AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Renata Dutka, 2016-02-12
Zabrze

Zajęcia pozaszkolne, Scenariusze

Scenariusz zajęć na świetlicy.

- n +


Temat zajęć: Kraina baśni i bajek
Prowadząca: Renata Dutka
Miejsce: sala klubu Elf
Czas: 45 minut
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań literackich
Cele wychowawcze:
- kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
- uwrażliwienie na krzywdę ludzką
-wyrabianie nawyku prawidłowego zachowania się na zajęciach
Cele szczegółowe:
- wdrażanie uczniów do wyodrębniania w utworze postaci i zdarzeń,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela,
- wiązanie treści utworu z ilustracjami,
- doskonalenie umiejętności opowiadania o losach bohaterów bajki,
- kształtowanie sprawności rachunkowej w zakresie 20,
- uwrażliwianie uczniów na krzywdę ludzką,
- zrozumienie pozytywnych cech charakteru na przykładzie bohaterów bajek,
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie techniki czytania i pisania


Cele operacyjne:
- uczeń:
- potrafi rozwiązać krzyżówkę
- umie wypowiadać się pełnym zdaniem
- potrafi wykonać obliczenia w zakresie 20 tu
- potrafi dopasować rekwizyt do bajki
- zna różne baśnie

- wie co to jest bajka, baśń
-odróżnia dobro od zła
Kompetencje kluczowe :
Umiejętność uczenia się , kompetencje społeczne i obywatelskie.
Zestaw standardów rozwoju i osiągnięć ucznia: rozwój umiejętności naukowych, poszerzenie wiedzy . Uczeń jest odpowiedzialny za swoją naukę, samodzielnie poszerza wiedzę, stara się dokładnie wykonać polecenia
Podstawa programowa: edukacja polonistyczna: 1 w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie i kulturę języka
a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych , słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć co przekazuje w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat
b) w zakresie umiejętności czytania i pisania: zna litery alfabetu, słucha w skupieniu czytanych utworów
Edukacja matematyczna: 1 w zakresie czynności umysłowych ważnych dla uczenia się matematyki
a) w sytuacjach wymagających wysiłku intelektualnego zachowuje się , rozumie , dąży do wykonania zadania
2. W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych
a) wyznacza sumy i różnice, rachując na zbiorach zastępczych np.: na palcach , sprawnie dodaje i odejmuje w zakresie 20 tu.

Metody: aktywizujące, pogadanka, słowna, czynna , praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: krzyżówka, Słownik Terminów Literackich, baśń pt.,, Kopciuszek’’,
karty pracy, szablon buta, numerki z pytaniami, rekwizyty, ilustracje bajek, baśni , kubek,
Przebieg zajęć :
1. Powitanie dzieci, krótka rozmowa , przesyłanie iskierki przyjaźni w kręgu.
2. Nawiązanie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki na tablicy –hasło ,,Bajka '

Uczniowie rozwiązują wybrane działania, wynik to numer zagadki, którą odczytują, hasło wpisują do krzyżówki pod odpowiednim numer .

Działania: zagadki:

10-9 = 1. Chodził w nich pewien kot.
7-5 = 2. Spełniła marzenie Kopciuszka.
9-6 = 3. Co Czerwony Kapturek niósł dla babci w koszyku.
10-6 = 4. Zgubił na balu pantofelek.
8-3 = 5. Pojazd, którym jeździ król.
B
A
J
K
A
1.
2.
3.
4.
5.

3. Cześć właściwa .
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie ,, Co to jest bajka ?’’, ,, Co to jest baśń?’’.
Uczniowie udzielają odpowiedzi. Następnie nauczyciel prosi wybranych uczniów o odczytanie ze słownika terminów literackich pojęcia bajka i baśń.
Nauczyciel następnie pyta uczniów jakie znają bajki, baśnie? .
4. Nauczyciel na tablicy umieszcza ilustracje z bajek, baśni. Obok kładzie rekwizyty pochodzące z tych bajek. Zadaniem uczniów jest dobranie rekwizytu do odpowiedniej ilustracji i nadanie tytułu bajce czy baśni.
5. Czytanie baśni pt. ,, Kopciuszek’’ przez nauczyciela.
Rozmowa na temat treści wysłuchanego utworu :
- Kto był głównym bohaterem Baśni?
- Dlaczego Kopciuszek został nagrodzony?
- Co sadzicie o postępowaniu macochy i jej córek?
- Jakimi cechami odznaczał się Kopciuszek?
- Jakie były siostry Kopciuszka?

6. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy , na których trzeba wykonać obliczenia. Wyniki ułożyć od najmniejszego do największego i powstanie hasło nauki płynącej z baśni.,, Dobro zwycięża’’.

10-10= …. D
8+2=……Z
2+3=……B
20-4=…..Ę
20-1=……A
7-3=……..O
8+6=……C
17-6=…..W
4+2=…..R
10-2=….O
11+2=…Y
9+9=….Ż
9+6=…..I
7. Nauczyciel umieszcza na tablicy szablon buta na nim przyczepione są ponumerowane karteczki z numerkami. Uczniowie kolejno losują numerek z kubka i odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie..

8. Podsumowanie zajęcia – ewaluacja
Na dużym kartonie postać Kopciuszka w balowej sukni. Dzieci ozdabiają suknię gwiazdkami w odpowiednim kolorze, w zależności od tego jak podobały się zajęcia.

czarny – nie podobały mi się
złoty – bardzo mi się podobały
srebrny – podobały mi się częściowo.


Zgłoś błąd    Wyświetleń: 187


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.