Katalog

Katarzyna Skoracka, 2016-03-17
Czaczyk

Język polski, Scenariusze

W kuchni ciotki Polly ("Przygody Tomka Sawyera").

- n +

Konspekt lekcji języka polskiego i języka angielskiego dla klasy 5
Zajęcia realizowane w ramach projektu „Polak – obywatel świata”

Autor: Katarzyna Skoracka
Temat : W kuchni ciotki Polly.
Język angielski
Cele:
Uczeń potrafi:
- posługiwać się słownictwem związanym z jedzeniem,
- przetłumaczyć tekst przepisu kulinarnego,
- korzystać ze słownika angielsko-polskiego.
Zagadnienia z podstawy programowej:
- uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych: leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych, umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów: 6) żywienie (artykuły spożywcze, posiłki) [I.1.6) ],
-uczeń dokonuje samooceny (np. przy użyciu portfolio językowego) i wykorzystuje techniki samodzielnej pracy nad językiem (np. korzystanie ze słownika, poprawianie błędów, zapamiętywanie nowych wyrazów)[V.9],
- uczeń współdziała w grupie, np. w lekcyjnych i pozalekcyjnych językowych pracach projektowych [V.10],
-uczeń korzysta ze źródeł informacji w języku obcym (np. z encyklopedii, mediów) również za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych. [V.11]
-uczeń stosuje strategie komunikacyjne (np. domyślanie się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumienie tekstu zawierającego nieznane słowa i zwroty)[V.12]

Materiały:
-karta pracy,słownik angielsko-polski
Metody:
-praca w grupie, tłumaczenie tekstu
Przebieg lekcji
1. Podział na grupy zadaniowe.
2. Uczniowie otrzymują karty pracy i tłumaczą teksty, korzystając ze słowników.
3. Prezentacja wyników pracy.

KARTA PRACY
Instrukcja dla grupy
Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę, członka zespołu i strażnika czasu.
Uważnie przeczytajcie tekst. Przetłumaczcie ten przepis na język polski. Jeśli nie znacie jakiegoś zwrotu, korzystajcie ze słowników. Pracujcie zgodnie. Wyniki Waszej pracy zaprezentuje sprawozdawca.


PANCAKES
Ingredients
Serves: 6
• 450ml (16 fl oz) milk
• 150g (5 oz) sugar
• 2 eggs
• pinch of salt
• 1 teaspoon vegetable oil
• 1 teaspoon vanilla extract
• 250g (9 oz) plain flour
• 1 1/2 tablespoons baking powder


Method
Prep:5min › Cook:15min › Ready in:20min
1. Gather all ingredients.
2. Sieve the flour, baking soda and salt into a mixing bowl.
3. Make a small hollow in the centre of the mixture and add eggs.
4. Mix the ingredients while slowly adding the milk.
5. Heat a frying pan and pour some oil.
6. Pour or scoop the batter onto the pan, using approximately 4 tablespoons for each pancake.
7. Brown on both sides.
8. Serve hot with some honey or maple syrup.






KARTA PRACY
Instrukcja dla grupy
Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę, członka zespołu i strażnika czasu.
Uważnie przeczytajcie tekst. Przetłumaczcie ten przepis na język polski. Jeśli nie znacie jakiegoś zwrotu, korzystajcie ze słowników. Pracujcie zgodnie. Wyniki Waszej pracy zaprezentuje sprawozdawca.

