AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

W. Gołębiewska, M. Kwiatkowska
Informatyka, Scenariusze

Jak korzystać z tradycyjnych źródeł informacji - scenariusz lekcji dla klasy I technikum i liceum

- n +

Scenariusz lekcji z technologii informacyjnej w klasie I technikum i liceum
Jak korzystać z tradycyjnych źródeł informacji

Cel główny: umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji

Cele szczegółowe:

  • Uczeń pozna zasoby biblioteki szkolnej i zasady korzystania z jej zasobów
  • Uczeń pozna rodzaje i zasady korzystania z różnych wydawnictw informacyjnych, w tym z encyklopedii i słowników,
  • Potrafi samodzielnie dotrzeć do potrzebnych informacji
  • Odczuwa potrzebę pogłębienia swojej wiedzy
  • Rozumie pojęcie społeczeństwa informacyjnego
  • Potrafi rozróżnić encyklopedię od słownika
  • Wykształca umiejętność pracy grupowej i oceny innych

    Czas lekcji-2*45min

    Metody: pogadanka, dyskusja, pokaz, praca w zespołach
    Pomoce: plansze przedstawiające-rodzaje encyklopedii i słowników. Zasady korzystania z encyklopedii i słowników. Encyklopedie i słowniki z różnych dziedzin w księgozbiorze szkolnym

    Przebieg lekcji
    I. Część wstępna
    1.Rozmowa z uczniami na temat:
    - klasyfikacja źródeł informacji
  • Tradycyjne - Drukowane, pisane np.książka,podręcznik,encyklopedia,słownik,gazeta,czasopismo,materiały kserograficzne, plansze i tablice;
  • Tradycyjne - elektroniczne, np. radio, telewizja
  • Nowej generacji - elektroniczne, np. internet, multimedialne programy dydaktyczne, multimedialne encyklopedie, słowniki, podręczniki, książki elektroniczne(e-booki)
    2.Pojęcie społeczeństwa informacyjnego
    3.Zasoby biblioteki szkolnej, księgozbiór podręczny z uwzględnieniem encyklopedii i słowników

    II. Część właściwa lekcji
    1. Odszukaj znaczenie słów "encyklopedia" i "słownik"
    2. Ustal różnice między tymi pojęciami
    3. Zapoznanie z podziałem encyklopedii i słowników
    4. Jaką rolę pełni indeks, a jaką układ haseł
    5. Ćwiczenia w grupach - (4osoby), uczniowie otrzymują na kartkach polecenia dostosowane do odpowiedniego słownika lub encyklopedii:
    Grupa 1. Mając do dyspozycji słownik polsko-angielski i angielsko-polski odszukaj tłumaczenie wyrażenia-"człowiek wszechstronny"
    Grupa 2. Na podstawie słownika historii Polski odszukaj znaczenie słowa "serwituty"
    Grupa 3. Co w matematyce oznacza "trójkąt piękny"(weź słownik matematyczny)
    Grupa 4. Na podstawie słownika geograficznego objaśnij pojęcie "Trójkąt Bermudzki"
    Grupa 5. Jak słownik wyrazów obcych wyjaśnia pojęcia: dygresja i agresja
    Grupa 6. Weź słownik ortograficzny i wyjaśnij pisownię "humanizm" oraz "chandra"
    Grupa 7. Na podstawie słownika wyrazów bliskoznacznych wyjaśnij znaczenie-narząd oraz zbiór
    6. Poszczególne grupy referują wyniki swojej pracy, ocena pracy grup
    7. Porządkowanie księgozbioru według rodzaju

    III. Część końcowa lekcji
    Podsumowanie i utrwalenie wiadomości.
    Informacja o źródłach multimedialnych.
    Informacja o następnych lekcjach w pracowni komputerowej.

    Opracowanie: W. Gołębiewska, M. Kwiatkowska

  • Zgłoś błąd    Wyświetleń: 4532


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


    BAROMETR


    1 2 3 4 5 6  
    Średnia ocena: 2



    Ilość głosów: 2

    Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
    Dowiedz się więcej.