Katalog

Urszula Witaszczyk, 2016-05-18
Radomsko

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć logopedycznych

- n +


Scenariusz zajęć logopedycznych z zakresu stymulacji percepcji słuchowej


Temat: Zwierzęta mieszkające na wsi

Cel ogólny:

- wzbogacanie wiadomości dotyczących zwierząt żyjących na wsi
- rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców słuchowych ( odgłosy zwierząt )

Cele operacyjne: dziecko

- rozpoznaje i nazywa na podstawie obrazków zwierzęta żyjące na wsi (krowa, świnka, koń, kura, kaczka, pies, owca, baran, koza, kot, gęś )
- rozpoznaje i naśladuje odgłosy wydawane przez zwierzęta
- połączyć w pary zwierzęta i ich potomstwo ( krowa – cielak, świnia – prosiaczek, kura – kurczaczek, koń – źrebak, kaczka – kaczątko, pies – szczeniak, owca – owieczka, itp.)
- stymulacja mowy: poszerzanie słownictwa poprzez podanie nominacji bądź definicji
- aktywizacja plastyczna ( rysunek )

Metody:

- wspierająca, stymulująca, usprawniająca
- elementy metod twórczych
- czynne: zadań stawianych do wykonania
- percepcyjne: instrukcji i pokazu

Narzędzia:

- ilustracje zwierząt żyjących na wsi
- kaseta z nagranymi odgłosami zwierząt; pomoc „Słucham i mówię”
- magnetofon
- ilustracje do pokolorowania
- konwersacja: pytania pomocnicze





Forma: praca z całą grupą, indywidualna działalność dzieci.

Przebieg:

1. Zabawa na powitanie „Kosi, kosi łapki”.
2. „Na wiejskim podwórku” – rozpoznawanie na podstawie obrazków zwierząt żyjących na wsi (krowa, świnka, koń, kura, kaczka, pies, owca, baran, koza, kot, gęś ).
3. „Co to za zwierzątko?” – zagadki słuchowe. Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez wyżej wymienione zwierzęta, nagranych na kasecie magnetofonowej.
4. Różnicowanie i naśladowanie głosów zwierząt ( zabawy ortofoniczne ):
• Naśladowanie głosu zwierząt wskazanych na obrazku;
• Rozpoznawanie naśladowanych przez wskazane dziecko głosów zwierząt;
• Tworzenie szeregów dźwięków wydawanych przez różne zwierzęta
( np. kot, pies, kot ): dziecko słyszy wydawane dźwięki, zapamiętuje je i podaje ich odpowiedniki dźwiękonaśladowcze: miau, hau, miau.
5. „Szukam mojej mamy” – odszukiwanie i łączenie w pary małych
zwierzątek z ich mamami.
6. Rozmowa na temat życia zwierząt na wsi:
• Co jedzą zwierzęta?
• Po co hodujemy dane zwierzę?
• Gdzie śpią zwierzątka?
• Co robią zwierzątka przez cały dzień?
7. Działalność plastyczna – wypełnianie konturu zwierząt kredkami.



Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.