Katalog

Małgorzata Pakuszyńska, 2016-04-13
Wrocław

Przyroda, Scenariusze

Jesienne warzywa kl I

- n +

Temat dnia: Poznajemy warzywa z naszego ogrodu.

Cele ogólne:

Rozróżnianie i nazywanie popularnych warzyw.
Uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania owoców i warzyw,
Zachęcanie do ich częstego konsumowania.
Kształtowanie postawy prozdrowotnej.
Doskonalenie umiejętności analizowania tekstu piosenki.

Cele operacyjne - dziecko:
nazywa warzywa,
samodzielnie określa kolor, kształt i segreguje warzywa wg podanej cechy,
tworzy zbiory o określonej liczbie elementów,
poprawnie przelicza elementy w zbiorze.
Doskonali umiejętność analizy i syntezy głoskowej


Środki dydaktyczne:
prostokąty dla każdego dziecka niebieskie i czerwone , płyta z nagraniem piosenki „ Ogórek wąsaty”, koła w kolorze: - czerwonym, - białym, -zielonym, wyprawka, klej, nożyczki, ilustracje warzyw.


Przebieg zajęć


1. Przypomnienie tematu zajęć dnia poprzedniego.
2. Wysłuchanie piosenki pt: „Ogórek wąsaty"
3. Podczas słuchania piosenki dzieci zastanawiają się:
- co będzie tematem dzisiejszych zajęć
- o czym opowiada piosenka.
Podczas piosenki nauczyciel wiesza na tablicy sylwety warzyw:
- burak, - cebula, - fasola, - marchewka
4. Dzieci podają temat zajęć po ukierunkowaniu przez nauczyciela dodatkowo zagadką:

1. Rosną w ogródku,
bardzo się przydają.
Mamy je do zupy
i surówek dodają. ...
(warzywa)

5. Nazywanie warzyw umieszczonych na tablicy, dokonywanie analizy głoskowej nazw warzyw. Dzieci korzystając z prostokątów (niebieskie, czerwone) układają schemat nazwy podanego warzywa samodzielnie na stoliku jedno dziecko na tablicy.

6. Doskonalenie umiejętności posługiwania się terminami: wewnątrz, na zewnątrz, z wykorzystaniem ilustracji w podręczniku
- Jakie warzywa znajdują się wewnątrz kosza, a jakie na zewnątrz?
- Sprawdź których warzyw nie ma w koszu, sprawdzenie których warzyw nie ma w koszu poprzez łączenie linią takich samych warzyw.
- Dlaczego powinniśmy jeść warzywa?
- Które z narysowanych warzyw zjadamy na surowo?
- Określanie kolorów warzyw.
- Które warzywa są koloru: - czerwonego, - białego, -zielonego.

7. Zabawa: Nauczyciel rozkłada w różnych miejscach w sali kolorowe koła – symbolizujące kolor warzyw. Gdy gra muzyka dzieci biegają, gdy muzyka cichnie n – l podaje nazwę warzywa dzieci stają przy odpowiednim kolorze koła.

8. Wycięcie obrazków warzyw, przygotowanie koperty.

9. Rozwiązywanie zagadek o warzywach, wskazywanie odpowiedniego kartonika.


„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka”
( marchewka)

„Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka?”
(pietruszka)

„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki”.
(ziemniak)

„W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula”
(cebula)

Nie jest skoczkiem, ma tyczkę,
przerośnie ogrodniczkę.
Zdobi działki, ogródki,
w nazwie ma trzy nutki.
(fasola)

Latem w ogrodzie
wyrósł zielony,
a zimą w słoiku
leży kiszony.
(ogórek)

Każdy z was odgadnie
łatwo tę zagadkę,
ma bielutki korzeń
i zieloną natkę.
(pietruszka)

Jaka to głowa,
duża czy mała,
z zielonych liści
składa się cała?
(kapusta)

Jakie warzywo,
chociaż niewielkie,
wyciśnie z oczu
słoną kropelkę?
(cebula)

10. Tworzenie zbiorów wg podanej cechy. Przeliczanie elementów zbiorów.

11. Praca w Kartach pracy. Wyodrębnianie pierwszej głoski w wyrazie.
12. Łączenie kropek -sylwety warzyw kolorowanie warzyw.

opracowała M.Pakuszyńska
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.