Katalog

Dorota Majka, 2016-05-31
Trzciana

Matematyka, Konspekty

Liczby charakteryzujące zbiór wyników

- n +

Konspekt do lekcji matematyki w kl. IIIa G

Temat lekcji: Liczby charakteryzujące zbiór wyników – powtórzenie wiadomości
Cele:
- uczeń zna sposób wyznaczania średniej arytmetycznej, mediany i mody zbioru wyników przedstawionego zarówno w formie tabeli jak i diagramu;
- uczeń potrafi uporządkować rosnąco zbiór wyników;
- uczeń potrafi zinterpretować wartość wyznaczonej średniej, mediany;
- uczeń rozróżnia różne sposoby prezentowania danych statystycznych (wykres, tabela, diagram procentowy, diagram kołowy);
- uczeń potrafi dane przedstawione jednym sposobem przedstawić w inny sposób;
- uczeń potrafi odczytać dane z wykresu.
Metoda i formy pracy:
- praca z całą klasą
- praca w grupach
- praca samodzielna pod kontrolą nauczyciela
Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, kolorowe karteczki do kontroli samodzielnej pracy

Przebieg lekcji:
1. Przywitanie się z uczniami i sprawdzenie obecności.
2. Przypomnienie na przykładach sposobu obliczania średniej arytmetycznej, mediany
i wyznaczania modalnej
Wyznacz średnią arytmetyczną, medianę i modalną następujących zbiorów wyników:
1) 5, 7, 3, 4, 9, 8, 2, 7, 5, 9, 7
średnia arytmetyczna:
zbiór wyników po uporządkowaniu – 2, 3, 4, 5, 5, 7, 7, 7, 8, 9, 9;
n=11 więc mediana jest na 6. pozycji
mediana: 7
modalna: 7

2) 3, 5, 8, 7, 12, 13, 3, 12, 3, 9, 3, 12,
średnia arytmetyczna:
zbiór wyników po uporządkowaniu: 3, 3, 3, 5, 7, 8, 9, 12, 12, 12, 13
n=12, wiec mediana jest średnią arytmetyczną wyników na 6. i 7. pozycji
mediana:
modalna: 3 i 12 – rozkład dwumodalny
3. Wykonanie diagramu ilustrującego oceny z matematyki na I semestr uczniów obecnych na lekcji. Na podstawie diagramu obliczamy średnią arytmetyczną, medianę i wyznaczamy modalną.
4. Kontrola opanowania powtarzanych umiejętności za pomocą testu wykonanego samodzielnie przez każdego ucznia (załącznik). Sprawdzenie poprawności wykonania testu za pomocą kolorowych kartek (każdy uczeń dysponuje zestawem czterech kolorowych kartek symbolizujących jedną z prawidłowych odpowiedzi A, B, C lub D). Przy każdym pytaniu wszyscy uczniowie podnoszą kartkę o kolorze świadczącym
jaka odpowiedź zaznaczył dany uczeń w swoim teście. Wyjaśniamy niepoprawnie wykonane zadania.
5. Obliczenie średnich arytmetycznych w przykładach z liczbami całkowitymi:
Np. -12, 3, 4, -8, 2, -9, 6
6. Podsumowanie lekcji pytaniami:
Do czego może służyć średnia arytmetyczna?
Do czego może służyć mediana?
Do czego może służyć modalna?
6. Zadanie domowe: podręcznik str. 293 zad. 1 i 2.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.