AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Renata Dutka, 2016-06-16
Zabrze

Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć na świetlicy

- n +

Konspekt zajęć na świetlicy

Miejsce: Świetlica Elf
Data: 27.02.2013r.
Prowadząca: Renata Dutka
Czas: 45 minut
Temat zajęć: Droga listu dawniej i dziś
Cele ogólne:
-zachęcanie i wdrażanie do poprawnego pisania listów
- zdobywanie informacji na temat instytucji jaką jest Poczta
Cele operacyjne :
- uczeń potrafi przedstawić się i podać swój dokładny adres
- uczeń wie czym zajmuje się poczta, co się w niej znajduje i co można kupić na poczcie
- uczeń wie co to jest widokówka, jakie są jej inne nazwy i w jakich sytuacjach się ją wysyła
- uczeń wie do czego służy skrzynka pocztowa
- uczeń wie na czym polega praca listonosza
- uczeń wie kim jest adresat a kim nadawca
- uczeń potrafi opowiadać przeczytane treści
- uczeń umie napisać list, prawidłowo wypełnić druk pocztowy

Kompetencje kluczowe: Kompetencje społeczne i obywatelskie, umiejętność uczenia się
Standardy rozwoju osiągnięć ucznia: Rozwija swoje umiejętności naukowe i poszerza wiedzę jest odpowiedzialny za swoją naukę, stara się dokładnie wykonywać polecenia.
Kulturalnie wyraża swoje zainteresowania oraz oczekiwania wobec placówki i innych
uczestników: swobodnie i kulturalnie porozumiewa się.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych :
Edukacja polonistyczna: Wspomaganie rozwoju umysłowego w zakresie wypowiadania
się. Dbałość o kulturę języka. Początkowa nauka czytania i pisania. 1)W zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę
języka:
a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce
zrozumieć, co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje
spostrzeżenia, potrzeby, odczucia,
b) w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje
pytania i odpowiada na pytania innych osób,
2) W zakresie umiejętności czytania i pisania: zna wszystkie litery alfabetu, czyta i rozumie proste, krótkie teksty, pisze proste, krótkie zdania, dba o estetykę
i poprawność graficzną pisma ,interesuje się książką i czytaniem; słucha w skupieniu czytanych utworów, czyta teksty wskazane przez nauczyciela.
Edukacja społeczna: Zgodnie współdziała z dorosłymi i rówieśnikami
Metody i formy pracy: Indywidualna, praktycznych doświadczeń , pogadanka,
Środki dydaktyczne: koperty, znaczki, kartki, opowiadanie ,, List do Natalki’’, ,, O listach wróżki Lilijki’’, druki pocztowe, przybory do pisania, skrzynka
Przebieg zajęć:
1. Zgromadzenie dzieci w kręgu na krzesełkach. Przywitanie ich i przedstawienie tematu zajęć.
2. Zabawa dydaktyczna „Umiem się przedstawić, znam swój adres” – Każde dziecko przedstawia się, określa nazwę miejscowości, numer domu, nazwę gminy i powiatu oraz województwa.
3. Rozważania na temat poczty:
- Czym zajmuje się poczta? (instytucja zajmująca się przede wszystkim świadczeniem usług pocztowych)
- Co znajduje się na poczcie? ( okienka, budki telefoniczne, skrzynki na listy)
- Co można na poczcie kupić? ( znaczki, koperty )
- Co to jest widokówka i jakie są jej inne nazwy? ( pocztówka, karta pocztowa )
- W jakich sytuacjach wysyła się widokówki? ( z okazji urodzin,
z okazji świąt, z wakacji )
- Co to jest skrzynka pocztowa? (skrzynka do której wrzucamy listy)
- Na czym polega praca listonosza?
- Kim jest adresat a kim nadawca?

4. Droga listu – Wybrane dziecko opowiada jaka jest droga listu -
nadawca > skrzynka pocztowa > poczta > listonosz > adresat
5. Czytanie przez nauczyciela i uczniów opowiadania pt. ,,List do Natalki’’ oraz ,, O listach wróżki Lilijki’’. Rozmowa na temat treści opowiadań.
6. Wypełnianie przez uczniów druków pocztowych.
7. Pisanie listu przez uczniów do koleżanki/i o tym co robili w ferie. Zwrócenie uwagi na formę listu.
8. Zabawa tematyczna,, Poczta’’ Dzieci kolejno podchodzą do punktu pocztowego, kupują znaczek, kopertę, adresują swój list i wrzucają do skrzynki.
Nauczyciel zwraca uwagę na kolejne czynności:

- Przywitanie się : dzień dobry ( w miejscu publicznym ).
- Poproszenie o kopertę i znaczek.
- Zapłacenie pani za kupione rzeczy.
- Pożegnanie się : do widzenia ( w miejscu publicznym )
9. Zakończenie zajęć . Krótkie zebranie informacji.

Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.