Katalog

Krystyna Drwal, 2016-05-18
Tarnów

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

„Dni tygodnia” – stwarzanie okazji do posługiwania się nazwami dni tygodnia z zachowaniem właściwej kolejności.

- n +

Arkusz obserwacji doradczo –doskonalącej
Grupa wiekowa: 5, 6 - latki

Obszar z podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
1) liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
3) ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;
6) zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
5) słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich;
6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie.
7. wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem.
1) wie jak należy zachować się na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie.
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, taniec).
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
2) dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;

Temat: „Dni tygodnia” – stwarzanie okazji do posługiwania się nazwami dni tygodnia z zachowaniem właściwej kolejności.

Cel główny zajęcia:
- utrwalenie nazw dni tygodnia z zachowaniem ich kolejności; - doskonalenie samodzielnego myślenia matematycznego; - posługiwanie się liczebnikami w zakresie 7.

Cele operacyjne (wskaźniki zajęcia) dziecko: - uważnie słucha bajki oraz udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu;
- myśli twórczo i działa w różnych zabawach;
- rozumie rytm powtarzania się dni w kolejnych tygodniach;
- nazywa i wymienia w kolejności dni tygodnia;
- wykonuje zadania zgodnie z poleceniem nauczyciela;
- potrafi rozwiązać zagadkę; - układa tyle pasków ile wyrazów w zdaniu.
Metody:
słowne: słuchanie bajki, rozmowa, polecenia, objaśnienia.
czynne: zadania stawiane dziecku, kierowanie własną aktywnością dziecka.
oglądowe: pokaz, obserwacja.

Formy:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
- kukiełki przedstawiające kolejne dni tygodnia, utwór pt. „Bajka o dniach tygodnia” Czesława Janczarskiego, sylwety do utworu, plansze podzielone na 7 części – dni tygodnia oznaczone kropkami, emblematy na szyję, paski do zaznaczania ilości wyrazów w zdaniu, płyta CD z nagraniami utworów muzycznych „Śpiewające Brzdące”.
Przewidywane mocne strony zajęcia:
- zna dni tygodnia z zachowaniem ich właściwej kolejności;
- posługuje się liczebnikami w zakresie 7;
- myśli twórczo i samodzielnie wykonuje zadania matematyczne.
Przebieg:
1. Piosenka na powitanie.
2. Prezentacja kukiełek przedstawiających kolejne dni tygodnia i wykonanie proponowanych przez nie zadań:
* poniedziałek - utwór Cz. Janczarskiego pt. „Bajka o dniach tygodnia”;
* wtorek – rozmowa na temat treści bajki;
* środa – taniec dni tygodnia ( przy piosence pt. „Piosenka o dniach tygodnia” z wykorzystaniem emblematów)
* czwartek – nauka wiersza „Dni tygodnia”;
* piątek – dokończ zdanie, ułóż tyle pasków ile wyrazów w zdaniu;
* sobota – plansze, co robię w poszczególne dni tygodnia?
* niedziela – zagadka, taniec z rodzicami.
3. Rozdanie naklejek – medali „Mądra Sowa” – ewaluacja zajęcia.
4. Piosenka na pożegnanie.

Literatura:
Czesław Janczarski: „Bajka o dniach tygodnia”
„Przygoda z uśmiechem – roczne przygotowanie przedszkolne” – przewodnik metodyczny.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.