AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Marta Sobiechowska - Marczenia, 2016-06-01
Świebodzin

Język polski, Konspekty

,,Bogurodzica" - najstarsza polska pieśń ojczyźniana.

- n +




klasa : I TI

Czas: 45`

Temat : „Bogurodzica” - najstarsza polska pieśń ojczyżniana.

Cele : - uczeń zna genezę utworu;
- wskazuje i rozróżnia cechy gatunkowe lektury;
- doskonali umiejętności analizy i interpunkcji tekstu;
- poszerza zasób leksykalny o kolejne zwroty:
deesis, trimorphion, carmen patrium, tropy, poezja meliczna, antyteza, paradoks;
- wskazuje cechy typowe dla wiersza intonacyjno-zdaniowego i wiersza
zdaniowo-rymowego.

Formy pracy : zbiorowa, indywidualna

Metody pracy : metoda trypolektoralna z elementami heurezy.

Środki dydaktyczne : tekst ,,Bogurodzicy”
- kopia najstarszego rękopisu ,,Bogurodzicy”
- kopia obrazu Teofana Greka - ,,Deesis”
( cerkiew Zwiastowania na Kremlu ).

Tok lekcji :

I Część organizacyjna

II Stworzenie sytuacji dydaktycznej

1. Geneza utworu.

III Właściwy tok lekcji.

1. Modelowe odczytanie tekstu.
2. Ustalenie gatunku i wskazanie cech typowych.
3. Hymn ,,Bogurodzica” - pierwszym polskim hymnem państwowym.
4. Interpretacja tekstu.
uczniowie wyodrębniają podmiot liryczny wypowiedzi
wskazują postaci wymienione w tekście i adresata wypowiedzi
ustalają relacje zachodzące między podmiotem, pośrednikami a adresatem
poznają motyw deesis – charakterystyczny dla sztuki bizantyjskiej
wnioski zapisują w formie tabelki
5. Analiza stylistyczna tekstu.
a) uczniowie ustalają do jakiego typu liryki należy zaliczyć ,,Bogurodzicę”
liryka pośrednia – inwokacyjna
wiersz meliczny
wiersz intonacyjno – zdaniowy
wiersz zdaniowo – rymowy


b) uczniowie wskazują tropy i określają funkcję jaką pełnią one w tekscie.
tropy – ozdobniki retoryczne np. greckie ,,kyrie elejson”, bądż hebrajskie ,,Alleluja!”.

c) uczniowie nazywają rymy i wskazują ich funkcje w utworze.
Nauczyciel zwraca uwagę , że aby poprawnie wskazać rym żeński bądż męski należy
wcześniej zwrócić uwagę na rozłożenie akcentów w poszczególnych wersach.

- - - - inicjalny
- - - - proparoksytoniczny
- - - - paroksytoniczny - żeński
- - - - oksytoniczny – męski

- rymy żeńskie: sławiena - zwolena
- rymy żeńskie niepełne (jednosylabowe): pobyt - przebyt
- rymy składane: zyszczy nam - spuści nam
- rymy wewnętrzne: ,,Bogurodzica , Dziewica (...)
Twego Syna gospodzina;”
- rymy zewnętrzne: nosimy - prosimy
- rymy parzyste: nosimy - prosimy , pobyt - przebyt

d) paralelizmy składniowe: Bogiem sławiema - matko zwolena
zyszczy nam - spuści nam
,,A na świecie zbożny pobyt – Po żywocie rajski przebyt”

e) środki stylistyczne
-apostrofy: ,,Bogurodzica dziewica,
Bogiem sławiena Maryja”
-epitety: zbożny pobyt, rajski przebyt
-metafory: napełń myśli człowiecze
-paradoksy: Bogurodzica dziewica (matka – panna)→ partogeneza
-antyteza: ,,a na świecie zbożny pobyt (życie doczesne)
po żywocie rajski przebyt (życie wieczne)

IV Podsumowanie.

V Zadanie domowe.

1. Z podanych poniżej określeń, wypisz cechy charakterystyczne dla wiersza średniowiecznego:
przewaga rymów parzystych, jednakowa liczba sylab w każdym wersie, wiersz bezprzerzutowy, brak rymów, rymy okalające, wiersz zdaniowy, rymy wewnętrzne i zewnętrzne, wiersz bezrymowy (biały), wiersz asylabiczny.

2. Ze słownika terminów literackich wypisz definicje archaizmu.
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.