Katalog

Monika Curyło - Drabek, 2016-06-07
Tarnowiec

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć czytelniczych w grupie dzieci 4-5 latków.

- n +

Temat zajęcia: Na podstawie opowiadania J. Papuzińskiej „Jak nasza mama zreperowała księżyc”, kształcenie intelektualnego i emocjonalnego stosunku do książki jako źródła przeżyć i wiedzy, rozpoznawanie bajkowych bohaterów.

Cel główny:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych poprzez stwarzanie sytuacji do obcowania z literaturą.
-rozwijanie mowy
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwija umiejętność współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych,
- przestrzega podanych zasad obowiązujących w czasie zajęć,
- układa historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń;
- ćwiczy spostrzegawczość wzrokową

Metody pracy:
opowiadanie, zagadki, zabawa ruchowa, zadania do wykonania.

Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne:
opowiadania J. Papuzińskiej „Jak nasza mama zreperowała księżyc”, ilustracje, emblematy, Odtwarzacz CD. Płyta CD.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa integracyjna „Promyk uśmiechu”. Piosenka - „Jak to miło i wesoło, gdy czytamy wszyscy w koło, czytam ja, czytasz ty, mama z tatą no i my!”.

2.Opowiadanie J. Papuzińskiej „Jak nasza mama zreperowała księżyc”.

3.Rozmowa na temat opowiadania.

4.Zagadki z obrazkami:
Są bajki krótkie i długie,
Jedna piękniejsza od drugiej.
Mama je czyta i tata czyta.
A czy wy te bajki znacie?

Kukułeczka kuka w lesie,
Kto to wchodzi?
Koszyk niesie.
A na głowie ma czapeczkę,
Zawiązaną na wstążeczkę.
Niesie koszyk- w tym koszyku,
Pełno różnych smakołyków... /Czerwony Kapturek/


Jaki to kotek w krainie bajek,
co chodzi w butach i kurzy faje?
Kapelusz z piórem nosi na głowie?
Co to za kotek? Kto mi powie? (Kot w butach)

Ciągnie sieci stary rybak.
Ach, skarb jakiś złowił chyba.
Skarb ten ludzkim mówi głosem:
Puść mnie, puść mnie, proszę./złota rybka/


Siedem krasnoludków
W skalnej grocie mieszka.
Kto im gotuje?
Czarnowłosa……. (Śnieżka)

Jakie imiona
mają braciszek i siostrzyczka.
Którzy w lesie spotkali,
chatkę zrobioną z pierniczka?/Jaś i Małgosia/

5.Zabawa ruchowa „Znajdź taką samą postać”.

6.Dzieci odgadują, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
- Przyjacielem Gargamela był pies.
- Jaś i Małgosia mieszkali w pięknym zamku.
- Śnieżka była najbrzydszą dziewczyną w królestwie.
- Złota rybka spełniła trzy życzenia rybaka?
- Czerwony Kapturek spotkał w lesie wilka.
- Brzydkie kaczątko wyrosło na łabędzia.
- Kopciuszek uciekając z balu zgubił parasol.

7.Składanie obrazków przedstawiających postacie z bajek z części (4 latki z 4 części, 5 latki z 5,6 części).

8.Piosenka „Baju, baj książeczko” (Płyta CD, nr 3 Przygoda z uśmiechem).

9.Ewaluacja.

10.Pożegnanie.
„ Miło wszystkim tutaj było
i radości nam przybyło.
Czas pożegnać wszystkich w koło
i uśmiechnąć się wesoło”.

Literatura:
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
- Program Wychowania Przedszkolnego, „Dziecko w swoim żywiole. Program wychowania przedszkolnego – dobre praktyki” - Anna Pawłowska-Niedbała, Dorota Kucharska, Justyna Święcicka, Ewelina Wilkos
- „Nasza mama czarodziejka” J. :Papuzińska




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.