Katalog

Anetta Ślusarz, 2016-06-16
koszalin

Zajęcia przedszkolne, Artykuły

„Znaczenie czytania dla rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym”

- n +

Świat dziecięcej wyobraźni opanowała dziś telewizja, komputery, laptopy czy tablety, prawie nie pozostawiając w nim miejsca na wzruszenia literackie. Kiedyś rodzice i przyjaciele domu „ testowali” inteligencję malucha znajomością tekstów literatury dziecięcej. Dziś coraz częściej literaturę zastępuje znajomość programu telewizyjnego lub treść popularnych reklam.
Już roczne dzieci oglądają bajki i w taki sposób mościmy w ich życiu stałe miejsce dla telewizji, laptopa i tableta. Nasze maluchy uwielbiają te kolorowe obrazki i tak wyrastają na przedszkolaka , który spędza kilka godzin dziennie przed ekranem. Nie przeszkadza mu to, że nie rozumie tego, co dzieje się na ekranie. Nie przejawia nawet takiej potrzeby, by z reguły w tym czasie zajmują go jeszcze inne czynności, na przykład budowanie z klocków, zabawa samochodami , lalkami, rysowanie. I tak nie uczy się koncentracji , zatraca naturalną dociekliwość dziecięcą. Nie potrafi skupić uwagi na wykonywanej czynności, ponieważ siedząc przed ekranem nie ma na nią czasu. Częsta zmiana tematu też powoduje tylko powierzchowne zwracanie uwagi na wszystko , co dzieje się na ekranie. Uczmy więc nasze dzieci wyłączać domowe media. Czytajmy i opowiadajmy , bawmy się mówieniem wierszyków , które sami znamy z dzieciństwa. Nie pozbawiajmy naszych pociech wieczornych rozmów i wspólnego czytania , które po aktywnym dniu wyciszają , uspakajają i sprowadzają dobry sen.
Z punktu widzenia rozwoju dziecka czytanie jest kapitałem na całe życie i w ten posag wyposaża malucha dom rodzinny , bo tam właśnie zaczyna się dziecięca edukacja. Dla kilkuletniego malucha słowa mamy czy taty towarzyszące mu podczas codziennych czynności dają mu poczucie bezpieczeństwa, pobudzają jego rozwój, ale także uwrażliwiają na słowo.
Czytając dzieciom książki, rozbudzamy ich wyobraźnię, aktywność intelektualną, wzbogacamy wiedzę, poszerzamy zasób słów i poznawanie świata. W prasie, radio i telewizji mówi się dużo o potrzebie i znaczeniu głośnego czytania dzieciom w różnym wieku, a wiek przedszkolny jest najbardziej naturalnym czasem, w którym należy czytać dzieciom, jak najwięcej.


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.