Apple Pie Recipe (Basic Apple Pie)
Ingredients:
FILLING
• 1/3 to 2/3 cup sugar
• 1/4 cup all-purpose flour
• 1/2 teaspoon ground nutmeg
• 1/2 teaspoon ground cinnamon
• Pinch of salt
• 8 medium sized apples (a medium apple = about 1 cup)
• 2 tablespoons margarine
CRUST (recipe makes one double crust):
• 2 1/2 cups white flour
• 2 tbsp. sugar
• 1/4 tsp. salt
• 1/2 cup cold butter, broken into small pieces
• 5 tbsp. cold vegetable shortening
• 8 tbsp. ice water
Directions:
1. Heat oven to 180 degrees.
Filling:
2. Peel, core and slice the apples. Try to keep the size of the slices even.
3. Mix sugar, flour, nutmeg, cinnamon, and salt in large bowl.
4. Stir in apples.
Crust:
5. Measure the flour, sugar and salt together. Stir to combine.
6. Add the chilled butter pieces and shortening to the bowl. Cut them in with a pastry cutter or knife. Don't over mix them.
7. Add the ice water. Mix until the dough holds together (add a bit more water, if necessary).
8. Turn the dough onto a lightly floured surface, knead it together, then divide in half.
9. Flatten each half into a disk, wrap in saran wrap and chill for at least half an hour.
10. Roll out one of the disks on a lightly floured surface until you have a circle that's about 12 inches in diameter.
11. Put the circle in a 9" pie plate, trimming any extra dough from the edges with a sharp knife (parents only). Return it to the refrigerator until you are ready to make the pie.
12. Pour filling into pastry-lined pie plate.
13. Dot with margarine.
14. Roll out the second ball of dough and cover top. Use a fork or your fingers to pinch the edges together. Cut a couple slits in the top.
15. Cover with top crust and seal the edges. Cut slits in the top.
16. OPTIONAL: Cover edge with 3-inch strip of aluminum foil to prevent too much browning. Remove foil during last 15 minutes of baking.
17. Bake 40 to 50 minutes or until crust is brown and juice begins to bubble through slits in crust.





















KARTA PRACY
Instrukcja dla grupy
Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę, członka zespołu i strażnika czasu.
Uważnie przeczytajcie tekst. Przetłumaczcie ten przepis na język polski. Jeśli nie znacie jakiegoś zwrotu, korzystajcie ze słowników. Pracujcie zgodnie. Wyniki Waszej pracy zaprezentuje sprawozdawca

Jambalaya
Ingredients:
• 1/2 cup diced onion
• 1/2 cup diced red pepper
• 1/2 cup diced celery
• 2 tsp. minced garlic
• 1 lb. sliced sausage
• 1 28 oz. can crushed tomatoes
• 1 14 oz. can chicken broth
• 1 cup long-grain rice
• 1/2 tsp. ground cumin
• oil
• Prep Time: 15 minutes
• Cook Time: 40 minutes
Preparation:
1. Heat a potter and pour some oil.
2. Fry onions, peppers, celery and garlic to bacon drippings. Cook until onions and peppers are soft, stirring occasionally, 4-5 minutes.
3. Add sausage. Brown on all sides. Add crushed tomatoes, chicken broth, rice, cumin and cajun seasoning. Let jambalaya come to a boil, then turn heat down to medium-low, and let jambalaya simmer 20 minutes or until rice is al dente (tender, but not mushy). Taste, and adjust some salt and pepper.




Język polski

Cele:
Uczeń potrafi:
- wykonać ciasto według przepisu,
- czytać ze zrozumieniem przepis kulinarny,
-współpracować w grupie
Zagadnienia z podstawy programowej:
- sprawnie czyta teksty głośno i cicho [I.1.1)],
- rozpoznaje formy gatunkowe (zaproszenie, życzenia i gratulacje, zawiadomienie i ogło szenie, instrukcję, w tym przepis) [I.1.5)],
- tworzy wypowiedzi pisemne – zaproszenie [III.1.5)]
Materiały:
-pisaki, kredki, blok, produkty potrzebne do wykonania wybranej potrawy,
Metody:
-met. działań praktycznych, pisanie zaproszenia
Przebieg lekcji
1. Wykonanie wybranych potraw przez grupy: naleśniki, szarlotka, jambalaya, kanapki z kurczakiem i tuńczykiem.
2. Nakrycie do stołu.
3. Wykonanie zaproszenia dla nauczycieli.
4. Degustacja.


Wyświetleń: 7


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.