Katalog

Justyna Pietryka, 2016-06-07
Łódź

Zawodowe, Scenariusze

Scenariusz - technologia gastronomiczna -Warzywa korzeniowe i rzepowate oraz ich wykorzystanie w produkcji gastronomicznej

- n +

Justyna Pietryka

Przedmiot: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem
Klasa: I
Czas trwania: 45minut

Temat: Warzywa korzeniowe i rzepowate oraz ich wykorzystanie w produkcji gastronomicznej.

Cel ogólny: Poznanie warzyw korzeniowych i rzepowatych, ich wartości odżywczych
oraz zastosowanie w produkcji gastronomicznej.

Cele szczegółowe: - Uczeń zna rodzaje warzyw korzeniowych.
- zna rodzaje warzyw rzepowatych
- potrafi powiedzieć, jaką wartość odżywczą posiadają warzywa korzeniowe,
rzepowate.
- umie omówić czynności związane z obróbką wstępną warzyw korzeniowych
i rzepowatych.
- potrafi omówić obróbkę cieplną warzyw zabarwionych karotenem.
- potrafi wymienić potrawy, do jakich wykorzystuje się omówione warzywa.

Metody pracy: Pogadanka, rozmowa, praca z książką.

Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach.

Pomoce dydaktyczne: Plansze poglądowe, naturalne okazy warzyw, książka kucharska.


Przebieg lekcji
Nauczyciel Uczniowie
1. Sprawdza listę obecności

2. Wstęp do lekcji - elementy dyskusji

3. Temat lekcji – zapisuje na tablicy
4. Omawia cel lekcji – Poznanie warzyw korzeniowych i rzepowatych, ich wartości odżywczych oraz zastosowanie w produkcji gastronomicznej.

5. Omówienie nowego materiału
- pogadanka: -Asortyment warzyw korzeniowych i rzepowatych
- Wartość odżywcza warzyw korzeniowych
i rzepowatych
- Na czym polega obróbka wstępna warzyw ?
- Obróbka cieplna warzyw zabarwionych
karotenem.
6. N-l prezentuje notatkę

7.N-l dzieli klasę na grupy, rozdaje Książki kucharskie, zadaje zadanie: –Wyszukaj potrawy, w których wykorzystuje się warzywa rzepowate i korzeniowe?

8. N-l zapisuje nazwy wyszukanych potraw
na tablicy - każdej grupy oddzielnie

9. Podsumowanie lekcji – porównanie
wypisanych potraw, omówienie sposobu przygotowania poszczególnych warzyw /obróbka wstępna , obróbka cieplna/

10. Zakończenie zajęć
-N-l zadaje pracę domową
- zajmują miejsca, przygotowują zeszyty
i przybory do pisania
- próba dyskusji

- zapisują w zeszycie temat lekcji





- uczniowie słuchają







- uczniowie zapisują notatkę w zeszycie

- Uczniowie w grupach wyszukują
w Książkach kucharskich potrawy,
w których wykorzystuje się warzywa rzepowate i korzeniowe?

- prezentują wyszukane potrawy

- rozmowa





- zapisują pracę domową:
Napisz przepis kulinarny na potrawę, którą chciałbyś przygotować, wykorzystując warzywa korzeniowe
lub rzepowate?
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.