Katalog

Mirosław Sałek, 2017-01-20
Polska

Matematyka, Konspekty

Mnożenie ułamków w klasie V

- n +

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI

Prowadzący: Mirosław Sałek
Klasa: V a
Czas trwania: 45 min.
Temat lekcji: Mnożenie ułamków.
Cel ogólny: Umiejętność mnożenia ułamków.
1 . Cele operacyjne:
Uczeń zna:
algorytm mnożenia ułamków
algorytm mnożenia liczb mieszanych
Uczeń rozumie:
algorytm mnożenia ułamków
algorytm mnożenia liczb mieszanych
Uczeń potrafi:
mnożyć dwa ułamki zwykłe
mnożyć ułamki przez liczby mieszane lub liczby mieszane przez liczby mieszane
skracać przy mnożeniu ułamków
2. Metody nauczania:
podająca
ćwiczeniowa
3. Zasady nauczania:
systematyczności
stopniowania trudności
świadomego i aktywnego udziału ucznia w procesie nauczania i uczenia się
4. Formy organizacji pracy na lekcji:
praca z całą klasą
indywidualna jednolita
5. Środki dydaktyczne:
– podręcznik, zeszyt ćwiczeń, tablica interaktywna, projektor, komputer

PRZEBIEG LEKCJI

1. Czynności organizacyjne - przywitanie się z uczniami
- sprawdzenie listy obecności.
Uczniowie witają się z nauczycielem.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się mnożeniem ułamków.
3.Podanie tematu lekcji.
Zapiszcie sobie temat lekcji:
Mnożenie ułamków.
4.Realizacja tematu.
Wiemy już, że obliczając ułamek liczby naturalnej, mnożymy ułamek przez tę liczbę. Podobnie będziemy postępować obliczając ułamek dowolnego ułamka – będziemy wykonywać mnożenie.

Obliczając iloczyn dwóch ułamków, mnożymy licznik pierwszego ułamka przez licznik drugiego ułamka oraz mianownik pierwszego ułamka przez mianownik drugiego ułamka.
2/5⋅ 3/7=2/5⋅3/7=6/35
4/9 ⋅ 1 i 2/3=4/9⋅5/3=20/27

Gdy mnożymy liczby mieszane, zamieniamy te liczby na ułamki niewłaściwe.
2 i 2/3 ⋅ 3 i 1/5 = 8/3⋅16/5 = 128/15 = 8 i 8/15
Gdy mnożymy ułamki, możemy uprościć obliczenia, wykonując skracanie.

Zadanie 1
Oblicz:
3/5⋅ 2/7
4/5⋅ 3/8
3/4⋅ 8/9
7/15⋅ 10/21
2 i 3/4⋅ 1/2
5/9⋅ 4 i 1/10
2 i 1/2⋅ 5 i 1/3
3 i 3/4⋅ 4 i 1/5
5 i 6/7⋅ 4 i 2/3
4/5⋅ 2/9⋅ 6/7⋅ 7/8
4/7⋅ 1 i 3/4⋅ 3 1/2
1 i 5/8⋅3 i 1/5⋅ 2/26
Zadanie 2
Oblicz:
((3 )/7)^2
((2 )/5)^2
((8 )/7)^2
(1 (1)/8)^2
((1)/2)^3
((2)/3)^3
(2(1)/2)^3
(1(1)/4)^3

5. Zadanie pracy domowej.
Zadanie 3
Znajdź liczbę, która stanowi (4)/5 liczby 3 i 1/2
Znajdź liczbę stanowiącą (3)/4 połowy liczby 5 i 4/5
Zadanie 4
Oblicz:
(1/2 - 2/5)⋅6 i 2/3
4 ⋅3 1/8 -(2 i 1/2)^2
1 i 1/8 ⋅(4 i 3/5 - 2 i 7/10 ) + (1/2)^3
6. Podsumowanie.
– O czym mówiliśmy na dzisiejszej lekcji?
– Czego nowego dowiedzieliście się na dzisiejszej lekcji?
– Które ćwiczenie sprawiło wam trudność i dlaczego?

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.