Katalog

Anna Spustek, 2017-01-11
Lublin

Przyroda, Scenariusze

scenariusz lekcji przyrody w klasie 4 "Rośliny w lesie tworzą warstwy"

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY
W KLASIE IV



Dział programowy: Obserwacje życia w okolicy.
Temat lekcji: Rośliny w lesie tworzą warstwy.


Cele lekcji:
Cel ogólny:
- zapoznanie z warstwową budową lasu i warunkami panującymi w każdej z warstw.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia warstwy roślinności w lesie;
- podaje przykłady roślin tworzących poszczególne warstwy lasu;
- przyporządkowuje rośliny do określonej warstwy lasu;
- zna warunki panujące w każdej z warstw lasu pod względem wilgotności, siły wiatru
i nasłonecznienia;
- dokonuje porównania warunków panujących w poszczególnych piętrach lasu;
- rozpoznaje na podstawie opisu nazwę warstwy lasu;
- aktywnie pracuje na lekcji;
- współpracuje w zespole;

Formy pracy: indywidualna, zespołowa.

Metody: pogadanka, praca z tekstem, praktyczna – ćwiczeniowa.

Środki dydaktyczne: karty pracy dla uczniów, plansze edukacyjne, podręczniki, zeszyty ćwiczeń.





Przebieg zajęć
Faza wstępna
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć:
- przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji;
- określenie celów i tematu lekcji;
Faza realizacyjna
1. Przedstawienie warstwowej budowy lasu i roślin tworzących określoną warstwę:
- określenie nazw warstw lasu na podstawie schematu w podręczniku i planszy edukacyjnej;
- pogadanka na temat gatunków roślin tworzących warstwy w lesie:
 wyróżnienie i omówienie typowych gatunków roślin poszczególnych pięter lasu;
- przyporządkowanie plansz edukacyjnych przedstawiających rośliny leśne
do piętra lasu;
- praca w zespołach dwuosobowych – zadaniem uczniów jest uporządkowanie
otrzymanych nazw gatunków roślin zgodnie z warstwami które tworzą (zał. 1).
- uzupełnienie karty pracy (zał. 2) – kolumna nr 1 i 2.

2. Porównanie warunków panujących w poszczególnych warstwach lasu w odniesieniu do nasłonecznienia, siły wiatru, wilgotności.
- omówienie warunków panujących w każdej warstwie;
- uzupełnienie odpowiednich zapisów w karcie pracy (zał. 2);
- sprawdzenie poprawności wykonania zadania;

3. Rozpoznawanie nazw warstw lasu na podstawie ich opisu.
- wybrani uczniowie odczytują otrzymane informacje o danej warstwie lasu (zał. 3) –
zadaniem pozostałych uczniów jest określenie jej nazwy.

Faza podsumowująca
1. Krótkie podsumowanie zajęć:
- przypomnienie najważniejszych zagadnień podejmowanych na lekcji;
2. Praca domowa:
- wklej do zeszytu kartę pracy;
- rozwiąż zadania w zeszycie ćwiczeń ze str. 116 i 117.



opracowała Anna Spustek
nauczyciel przyrody w SP nr 43 w Lublinie






Załącznik 1

Sosna, świerk, dąb, grab, buk, jałowiec, leszczyna, kruszyna, mchy, paprocie, borówki, poziomki, opadłe liście drzew liściastych i iglastych, drobne gałązki.

Załącznik 2

warstwa lasu nazwy gatunków roślin warunki życia
nasłonecznienie wilgotność siła wiatru







Załącznik 3

Do tej warstwy lasu dociera najwięcej światła i panuje najmniejsza wilgotność.
Tworzą ją drzewa iglaste na przykład sosny i świerki oraz drzewa liściaste takie jak dęby, buki czy graby.

Charakterystyczne rośliny tej warstwy lasu to między innymi: jałowiec, leszczyna, bez czarny. Siła wiatru jest znikoma, panuje tu średnia wilgotność powietrza.

Warunki panujące w tej warstwie lasu to mało światła, duża wilgotność oraz bardzo słaby wiatr. Zaobserwować w niej można mchy, paprocie czy borówki.

To najniższa warstwa lasu, gdzie panuje największa wilgotność. Tworzą ją opadłe liście drzew liściastych i iglastych, kora oraz drobne gałązki.

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.