Katalog

Iwona Gieraga, 2016-06-16
Wartkowice


Edukacja czytelnicza, Scenariusze

Pasowanie na czytelnika

- n +

Scenariusz uroczystości Pasowania na czytelnika

Temat: Stajemy się czytelnikami biblioteki szkolnej w Wartkowicach

Cel główny
- przygotowanie uczniów do samodzielnego i swobodnego korzystania ze zbiorów biblioteki.

Cele operacyjne
Uczeń zna:
- drogę do biblioteki,
- godziny pracy biblioteki,
- termin zwrotu wypożyczonych książek,
- najważniejsze zasady korzystania z biblioteki i poszanowania książek,
- obowiązki czytelnika,
- różnicę pomiędzy biblioteką a księgarnią, wypożyczalnią a czytelnią,
- odróżnia książkę z biblioteki od innych książek.

Metody i formy pracy:
• słowna – pogadanka, instruktaż, rozmowa, i indywidualna recytacja
• oglądowa – obserwacja, pokaz,


Środki dydaktyczne:
• plansze z życzeniami książek,
• regulamin biblioteki,
• godziny otwarcia biblioteki,
• karty czytelnika i karty książek,
• pamiątkowe dyplomy dla klasy
• książka do pasowania czytelników,
• zakładki do książek,
• plansza z tekstem przyrzeczenia


Przebieg uroczystości:
Bibliotekarz wita zaproszonych gości oraz uczniów klas I na uroczystości pasowania na czytelnika w bibliotece szkolnej.
Drodzy uczniowie!!! Dziś wielu z Was po raz pierwszy odwiedza bibliotekę szkolną. Mam nadzieję, że razem z tą wizytą rozpocznie się nowy etap Waszego życia pełen książkowych przyjaciół i kolorowych przygód. Celem dzisiejszego naszego spotkania jest przyjecie Was w poczet czytelników szkolnej biblioteki, wyrobienie prawidłowych nawyków czytelniczych i szacunku do książek.
Bibliotekarz przeprowadza z uczniami krótką pogadankę na temat książek w domu i zadaje im pytania:
- Czy macie w domu biblioteczki?
- Jakie gromadzicie w nich książki?
- Jakie książki tam macie? Pamiętacie jakiś tytuł?
- W jaki sposób trafiły do was książki?
- Wyjaśnia różnicę: biblioteka – księgarnia.

Nauczyciel – bibliotekarz przedstawia uczniom rolę biblioteki szkolnej i wyjaśnia kilka pojęć z nią związanych:
• biblioteka, czytelnia, wypożyczalnia
• kto i jak może korzystać z biblioteki

Oddaje głos prowadzącemu

ZAPROSZENIE DO BAJKI
Prowadzący
Drogie dzieci – przyszłyście dzisiaj do naszej biblioteki szkolnej, aby zostać jej czytelnikami. Zanim wypożyczycie swoje pierwsze książki, zapraszamy was do naszej małej krainy bajki.
(Piosenka o książce, po czasie wychodzi krasnal i mówi szeptem do dzieci:)


Krasnal I
Samochwała w kącie stała
I wciąż tak opowiadała:

Samochwała: - (wychodzi zza regałów i chwali się)

"Zdolna jestem niesłychanie,
Najpiękniejsze mam ubranie,
Moja buzia tryska zdrowiem,
Jak coś powiem, to już powiem,
Jak odpowiem, to roztropnie,
W szkole mam najlepsze stopnie,
Śpiewam lepiej niż w operze,
Świetnie jeżdżę na rowerze….
Krasnal I; - (przerywa jej)
Dzień dobry!
Samochwała:
Ach, dzień dobry, dzieci, witam Was!
(Wbiega zziajany Kot w Butach.)
Kocie w Butach, gdzie ty byłeś?
Znowu dzisiaj się spóźniłeś!!!
Kot:
Oj, spóźniłem się dlatego,
że spotkałem Pytalskiego,
który mnie o wszystko pytał,
jakby nigdy nic nie czytał.
A później biegałem, kluczyłem,
Tak, że prawie zabłądziłem.
Więc wybaczcie me spóźnienie,
zaczynamy przedstawienie.
Samochwała:
Zaraz, kocie! Opowiedz o tym Pytalskim, bo dzieci chciałyby go poznać.
Kot:
Posłuchajcie!
Na ulicy Trybunalskiej
mieszka sobie Staś Pytalski,
co, gdy tylko się obudzi,
pytaniami dręczy ludzi:
W którym miejscu, co i ile,
czy już teraz, czy za chwilę.
Gdzie i kiedy, jak, dlaczego,
skąd, którędy…
(Brzechwa J. „ Pytalski”)
Samochwała: - (przerywa zdecydowanie)
Dość kolego!
Kot:
Lecz tych pytań, mogę przysiąc,
jest gdzieś z pięćset albo tysiąc!!!
Kto odpowie, kto pomoże?
Krasnal II:
Książka, książka wszystko może!
Przecież, żeby przestać pytać,
trzeba dużo książek czytać,
czytać baśnie i bajeczki,
opowieści z biblioteczki.
Kot:
Patrzcie, oto idzie nasza królowa!
( Wchodzi Książka, trochę poplamiona i potargana )
Książka:
Oj, kocie!...
Od twego paplania już boli mnie głowa!
A przede mną dzisiaj nie lada zadanie:
Wszystkich uczniów klasy I na czytelników pasowanie!

