Katalog

Justyna Kruk, 2016-03-18
Staniszcze Wielkie

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Scenariusz lekcji wychowawczej - "Najważniejsze religie świata, a tolerancja religijna"

- n +

Scenariusz lekcji wychowawczej

TEMAT: Najważniejsze religie świata a tolerancja religijna

Czas trwania lekcji: 45min.
Miejsce: klasa

Cele lekcji:
• bliższe poznanie czterech największych religii świata
• zapoznanie wychowanków z istotą i walorami tolerancji
• kształtowanie u młodzieży postawy zrozumienia i wyrozumiałości oraz umiejętności zaakceptowania innych wyznań
• wskazanie na zło fanatyzmu religijnego

Uczeń:
• umie być tolerancyjnym wobec ludzi innych wyznań
• wie, że fanatyzm religijny jest zły
• przyswoił podstawowe informacje o poszczególnych religiach

Forma pracy: indywidualna, zespołowa
Metody: burza mózgów, planszowa, dyskusja, referat
Środki dydaktyczne: kartki z symbolami religijnymi, plansze z informacjami o religiach

Przebieg lekcji:
1. Omówienie spraw bieżących:
• zebranie usprawiedliwień
• przypomnienie o zaliczeniu I. semestru
• przypomnienie o konsultacjach z rodzicami
2. Nauczyciel pyta co wychowanków co to jest religia i jakie znają religie, na tablicy powstaje asocjogram
3. Uczniowie piszą na kartkach swoje definicje religii, poczym są one odczytywane na forum
4. Nauczyciel odczytuje kilka fachowych definicji religii
5. Jedna z uczennic odczytuje przygotowany referat na temat religii – dyskusja po której najważniejsze informacje są zapisane na tablicy
• nauczyciel rozwiesza przygotowane plansze z informacjami o religiach
6. Nauczyciel rozwiesza na tablicy symbole religijne, a uczniowie muszą odgadnąć jaki symbol mają poszczególne religie
7. Z ust nauczyciela pada pytanie co uczniowie rozumieją pod słowem tolerancja?
• Definicja tolerancji
• Dyskusja – nauczyciel kieruje dyskusją zadając następujące pytania np. czy uczniowie znają osoby innych wyznań, czy spotkali już kogoś takiego, jak się zachowują gdy spotkają osobę innej wiary, czy ubiór może wskazywać na wyznanie itp.
• Stwierdzenie Lenina: „Religia jest opium dla ludu” , nauczyciel zapisuje to hasło na tablicy. Fanatyzm religijny – dyskusja – pytania nauczyciela: co to jest fanatyzm religijny, czy można go wytłumaczyć albo usprawiedliwić, czy religia może uzależniać, kiedy mamy do czynienia z religią a fanatyzmem, gdzie jest granica między gorliwym wyznawaniem wiary a fanatyzmem?
8. Podsumowanie dyskusji – wyciąganie przez uczniów wniosków

Wyświetleń: 68


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.