AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Radosław Chmielarski, 2016-11-17
Oleśnica

Zawodowe, Konspekty

Konspekt zajęć klasy SPP - Nakrywanie do stołu

- n +

Konspekt zajęć w szkole przysposabiającej
do pracy- dział gospodarstwo domowe

Temat: Uczymy się nakrywać do stołu.

Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne
Prowadzący zajęcia: Radosław Chmielarski
Rodzaj zajęć: zajęcia grupowe (klasa II/III Szkoły Przysposabiającej do Pracy)
Cele ogólne:
rozwijanie autonomii i wspieranie w osiąganiu maksymalnej niezależności w życiu codziennym;
przygotowanie do podjęcia aktywności związanej przygotowywaniem obiadów i uroczystości rodzinnych;
motywowanie uczniów do większego zaangażowania się w życiu rodzinnym.
Cele szczegółowe:
kształtowanie umiejętności rozróżniania rodzajów naczyń i sztućców,
utrwalanie wiadomości dotyczących nakryć stołowych,
kształtowanie umiejętności odpowiedniego układania nakryć stołowych,
kształtowanie umiejętności dobierania odpowiednich sztućców do naczyń,
wdrażanie do zachowań społecznie aprobowanych – wspieranie rodzin w czynnościach domowych.

Metody pracy: słowno - objaśniająca, pokazu, praktycznego działania, wzmocnień pozytywnych.
Forma pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: materiały poglądowe – ilustracje, schemat nakrycia zastawy stołowej, obrusy, naczynia (talerze małe, głębokie, płytkie, podstawki, filiżanki, szklanki, kieliszki do wina, sztućce, chochelka).
Przebieg zajęć:
Zajęcia odbywać się będą w bloku 3 razy 45 minut.
Zajęcia wprowadzające:
rozmowa kierowana na temat uroczystości rodzinnych i okolicznościowych, wykorzystywania zastawy w życiu codziennym,
powtórzenie wiadomości na temat rodzajów naczyń stołowych ich przeznaczenia oraz sztućców,
określenie kolejności czynności wykonywanych przy odświętnym nakryciu stołu.
Zajęcia właściwe:
prezentacja naczyń – zagadki tematyczne;
powtórzenie i utrwalenie wiadomości o przeznaczeniu poszczególnych naczyń;
prezentacja sztućców i utrwalenie wiadomości o ich przeznaczeniu;
prezentacja ustawienia naczyń i sztućców, przypomnienie o zasadach BHP;
zabawy zadaniowe: nakrywanie obrusów, nakrywanie naczyń, układanie sztućców;
sprzątanie naczyń ze stołu, składanie obrusu;
rozmowa na temat zachowań podczas posiłków.

Zajęcia końcowe:
podsumowanie zajęć, określenie stopnia poprawności wykonania zadań postawianych przed grupą,
podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach, wyróżnienie osób szczególnie aktywnych i zaangażowanych w pracę.
Przygotowanie herbaty i zajęcia relaksujące: słuchanie muzyki, oglądanie filmu lub malowanie (w zależności od stanu psychofizycznego wychowanków);
Po odpoczynku uprzątnięcie klasy i przypomnienie pobieżne tematu zajęć oraz określenie tematu następnych zajęć.


















•garnek
Mały czy duży
do gotowania służy. 

•talerz 
Może być z plastiku,
szkła lub porcelany.
Tutaj nakładamy,
wszystko co zjadamy.

•widelec 
Ma uzębienie,
choć nie lubi jeść.
Pomaga jedzenie
do buzi nieść.

•nóż
Co to jest? Trzonek i ostrze –
Narzędzia najprostsze.

• łyżka 
Mała do herbaty,
duża do rosołu.
Spotykasz się z nią,
gdy siadasz do stołu

•kubek 
Ma duże ucho,
lecz nie do słuchania.
On służy do picia,
ono do trzymania.

•czajnik 
Ma ucho i dziobek, 
gwiżdże na nas czasami.
Gdy woda się w nim gotuje,
Przez dziobek paruje.

•tarka
Nie ściera ołówka, a zetrze warzywa-
Jak taki przedmiot się nazywa?
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.