Katalog

Renata Nestoruk, 2016-06-07
Rogoźnica

Matematyka, Konspekty

Konspekt lekcji - statystyka

- n +

Konspekt lekcji matematyki w klasie I
Prowadzący: Renata Nestoruk

Hasło programowe: Zbieranie, porządkowanie i przedstawianie danych statystycznych.

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości oraz umiejętności dotyczących elementów statystyki opisowej.

Wymagania ogólne zgodne z podstawą programową:
- samodzielne wyszukiwanie i odczytywanie informacji matematycznych z różnych źródeł: encyklopedie, dane statystyczne, Internet
- analizowanie danych statystycznych przedstawionych w różny sposób: tabele, diagramy, wykresy
- posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy przeczytanych tekstów
- ćwiczenie spostrzegania i odkrywania zależności matematycznych

Cele operacyjne:
Uczeń:
- interpretuje dane przedstawione za pomocą tabel, diagramów słupkowych i kołowych
- wyszukuje, selekcjonuje i porządkuje informacje z dostępnych źródeł
- przedstawia dane w tabeli, za pomocą diagramu kołowego lub słupkowego


Cele wychowawcze:
- wytrwałość
- rozwijanie aktywności poprzez angażowanie uczniów do pracy na lekcji
- kształtowanie odpowiedzialności za własną pracę
- kształtowanie umiejętności współpracy

Materiały i środki dydaktyczne:
- podręcznik do matematyki: ”Matematyka wokół nas”
- plakaty wykonane przez poszczególne grupy

Metody:
- pogadanka z elementami metody problemowej
- ćwiczenia praktyczne
- praca w grupach

Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie listy obecności
2. Sprawdzenie pracy domowej
3. Część nawiązująca

- Przypomnienie wiadomości z ostatnich lekcji:
• Co to jest statystyka?
• W jaki sposób pozyskiwane są dane statystyczne? (Czego dotyczą te dane?)
• W jaki sposób są przetwarzane dane statystyczne? (tabele, wykresy, diagramy)
• Jakie instytucje zajmują się zbieraniem i porządkowaniem informacji? (CBOS, OBOP, GUS)

Na poprzednich zajęciach klasa została podzielona na cztery grupy, z których każda miała zebrać informacje na dany temat:

GRUPA I Jaki spośród przedmiotów gimnazjalnych lubisz najbardziej?
GRUPA II Którego nauczyciela z naszej szkoły darzysz największą sympatią?
GRUPA III Gdzie chciałbyś spędzić zbliżające się wakacje?
GRUPA IV Jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości?

Grupa ankietowanych miała być losowo wybrana spośród gimnazjalistów (minimum 30 osób)

4. Część właściwa.
Każda grupa ma uporządkować zebrane informacje w podany przez nauczyciela sposób(tabela). Następnie przedstawić dane z tabeli na arkuszu papieru w poniższej postaci:
GRUPA I – diagram pionowy słupkowy
GRUPA II – diagram poziomy słupkowy
GRUPA III – diagram kołowy
GRUPA IV – diagram prostokątny

Po wykonaniu plakatów wybrana osoba z każdej grupy przykleja arkusz na tablicy i krótko omawia wyniki swojej pracy(podaje wnioski wynikające z tych danych).

Przechodzimy do zadań z podręcznika.
Praca z całą klasą wspólnie na tablicy – rozwiązywanie zadań utrwalających z podręcznika.
Zadanie 1/244
Zadanie 6/246(w zależności od czasu)

5. Podsumowanie.

6. Zadanie domowe – zadanie 2/244 (podręcznik)

7. Ocena aktywności uczniów(za najładniej wykonaną prace oraz za pracę indywidualną na lekcji)

8. Ewaluacja- rozdaję uczniom karteczki, na których maja ocenić lekcję w skali od 1-6.





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.