneczna do piosenki
15. ,, Niespodzianki”- podsumowanie zajęcia z wręczeniem przygotowanej niespodzianki

Opracowała :
Lucyna Fau
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.