Katalog

Małgorzata Christ, 2016-06-01
Tychy

Pedagogika, Scenariusze

Scenariusz zajęć terapii tyflopedagogicznej "Wiosna"-stymulacja wielozmysłowa. Ćwiczenia stymulujące widzenie, usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową.

- n +

Scenariusz zajęć terapii tyflopedagogicznej

Temat: „Wiosna” – stymulacja wielozmysłowa (poznawanie przez patrzenie, słuchanie,dotykanie, wąchanie itp.).
Ćwiczenia stymulujące widzenie, usprawniające koordynację wzrokowo-ruchową.

Cele:
- rozwijanie wrażliwości wzrokowej, słuchowej, smakowej, węchowej, dotykowej,
- poprawa jakości widzenia, wzmacnianie wydolności oczu (trening widzenia),
- inspirowanie dziecka do podejmowania różnorodnych czynności wymagających użycia
wzroku,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci wzrokowej, sprawności manualnej,
- rozwijanie i stymulowanie percepcji wzrokowej w malej i dużej przestrzeni,
- doskonalenie pamięci bezpośredniej i spostrzegawczości słuchowej,
- odprężenie, relaksacja.

Metody (techniki) i formy pracy:
- aktywizujące,
- słowno-objaśniająca, pokazu, praktycznego działania, poszukująca,
- „Palming” (wizualizacja do ćwiczeń wzroku).
Środki dydaktyczne i materiały:
- wizualizacja „Czarna mrówka” (tekst Siergiej Litwinow –Szkoła Widzenia), płyta z muzyką
relaksacyjną, płyta z głosami ptaków, tabele ze znaczkami, dwie latarki, gra edukacyjna
„Nawlekaj, nie czekaj”, tablica z pismem punktowym, plansza „Koło Tybetańskie”,
rozsypanka literowa, karteczki (WIOSNA), nowalijki (szczypiorek, rzodkiewka, ogórek),
kwiaty; puzzle (nowalijki), lupa, świeczka, olejek zapachowy, koła z różnymi fakturami.

Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć.
- powitanie ucznia, nauczycieli,
- przedstawienie tematu zajęć – ćwiczenie „Odszukaj hasło” (uczeń szuka w sali karteczek z
literami, które ułożone w odpowiedniej kolejności utworzą hasło- temat „WIOSNA”).
2.Trening widzenia.
- ćwiczenie „palming” (wizualizacja czerni przyspiesza
odprężenie oczu –„Czarna mrówka”).
- gimnastyka oka:
-ćwiczenia nad ruchliwością oka - „joga dla oczu”(patrzenie kolejno-w górę, w dół, w lewo, w prawo, w górny lewy róg, górny prawy róg, dolny lewy róg, dolny prawy róg. Na koniec rysujemy oczami koła raz w jedną, raz w drugą stronę).
-ćwiczenie akomodacja ( tabele ze znaczkami-szybkie przenoszenie znaków, liter z jednej tabeli na drugą).

A E L K N G


> 9 + ? * !



E N G L A K





- ćwiczenie z pismem punktowym (przebieganie wzrokiem od pierwszej litery kropka po kropce do ostatniej i odwrotnie),
Wahadełko (usprawnia ruchy gałek ocznych; relaksacja) – wyobrażenie sobie z zamkniętymi oczami, że przed twarzą buja się wahadełko. Poruszanie płynnie głową, naśladowanie jego ruchów. Następnie poruszanie tylko oczami.
3. „WIOSNA”.
- ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej- układanie zdania z rozsypanki (WITAJ WIOSNO),
- stymulacja wielozmysłowa:
-rozpoznawanie, nazywanie: warzyw za pomocą smaku, węchu, dotyku; kwiatów (wzrok,dotyk, zapach); głosów ptaków (słuch),
- układanie puzzli (nowalijki).
4. Ćwiczenia stymulujące wzrok.
- lokalizowanie światła przy pomocy wzroku, dotykając równocześnie źródła światła
(kierowanie światła na ścianę, lokalizacja światła przez dotykanie ściany w podświetlanym miejscu; zabawa dwiema latarkami „Łapiące się światełka”),
- „Koło Tybetańskie” – wspinanie się wzrokiem po stopniach od środka planszy w górę(wdech), schodzenie w dół (wydech). Powtarzanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara(plansza blisko oczu),
- trening pamięci wzrokowej, zręczności (gra edukacyjna – „Nawlekaj, nie czekaj”),
- dobieranie kół małych do dużych o takich samych fakturach; „ścieżka z fakturami”.
5. Relaksacja.
Masaż gałek ocznych – palce na zamkniętych powiekach. Wykonywanie ruchów palcami (prawo-lewo, góra-dół, ruchy okrężne wg zegara, przeciwnie – 10 razy).
Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej – „Spring Song” (F. Mendelssohn – Bartholdy).
5.Podsumowanie zajęć (aktywność) – znaczek.
6.Podziękowanie.




Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.