Katalog

Marta Sobiechowska - Marczenia, 2016-06-01
Świebodzin

Język polski, Konspekty

ANALIZA PORÓWNAWCZA APOKALIPSY ŚWIĘTEGO JANA I OBRAZU ALBRECHTA DURERA, CZTERECH JEŹDŹCÓW APOKALIPSY.

- n +

KONSPEKT LEKCJI

KLASA : I TL
CZAS : 45 ‘
TEMAT : ANALIZA PORÓWNAWCZA APOKALIPSY ŚWIĘTEGO JANA I OBRAZU ALBRECHTA DURERA, CZTERECH JEŹDŹCÓW APOKALIPSY.
METODY : elementy heurezy, pogadanki, analizy porównawczej tekstów kultury
POMOCE DYDAKTYCZNE :
* kopia obrazu Albrechta Durera,
* fragmenty Apokalipsy św. Jana,
* podręcznik języka polskiego,
* fragmenty ,,Sztuki świata” L. Berti, M. Rosci,
* karty pracy
CELE :
- uczeń potrafi dokonywać analizy porównawczej tekstów kultury,
- utrwala pojęcia związane z analizą dzieła literackiego, jak i malarskiego,
- doskonali umiejętność swobodnego wyrażania myśli,
- poszerza zasób leksykalny o nowe słowa – topos, apokalipsa ,
- utrwala wiedzę na temat symboliki biblijnej

TOK LEKCJI :

I .Część organizacyjna.

1. Sprawdzenie obecności.
2.Diagnostyczna ocena przygotowania zajęć do uczniów.
3. Sprawdzenie zadania domowego.
4.Podanie uczniom celów lekcji.

II. Właściwy tok lekcji.

1.Uczniowie przypominają informacje na temat Apokalipsy św. Jana:
- wyjaśniają znaczenie słowa ,,apokalipsa”,
- przypominają postaci pojawiające się w tekście oraz wskazują ich znaczenia symboliczne,
- wskazują kolory dominujące oraz sens ich użycia .
2. Wymieniają rekwizyty oraz symbolikę każdego z jeźdźców .
3. Analizują sposoby przedstawiania tratowanych ludzi.
- z jakich grup społecznych się wywodzą?
- na czym polega demokratyzacja utworu?
4. Uczniowie podają definicję toposu, a następnie na podstawie drzeworytu Durera wskazują cechy toposu apokalipsy.
5.Jaką funkcję dydaktyczną pełnił drzeworyt Durera dawniej i jaką wymowę zyskuje obecnie?
6. Uczniowie ustalają, czy przedstawione w dziele plagi mogą stanowić zagrożenie dla współczesnego człowieka.
7. Wymieniają kataklizmy i zagrożenia,które mogą stanowić synonim apokalipsy .
8.Dyskusja – uczniowie tworzą własne wizje końca dziejów, które można zamieścić na plakacie.
III. Podsumowanie
1.Uczniowie wyliczają przykłady wykorzystania motywów apokaliptycznych we współczesnej popkulturze: filmy,plakaty,teledyski.
2. Wyjaśniają dlaczego topos apokalipsy jest wciąż popularny.
IV. Zadanie domowe
Porównaj dwie wizje końca dziejów: z drzeworytu Durera oraz wiersza Czesława Miłosza, Piosenka o końcu świata.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.