Katalog

Krystyna Miczka
Matematyka, Scenariusze

Przybliżenia i procenty-praca w grupach - scenariusz lekcji dla klasy I liceum

- n +

Scenariusz lekcji matematyki planowanej do przeprowadzenia w klasie I liceum ogólnokształcącego
Przybliżenia i procenty-praca w grupach.

PRZEDMIOT: matematyka
DZIAŁ: liczby rzeczywiste
TEMAT: Przybliżenia i procenty-praca w grupach.
Realizacja ścieżki edukacyjnej: "Edukacja czytelnicza i medialna"
TREŚCI ŚCIEŻKI:
1. Tradycyjne i nowoczesne źródła informacji.
3. Kompetencje czytelnicze niezbędne do odbioru tekstów literackich i popularnonaukowych.
KLASA: pierwsza
CZAS: 3 godziny lekcyjne
MIEJSCE ZAJĘĆ: pracownia matematyczna
CELE LEKCJI:
CEL OGÓLNY: stosowanie rachunku przybliżonego i procentów do rozwiązywania zadań z różnych przedmiotów i z życia wziętych
CELE OPERACYJNY:
Uczeń potrafi
  • Obliczać procent danej liczby
  • Obliczać, jakim procentem jednej liczby jest druga liczba
  • Wyznaczać liczbę, gdy dany jest jej procent
  • Przybliżać liczby
  • Prowadzić sprawnie obliczenia rachunkowe na kalkulatorze
  • Czytać tekst ze zrozumieniem
  • Odszukać potrzebne dane w tablicach matematyczno- fizycznych, roczniku statystycznym ulotkach z PKO
  • Formułować odpowiedź i zapisać ją
  • Analizować otrzymane wyniki
  • Współpracować z innymi uczniami w grupie
  • Stosować poprawny język matematyczny

    METODY PRACY: rozwiązywanie zadań w małych grupach

    ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
    tablice matematyczno- fizyczne, rocznik statystyczny, kalkulator, kreda, tablica, magnesy do tablicy, przygotowany zestaw zadań, duże arkusze papieru do zapisywania rozwiązań zadań, markery

    PRZEBIEG ZAJĘĆ:

    I. FAZA WSTĘPNA (5 minut)
  • Sformułowanie tematu
  • Sprawdzenie obecności
  • Podział klasy na 6 grup

    II. FAZA REALIZACYJNA (90 minut)

    1. Przydzielenie grupom zadań:
    I. Notacja wykładnicza a przybliżenia w astronomii.
    II. Procent w statystyce.
    III. Procent w banku. Zadanie przez analogię.
    IV. Promil u jubilera
    V. Procent w medycynie i chemii.
    VI. Procent w urzędzie skarbowym. Zadanie przez analogię
    2. Rozwiązywanie zadań przez uczniów (30 minut).
    3. Zapisywanie przez uczniów rozwiązań i odpowiedzi na arkuszach papieru (15 minut).
    4. Prezentowanie rozwiązań zadań z danej grupy uczniom całej klasy (45 minut):

  • Uczniowie wytypowani przez lidera swojej grupy pod kontrolą nauczyciela przedstawiają i dokładnie opisują rozwiązania zadań .
  • Uczniowie wyjaśniają sposób wyszukiwania danych potrzebnych do rozwiązania zadania.
  • Uczniowie zapisują rozwiązania zadań w zeszycie i analizują otrzymane wyniki.

    III. FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 minut)

  • Nauczyciel zwraca uwagę na powszechność stosowania % w życiu codziennym.
  • Nauczyciel zwraca uwagę na zdobycie umiejętności posługiwania się tablicami matematyczno- fizycznymi, rocznikiem statystycznym, kalkulatorem.
  • Nauczyciel informuje uczniów, że z zadaniami przez analogię uczniowie spotkają się na maturze.
  • Nauczyciel zadaje pracę domową, na przykład zadanie 9 na str. 46 z podręcznika:
    W. Babiański,L. Chańko, D. Ponczek "Matematyka"- podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym.
  • Nauczyciel wystawia oceny uczniom aktywnie uczestniczącym w pracach grupy i uczniom referującym rozwiązania zadań

    Opracowanie: Krystyna Miczka

  • Wyświetleń: 2703


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.