Samochwała:
Czy możesz Książko, przedstawić się dzieciom?
Książka:
Jestem książka, mądra księga,
każdy chętnie po mnie sięga,
wszyscy często pożyczają,
lecz w złym stanie oddają?
Dzieci niszczą mnie, targają,
plamią, gubią, potrącają…
Mam już dość tej strasznej męki,
Kiedy przyjdzie kres udręki?
Prowadzacy:
Myślę, Książko, że nasi
nowi czytelnicy będą
bardzo dbali o Ciebie
i na pewno spełnią
wszystkie Twoje polecenia i życzenia!
Książka:
Tak? W takim razie zostanę i chętnie się o tym przekonam.
Samochwało proszę przedstaw moje prośby.

Samochwała:
 Nie pisz i nie rysuj tuszem na moich kartach,
Bowiem wkrótce będę prawie nic nie warta.
 Nie zaginaj rogów, używaj zakładki,
Na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.
 Kiedy moje kartki wyrwiesz i wyrzucisz,
Wiedz, że wtedy nigdy do nich nie powrócisz.
 Gdy się ze starości zacznę rozlatywać,
Spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.
 Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami,
To ci będę służyć całymi latami
Prowadzący:
Dzieci, czy zapamiętaliście wszystkie prośby książki?
A może ktoś zechce je powtórzyć własnymi słowami?
( Dzieci odpowiadają)
Kot:
Dziś tak łatwo was nie wypuścimy, dopóki alfabetu od was nie usłyszymy. Od literki A do E opowie klasa Ib.
Klasa Ib :
A-abecadło o książce ma zaszczyt przedstawić:
B-baśnie, gdzie księżniczki prześliczne,
C-ciekawostki naukowo-techniczne
D-dialogi, czyli rozmowy dwóch osób,
E-encyklopedie z wiedzą, co spamiętać jej nie sposób
Kot:
O literkach od F do K opowie nam klasa Ia.
Klasa Ia:
F-fantastyka o rzeczach nie z tej ziemi,
G-gawędy; byśmy o nich nie zapomnieli,
H-historyjki prawdziwe i zmyślone,
I-ilustracje barwne i kolorowe,
J-językowe psoty i igraszki,
K-komiksy i króciutkie fraszki
Kot:
Uwaga dzieci! Literki od L do P przedstawi klasa Ic.
Klasa Ic:
L-legendy półprawdy i baśni połowę,
Ł- łamigłówki, by połamać sobie głowę,
M-marzenia tylko w książkach spełniane
N- nuty w śpiewnikach zapisane,
O- opowieści niezwykłe, tajemnicze,
P- przygody, których tutaj wam nie zliczę
Prowadzący:
Czy to już koniec alfabetu
Samochwała: (wbiega i wtrąca się)
O nie, nie…
R- jak rymowanki smutne i komiczne,
S-słowniki, na przykład ortograficzne,
T- teatralne scenki z przydzielonymi rolami,
U- Uf!
W-wyliczankę Z-zakończcie sami …
Prowadzący:
Pięknie recytowaliście i wspaniale znacie już wszystkie literki, które kryje alfabet, więc myślę, że teraz możemy spokojnie możemy przyjąć Was w poczet czytelników naszej szkolnej biblioteki.
Książka:
Kto przysięgę dzisiaj złoży,
Czytelnikiem już zostanie,
No i w dowód mej przyjaźni
Piękną zakładkę dostanie.

Samochwała:
Uwaga, uwaga! Proszę wszystkich o powstanie - Odbędzie się pasowanie
Książka:
Podnieście w górę dwa palce i powtarzajcie za mną słowa przyrzeczenia:
( Uczniowie powtarzają za Książką słowa przyrzeczenia
„My uczniowie pierwszej klasy
Tobie, Książko, przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
Krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
Będziemy przestrzegać pilnie
I z Twych rad i Twych mądrości
Korzystać od dziś usilnie!”
Przyrzekamy!
Bibliotekarz
Po ślubowaniu następuje pasowanie na czytelnika - Dzieci kolejno podchodzą do pani bibliotekarki, która uderzając książką w ramię powtarza słowa: Pasuję Cię na czytelnika. Krasnal wręcza każdemu uczniowi zakładkę do książek. Na koniec pani bibliotekarka wręcza wychowawcy klasy przyrzeczenie oraz prośby książki, dziękując za przygotowanie uczniów do pierwszej wizyty w bibliotece.
Od tej chwili jesteście przyjaciółmi i czytelnikami szkolnej biblioteki.
Od dziś możecie samodzielnie wypożyczyć książki.

Kot, Samochwała, Krasnale, Książka, Prowadzący:
My żegnamy się już z Wami, Wszystkim pięknie się kłaniamy, Dziękujemy i żegnamy, Do odwiedzin zapraszamy. (kłaniają się i wychodzą)




















Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.