Katalog

Monika Ignaczak , 2017-01-11
Zgierz

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

"Bezpieczna droga” – utrwalenie przepisów ruchu drogowego

- n +

Cel główny:

• Wspomaganie rozwoju mowy oraz umiejętności komunikacyjnych
• Utrwalanie posiadanej wiedzy na temat zasad ruchu drogowego

Cele operacyjne:

Dziecko :
• tworzy wypowiedzi na określony temat
• rozpoznaje i nazywa znaki drogowe: przejście dla pieszych, sygnalizator świetlny
• wie, co oznaczają dla pieszych kolory świateł sygnalizatora
• rozumie zasady przestrzegania bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
• improwizuje piosenkę ruchem
Metody :
• słowna: objaśnienia, rozmowa, wiersz
• oglądowa: pokaz, obserwacja
• czynna: zadań stawianych do wykonania
• pedagogiki zabawy
Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca z całą grupą

Środki dydaktyczne : zagadka słuchowa, ilustracje, tekst wiersza „Raz na jezdnię wlazła gapa…”, tamburyno, słoneczka, chmurki, papierowe samochodziki, magnetofon, płyta
z nagraniem

Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Powitanie” (wg pedagogiki zabawy).
Dzieci dobierają się parami, na sygnał wykonują polecenia nauczycielki, np.
„Witają się nasze rączki”- dzieci dotykają się rączkami, itp.

2. Zagadki słuchowe „Odgłosy z ulicy”.
Nawiązanie do tematu. Dzieci słuchają zagadki muzycznej z płyty CD . Po wysłuchaniu próbują odgadnąć miejsce, z którego pochodzą dźwięki.
3. Wysłuchanie krótkiego tekstu „Raz na jezdnię wlazła gapa…” - rozmowa z pacynką Jackiem na temat jego problemów z poruszaniem się po ulicy i przechodzeniem przez jezdnię.

„Uliczne sygnały”

Raz na jezdnię wlazła gapa,
Taka gapa, że aż strach.
Ktoś za kołnierz gapę złapał,
Ktoś za gapą krzyknął: Ach!

Ach ty gapo, co ty robisz!
Tu jest jezdnia, chyba wiesz!
Autobusy, samochody,
Motocykle pędzą też.

Uliczne sygnały zna duży i mały,
Uliczne sygnały trzeba dobrze znać.
Gdy światło zielone, na drugą idź stronę,
Lecz kiedy jest czerwone, wtedy musisz stać.

4. Wypowiedzi dzieci na temat: Co to jest ulica?

* Do czego służy jezdnia?
* Po co są chodniki na ulicach?
* Gdzie należy przechodzić przez jezdnię?
* Kto wie, jak nazywa się ulica , przy której mieszka?

5. Zabawa ruchowo – rytmiczna przy muzyce „Samochody” (Pedagogika zabawy) z wykorzystaniem małych kół imitujących kierownicę.

6. „Sygnalizator świetlny”- praca z obrazkiem.
Dzieci siedzą w gromadce przed tablicą. Nauczycielka pokazuje obrazek z przejściem dla pieszych i przeprowadza krótką rozmowę z dziećmi.
- W jakich miejscach możemy przechodzić przez ulicę?
- Jak nazywają się te miejsca?
- Jakie zwierzątko z zoo przypomina przejście dla pieszych i dlaczego?
Następnie pokazuje sylwetę sygnalizatora świetlnego.
- Jak nazywa się to urządzenie?
- Do czego służy?
- Jakie są kolory na sygnalizatorze i co one oznaczają?
Następnie nauczycielka pokazuje dzieciom dwa obrazki sytuacyjne „Przejście dla pieszych”- z brakiem odpowiedniego koloru światła na sygnalizatorze.
Zadaniem dzieci jest wybranie spośród różnych kolorów odpowiedniego i przyporządkowanie go do odpowiedniej sytuacji na obrazku.

7. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Przechodzimy przez ulicę”.
Dzieci ustawiają się w kole. śpiewają rymowankę pokazując za nauczycielką ruchy i gesty.
Jedna noga, (dzieci twarzą do środka koła wysuwają jedną nogę do przodu)
Druga noga, (dzieci wysuwają drugą nogę)
Już do przejścia jest gotowa.( 4 kroki w miejscu)
Popatrz w lewo, (skręt ciała w lewą stronę)
Popatrz w prawo, (skręt w prawą stronę)
Teraz przejść już możesz żwawo.(4 kroki po obwodzie koła)

8. Zabawa „Prawda czy fałsz”.
Przedstawienie dzieciom różnych sytuacji i próba ich prawidłowej oceny. Każde dziecko otrzymuje słoneczko i chmurkę. Po usłyszeniu zdania wypowiedzianego przez nauczycielkę dziecko wybiera odpowiedź tak (słoneczko) lub nie (chmurka) i podnosi do góry.
1. Przechodzimy na drugą stronę ulicy po pasach?
2. Bawimy się w pobliżu ulicy?
3. Przebiegamy przez ulicę?
4. Przechodzimy przez ulicę, gdy pali się czerwone światło?
5. Jeździmy w samochodzie siedząc w foteliku i przypinamy się pasami?
6. Dziecko może kierować samochodem?
7. Nosimy światełka lub ubranie z odblaskami, aby być widocznym na drodze?

9. Zabawa relaksacyjna „Mój samochodzik” w połączeniu z ćwiczeniem artykulacyjnym.
Dzieci siedzą na obwodzie koła. Na wstępie dzieci w powietrzu kreślą „ koła”. Następnie każde otrzymuje planszę z narysowanymi konturami samochodu. Nauczycielka ustala, że dzieci będą przesuwały palcem po linii konturu z jednoczesnym wypowiadaniem rymowanki.
„Dziś samochód ładny mam, jeżdżę sobie tu i tam”.

10. Słuchanie piosenki „Uwaga – czerwone światło”.
Dzieci siadają do stoliczków, słuchają piosenki i zapełniają kolorem wcześniej otrzymane kontury samochodu.
11. Minki – ewaluacja. Podsumowanie zajęcia, podziękowanie dzieciom za aktywną pracę.



Opracowała: Monika Ignaczak
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.