Katalog

Anna Prokopiak-Lewandowska, 2016-06-28
Kowal

Historia, Konspekty

Konspekt lekcji - chrzest polski

- n +

KONSPEKT LEKCJI:

PROWADZĄCY: Anna Prokopiak
SZKOŁA: Szkoła podstawowa
KLASA: II
TEMAT: Początki państwa polskiego. Chrzest Polski i jego znaczenie.

ZAŁOŻENIA METODYCZNE:
1) CEL LEKCJI:
P1 KA: Uczeń zna, wie, pamięta:
 Daty: 966, 992
 Postaci: Mieszko I, Dobrawa, Siemowit, Lestek, Siemomysł;
 Pojęcia: plemię, plemiona polskie, plemiona słowiańskie, władca historyczny, władca legendarny, ród, chrzest, chrześcijaństwo,
 Fakty, wydarzenia: -podbój plemion polskich przez Mieszka I, -zjednoczenie plemion i powstanie państwa polskiego, -przyjęcie chrztu przez Polskę za pośrednictwem czeskim; -śmierć Mieszka;

KB: Uczeń rozumie:
 w/w pojęcia
 rolę Mieszka w kształtowaniu państwowości polskiej
 korzyści i jakie przyniosło Polsce przyjęcie chrztu

P2 KCD: Uczeń potrafi:
 wyjaśnić i stosować w/w pojęcia w sytuacjach typowych i nietypowych
 przyporządkować w/w daty odpowiednim wydarzeniom
 wymienia korzyści wynikające dla państwa polskiego z przyjęcia chrześcijaństwa
 ocenić znaczenie dla Polski przyjęcia chrztu.
 prezentować własny punkt widzenia
 uwzględniać poglądy innych ludzi

P3 KEF: Uczeń ma świadomość, dostrzega, rozumie:
Uczeń akceptuje jako słuszną decyzję władcy o wprowadzeniu chrześcijaństwa w Polsce.

2) METODY
 elementy pogadanki
 elementy opowiadania
 praca z książką
 poker kryterialny

3) ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- Podręcznik: J. Machnicki, I. Wołowiec, G. Librecht, Moje otoczenie. Historia i społeczeństwo, klas V, cz. I
-Kronika Galla Anonima (fragment o pierwszych Piastach)
- plansza do gry
zestaw kart z hasłami dotyczącymi tematu gry
TOK LEKCJI

I Część organizacyjno-porządkowa
Zaprowadzenie ładu wewnętrznego i zewnętrznego w klasie
Przywitanie klasy
Sprawdzenie obecności

II Rekapitulacja wtórna:
– Sprawdzenie pracy domowej
– Sprawdzenie wiadomości z ostatnich zajęć

III Nawiązanie do nowego tematu
– Podaję temat lekcji „Początki państwa polskiego. Chrzest Polski i jego znaczenie”.
– Opowiadam o zjednoczeniu plemion przez Mieszka I. Zwracam uwagę na fakt, że Mieszko był pierwszym historycznym władca Polski.
– W drodze dyskusji wyjaśniamy różnice między pojęciami: władca historyczny, władca legendarny

IV Wprowadzenie nowego tematu:
– Formułuję pyt.:
1. Jak nazywał się ród panujący w Polsce?
2. co to jest ród? (proszę o przeczytanie definicji z książki)

– wydaję polecenie jednemu z uczniów przeczytania na głos fragmentu kroniki Galla Anonima o pierwszych Piastach.

– Formułuje pyt.:
1. Czy państwo polskie było państwem chrześcijańskim?
– w drodze dyskusji wyjaśniamy różnice między pojęciami poganie/ chrześcijanie
– opowiadam o przyjęciu chrztu przez Mieszka I
– zapisuję datę na tablicy

– przeprowadzam z uczniami grę (o znaczeniu chrztu dla państwa polskiego)
Przebieg gry:
ETAP WSTĘPNY:
Informuje klasę czym będziemy się zajmować na dzisiejszych zajęciach (gra w poker kryterialny)
Ustalam temat gry i zapisuje go na tablicy (znaczenie chrztu Polski)
Ustalam i wyjaśniam reguły gry
Dzielę klasę na zespoły 5 - osobowe
Rozdaję poszczególnym zespołom plansze do gry i zestawy kart z hasłami dotyczącymi tematu gry

ETAP ZASADNICZY:
– Uczniowie rozpoczynają grę zgodnie z zasadami
– Potasowane karty leżą odwrócone obok planszy. Gracze po kolei biorą po jednej karcie i samodzielnie decyduje na jakie pole je położyć. W polu z nr 2 mają się znaleźć dwie karty przedstawiające zdaniem grupy najważniejsze znaczenie, w polu nr 4 cztery karty o mniejszym znaczeniu itd. Jeżeli jakieś kolejne zagadnienie okaże się ważniejsze gracze muszą negocjować przesunięcia kart z centralnych pól z właścicielem karty.
– Gra kończy się z chwilą wyczerpania kart

ETAP KOŃCOWY:
– Przedstawiciele zespołów przedstawiają wyniki gry – odczytują najważniejsze , zdaniem grupy skutki przyjęcia chrztu przez Polskę.
– Najważniejsze zagadnienia zapisujemy na tablicy. Uczniowie zapisują je do zeszytów.

V Rekapitulacja pierwotna
– Formułuje pyt.:
1. czy uważacie że Mieszko słusznie zrobił przyjmując chrzest?

VI Zakończenie lekcji:
Podsumowuje i oceniam pracę (zaangażowanie) uczniów na lekcji.





Włączenie Polski do cywilizacji powstałej na gruncie osiągnięć Grecji i Rzymu

Wzmocnienie pozycji międzynarodowej Polski



Władcza traktowany na równi z innymi władcami europejskimi

Napływ kleru z Czech i zachodniej Europy


Nowa wiara usankcjonowała podziały klasowe

Wzmocnienie władzy wewnętrznej księcia


Zaliczenie Polski do społeczności chrześcijańskiej

Przekazanie państwu przez kler bogatych doświadczeń organizacyjnych

Wzmocnienie stosunku z Niemcami (Mieszko uzyskał zaszczytny tytuł „przyjaciela cesarskiego”)
Powstanie organizacji kościelnej (utrwalenie słabych struktur państwowych)


Napływ duchownych znających pismo

Rozwój budownictwa sakralnego (budowa nowych kościołów)




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.