Katalog

Agnieszka Belczyk, 2016-11-23
Libusza

Joanna Konopka- Świgut
Pedagogika, Konspekty

„JAŚ I MAŁGOSIA”- KONSPEKT ZAJĘĆ Z BIBLIOTERAPII

- n +

„JAŚ I MAŁGOSIA”- KONSPEKT ZAJĘĆ Z BIBLIOTERAPII

Cele zajęć:

- stymulacja dotykowa
- stymulacja i usprawnianie dłoni (chwyt i manipulacja)
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- zdobywanie nowych doświadczeń w zakresie posługiwania się papierem
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem

Formy pracy: indywidualna / grupowa

Metody nauczania: bajkoterapia, czynnościowe, praktycznego działania, teatroterapia, techniki relaksacyjno – rozluźniające, naśladownictwa, kulinoterapia.

Środki dydaktyczne: Bajka pt: ,,Jaś i Małgosia’’ z ilustracjami, składniki potrzebne do przygotowania pierniczków, materiały potrzebne do narysowania i pokolorowania domku Baby Jagi.






Przebieg zajęć:

I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów.

II. Zajęcia właściwe
1. Zapoznanie z treścią bajki. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć tytuł.

Nauczycielka odsłania ilustrację z bajki, zadając jednocześnie zagadkę:
,,Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie znaleźli chatkę z pierniczka?’’.

2. Czarodziejskie zaklęcia – uczniowie wymyślają czarodziejskie zaklęcia Baby Jagi.

3. Zabawa z teatrem cieni – przedstawianie scenek z baśni; ilustrowanie zachowań bohaterów gestami:
- udawanie łakomczuchów; głaskanie się po brzuchu
- uśmiech; wyrażający radość, zadowolenie
- smutek; strach, rozpacz, płacz
- szyderczy, gardłowy śmiech; udawanie czarownicy

4. Zajęcia muzyczno – ruchowe w oparciu o cykl zabaw z serii: ,,Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy’’
/Najlepiej przeprowadzić je w grupie dzieci/
Dzieci poruszają się po Sali w rytm muzyki. Kiedy Baba Jaga mówi zaklęcia wszyscy nieruchomieją, kto się poruszy ten przegrywa.

5. Kulinoterapia – pieczenie pierniczków z ciasta, ozdabianie lukrem i kolorową posypką.

6. Odpowiedz na pytania:

1. Jakie imiona nosili bohaterowie bajki?
a) Paweł i Gaweł
b) Jaś i Małgosia
c) Kasia i Tomek
2. Kim z zawodu był ojciec dzieci?
a) stolarz
b) młynarz
c) drwal
3. Po śmierci mateczki ojciec ożenił się po raz:
a) drugi
b) trzeci
c) czwarty
4. Dlaczego dzieci zostawiono w lesie?
5. Ile razy dzieci znalazły drogę do domu?
a) jeden raz
b) dwa razy
c) trzy razy
6. Co Jaś i Małgosia zobaczyli w lesie?
a) jaskinię
b) zamek
c) chatkę
7. Kto gościł u siebie dzieci?
a) wróżka
b) czarownica
c) troll
8. Kim była Baba Jaga?
a) królową
b) wróżką
c) czarownicą
9. Baba Jaga latała na:
a) dywanie
b) miotle
c) odkurzaczu
10.Co czarownica chciała zrobić z dziećmi?
a) bawić się z nimi
b) nauczyć magii
c) zjeść
11.Co się stało z Babą Jagą?
a) wpadła do pieca
b) wyjechała do ciepłych krajów
c) poleciała na miotle do innej bajki
12.Czy dzieci wróciły do domu?
a) tak
b) nie

7. Bajkowe zagadki: Zgaduj Zgadula

Smaczna chatka w lesie stała,
Zagubionych zapraszała.
O Babie Jadze nie wiedzieli,
Domek z piernika jeść zaczęli. /Jas i Małgosia/

Jaka to postać z wielu bajek,
Na miotle w podróż się udaje? /Czarownica/

Dwa łasuchy tym się szczycą,
Że wygrały z czarownicą. /Jaś i Małgosia/

Ona w bajkach dziwne strawy,
Gotuje w swym kotle.
Czasem kogoś w coś przemienia
I lata na miotle. /Czarownica/

Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka? /Jaś i Małgosia/

Oni gdy zabłądzili w lesie
W Baby Jagi wpadli szpony.
Przez to, że nadgryźli domek
Co z piernika był zrobiony. /Jaś i Małgosia/

8. Przeczytaj fragment bajki i wymyśl własne zakończenie.

9. Wybierz z rozsypanki wyrazowej słowa, które występują w bajce:

Jaś i Małgosia, zamek, macocha, król, las, bal, chatka z piernika, Pinokio, słodycze, czarownica, miotła, syrenka, chlewik, piec, klejnoty, perły i drogie kamienie.

10. Praca plastyczna: ,,Domek Baby Jagi’’

Łączenie elementów domku (kolorowe figury geometryczne: kwadraty, trójkąty, prostokąty według instrukcji i wzoru nauczyciela). Poznanie nazw elementów domu: budynek, dach, okna, drzwi, komin, dorysowywanie domku z komina.

III. Zajęcia końcowe

1.Rozwijanie sprawności słuchowej – relaksacja.
2. Porządkowanie miejsca zabawy.
3. Nagrodzenie wychowanków.
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dzieci za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania.





Źródła:
Bajka pt: ,,Jaś i Małgosia’’
Słuchowisko muzyczne: ,,Bajki słowno – muzyczne’’, Wyd. W-wa 2004 r.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.