Katalog

Maciej Wierzchnicki, 2016-01-19
Słupsk

Historia, Konspekty

Początek rządów Wazów.

- n +

Temat lekcji: Początek rządów Wazów
(do realizacji na 1h lekcyjnej)
Cel ogólny:
 Zapoznanie uczniów z wydarzeniami z okresu panowania króla Zygmunta III Wazy (1587 – 1632)
 Przedstawienie faktów związanych z kolejną wolną elekcją oraz początkiem zmagań polsko - szwedzkich
 Omówienie przyczyn, przebiegu i skutków najważniejszych bitew polsko - szwedzkich
 Zilustrowanie uczniom skutków, jakie niosą za sobą nagłe i nieprzemyślane decyzje
Cele szczegółowe - operacyjne:
Uczeń pamięta:
 Daty: 1586 r. , 1588 r., 1592 r., 1599 r., 1605 r., 1606 r. , 1607 r., 1627 r., 1629 r., 1635 r.,
 Pojęcia: rokosz, wolna elekcja, husaria,
 Postacie: Maksymilian Habsburg, Zygmunt III Waza, Katarzyna Jagiellonka, Jan III Waza, Karol Sudermański, Gustaw Adolf, Michał Zebrzydowski, Jan Zamoyski, Piotr Skarga, Jan Karol Chodkiewicz,
Uczeń wyjaśnia:
 Znaczenie poznanych pojęć i dat
 Przyczyny wybuchu konfliktów polsko - szwedzkich
Uczeń: (stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych)
 Wyjaśnia i zastosowuje poznane pojęcia i daty
 Pokazuje na mapie Inflanty, Sztumską Wieś, Kircholm i Oliwę
 Opowiada w jaki sposób Polakom udało się pokonać dobrze zorganizowanych Szwedów
 Przedstawia osiągnięcia polskiej husarii
 Podaje konsekwencje pokoju w Sztumskiej Wsi w 1635 r.
Uczeń: (stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych)
 Interpretuje przyczyny wybuchu konfliktu ze Szwecją
 Tłumaczy postępowanie króla Zygmunta III Wazy
 Mówi kim byli i czego dokonali: Gustaw Adolf i Mikołaj Zebrzydowski

Forma pracy:
Praca zbiorowa i indywidualna
Metoda:
Nauczanie polimetodyczne – rozmowa nauczająca (pogadanka) – praca z tekstem – praca z mapą – linia czasu – „burza mózgów” – drama (improwizacja, techniki manualno – plastyczne) – analiza SWOT – działania praktyczne uczniów.
Środki dydaktyczne:
 Podręcznik Stanisław Roszak, Śladami przeszłości (klasa II gimnazjum), s. 225 - 230
 Mapa ścienna lub ksero mapki z atlasu geograficzno - historycznego
 Tekst do uzupełnienia (forma notatki)
 Drzewo genealogiczne do uzupełnienia
 Krzyżówka dotycząca uzbrojenia polskiej husarii i wydarzeń związanych z wojną ze Szwecją
 Krótki fragment źródłowy o działalności króla Zygmunta III, s. 226
 Zdjęcia postaci: Piotr Skarga, Jan Karol Chodkiewicz, Zygmunt III Waza, Mikołaj Zebrzydowski
 Krótka notka biograficzna Zygmunta III Wazy (do wklejenia do zeszytu)

Przebieg lekcji:

I. Sprawy porządkowe – sprawdzenie obecności
II. Rekapitulacja wtórna
 Uczniowie próbują przypomnieć sobie wszystkie poznane do tej pory informacje dotyczące wolnych elekcji (1573 r. – Henryk Walezy, 1575 r. – Stefan Batory)
III. Część wiążąca
 Okres wolnych elekcji w Polsce
 Szwecja a Polska – konflikty i nieporozumienia
IV. Część główna
 Polska po śmierci Stefana Batorego – podwójna elekcja
 Zygmunt III Waza królem Polski – 1587 r.
 Śmierć króla szwedzkiego Jana III Wazy i wydarzenia w kraju skandynawskim (koronacja, bunt i detronizacja Zygmunta III)
 Rokosz Zebrzydowskiego – konflikt króla ze szlachtą
 Wojna ze Szwecją (Kircholm – 1605 r., Oliwa – 1627 r., Sztumska Wieś – 1635 r.)
 Śmierć Zygmunta III Wazy – 30 kwietnia 1632 r. i wybór nowego króla, jego syna, Władysława IV
V. Rekapitulacja pierwotna
 Przyczyny i skutki wojny polsko - szwedzkiej
 Ocena postawy i czynów króla Zygmunta III – analiza SWOT
 Tekst do uzupełnienia, krzyżówka, drzewo genealogiczne – uczniowie wykorzystują informacje zdobyte podczas lekcji
VI. Praca domowa
 Opisz, jakie skutki dla Polski miały wojny toczone ze Szwecją na początku XVII w.

Wyświetleń: 139


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.