Katalog

Justyna Kuczkowska, 2016-09-16
Szczecin

Pedagogika, Konspekty

Konspekt zajęć- wprowadzenie litery k, K

- n +

KONSPEKT

TEMAT: Wprowadzenie litery „k,K” na podstawie wyrazu „kot”.

CEL OGÓLNY:
1. Nauka pisania drukowanej i pisanej litery „k, K”.
2. Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Uczeń będzie rozpoznawał literę drukowaną „K”.
2. Uczeń po zajęciach będzie poprawnie zapisywał literę drukowaną i pisaną „k, K”.
3. Uczeń będzie poprawnie wymawiał głoskę „k”.
4. Uczeń będzie znał wyrazy zawierające głoskę „k”.
5. Uczeń będzie poprawnie wymawiał wyrazy z głoską „k”.

METODY:
ćwiczenia, pogadanka

FORMY PRACY:
praca indywidualna, praca grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zdjęcia, figury kotów, wycięte z papieru wąsy i uszy kotów, kredki, plansze z literami, karty pracy, tablice z literami, wiersz „Kiedy kot jest koci?” J. Kulmowa, niebieskie i czerwone kartki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


I Część wstępna
W sali rozwieszone są zdjęcia z kotami i ich figurki. Dzieci zostają przywitane : „Kocia Pani wita małe kotki w krainie litery K”. Dzieci otrzymują wąsy i kocie uszka, które muszą sobie przykleić. Dzieci słuchają wiersza pt: „Kiedy kot jest koci?” J.Kulmowej


„Kot jest najbardziej koci, kiedy psoci.
I najbardziej koci jest kot, kiedy ma dosyć psot
i na poduszce kłębuszkiem się kładzie.
A może jest koci bardziej i najbardziej,
kiedy w łuk się wygina i mruczy.
Kiedy łapką myje pyszczek i uszy.
Kiedy na widok wróbla oblizuje paszczę.
W ogóle najbardziej bardziej niż bardziej
kot zupełnie jest koci zawsze”





II Część główna
1. Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „kot”:
Odpowiedź na pytania do wiersza:
Kto jest bohaterem wiersza?
Kiedy kot jest najbardziej koci?
Jakie dźwięki wydaje kot?

2. Analiza i synteza słuchowa.
Dzieci dostają karteczki na których proszone są o napisanie liczby sylab jakie ma wyraz „kot”. Dzieci razem dzielą wyraz „kot” na sylaby.
Z czerwonych i niebieskich kartoników (czerwone- spółgłoski, niebieskie- samogłoski) dzieci układają na ławce wyraz „kot”.
Dzieci pokazują na palcach liczbę głosek w wyrazie „kot”.
3. Analiza i synteza wzrokowa.
Zagadka. Pokaz tablic z literą drukowaną „k,K”.
Wskazanie litery „k” w wyrazie „kot”.
Układanie za pomocą kartoników z drukowanymi literami wyrazu „kot” i „kiwi”.
Pokaz tablic z literą pisaną „k,K”.
Dzieci odnajdują w sali zawieszone kartki z zapisanym za pomocą liter pisanych wyrazu „kot”.
Na odnalezionych kartkach dzieci kolorują literę „k”.
Dzieci muszą odnaleźć w sali przedmioty które rozpoczynają się lub mają w środku głoskę „k”.
Każde dziecko wymawia swój wyraz i mówi którą głoską w tym wyrazie jest głoska „k”.
4. Czytanie tekstu z nową literą.
Dzieci czytają krótkie zdania pod obrazkami rozwieszonymi w sali ( na przykład: „Ten kot jest rudy”).
5. Wyszukiwanie w tekście wyrazów z nową literą.
W wierszu „Kiedy kot jest koci” dzieci podkreślają wszystkie występujące w nim litery „k”.
6.Nauka pisania litery małej i wielkiej i łączenia jej z innymi literami.
Prezentacja litery małej i wielkiej i omówienie kształtu.
Pokazanie charakterystycznych elementów litery „k”.
Zapisanie litery „k” w liniaturze na tablicy.
Dzieci piszą w powietrzu literę „k” po czym podejmują próbę przeniesienia tego ruchu na ławkę.
Ćwiczenia w pisaniu. Uzupełnianie kart zadań ( pisanie liter po śladach, bez śladów i w liniaturze).
Pokazanie łączenia litery „k” w wyrazie „kot”.
Ćwiczenie pisania wyrazu „kot” na kartach ćwiczeń.
7. Pisanie innych wyrazów z literą „k”.
Dzieci zapisują zdanie z nazwą wcześniej odnalezionego przedmiotu z literą „k”.


III Część końcowa
1. Podsumowanie przez nauczyciela.
2. Podziękowanie za wspólną pracę.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.