AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Monika Sieradzka, 2015-12-10
Ciachcin

Lekcja wychowawcza, Konspekty

Scenariusz lekcji wychowawczej.

- n +

Konspekt lekcji wychowawczej
klasa V


Temat: Jestem członkiem rodziny.

Czas lekcji: 45 minut

Cele główne:
• uczniowie wiedzą, jakie relacje występują w ich rodzinie
• uczniowie znają wartości cenione w ich rodzinie

Cele operacyjne:
- uczniowie określają swoje relacje z członkami rodziny
- uczniowie wiedzą jak można poprawić swoje funkcjonowanie w rodzinie
- uczniowie są świadomi ich przynależności do rodziny
- uświadomienie znaczenia rodziny w życiu człowieka.

Metody pracy: pogadanka, ćwiczenia, scenki rodzajowe.

Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca zbiorowa
• praca w małych grupach

Pomoce dydaktyczne:
- kolorowe kartoniki,
- arkusz herbu rodziny,
- arkusz „Ja i moja rodzina”

Przebieg lekcji:
1. Część wstępna.
2. Część główna.
3. Część końcowa.


I. Faza wstępna

1. Powitanie
Uczniowie kolejno kończą rozpoczęte przez nauczyciela zdanie: „Najmilszą rzeczą jaka mi się dziś przydarzyła było…”

II. Faza główna

1. Wprowadzenie – pogadanka na temat rodziny, czym jest rodzina, jej roli
w społeczeństwie.

2. Ćwiczenie 1: „Moja rodzina” Nauczyciel wyjaśnia, że ćwiczenie dotyczyć będzie relacji rodzinnych. Następnie rozdaje przygotowane wcześniej kolorowe kartoniki. Każdy uczeń otrzymuje komplet 9 kartoników w różnych kolorach. Nauczyciel czyta uczniom poszczególne stwierdzenia z kwestionariusza (załącznik nr 1) i prosi, aby zapisywali na swoich kartkach wszystkie stwierdzenia, które się do nich stosują. Następnie uczniowie po kolei informują, ile każdy z nich ma zapisanych kartek. Nauczyciel wyjaśnia, że ten kto zapisał najwięcej kartek, wyraził najbardziej pozytywną opinię o swojej rodzinie. Nie musi to świadczyć o faktycznych relacjach w rodzinie, ponieważ na ogół prezentujemy tzw. postawę życzeniową, tzn. mówimy w obecności innych pozytywnie o swojej rodzinie, ponieważ taką wspaniałą rodzinę chcielibyśmy mieć.

3. Nauczyciel krótko omawia drzewo genealogiczne, oraz święta rodzinne.

4. Ćwiczenie 2:
Arkusz. Ja i moja rodzina. (załącznik nr 2). Proszę o wypełnienie arkusza, ponadto niech każdy z was wypisze wszystkie osoby, które wchodzą
w skład jego rodziny, imiona osób, które razem z nim mieszkają. Obok każdej osoby można napisać określenie, które najtrafniej opisuje daną osobę (np. tata majsterkowicz). Omówienie ćwiczenia.
5. Ćwiczenie 3. Moja rodzina i ja. „Zgadnij, co...” – Dziecko staje się mimem – bez słów stara się pokazać czynność, którą najbardziej lubi robić ze swoimi rodzicami; pozostali odgadują

6. Ćwiczenie 4. „ Herb rodziny” (załącznik nr 3)
Uczniowie otrzymują arkusze herbu podzielonego na cztery części . W każdym z 4 pól herbu rysują symbol:
- tego, co w mojej rodzinie jest najważniejsze;
- tego, co moja rodzina robi wspólnie;
- tego, na co moja rodzina odkłada pieniądze;
- tego, jak moja rodzina spędza zazwyczaj wakacje.
Uczniowie opowiadają swoich herbach i starają się znaleźć to, co ich łączy,
w czym ich symbole są podobne.

7. Jeśli wystarczy czasu - podział ról w rodzinie. „Wykaz obowiązków rodzinnej drużyny” – Każdy swoją kartkę dzieli na tyle części, ile osób w rodzinie; każda część jest podpisana odpowiednio osobą z rodziny; uczestnicy wpisują
w poszczególne pola obowiązki członków rodziny; potem omawiamy schematy. Dzieci opowiadają o zasadach panujących w jego domu i ewentualnie o karach Uczestnicy zastanawiają się, w jakich 10 przykazaniach najlepiej by zawarli zasady, ideały, które powinny panować w ich rodzinach; potem je spisują
i omawiają

III. Faza końcowa

1. Podsumowanie – Nauczyciel pyta o ewentualne postanowienia dzieci względem siebie i swojej rodziny.

2. Pożegnanie.


Załącznik nr 1

KWESTIONARIUSZ

Moja rodzina

1.Lubię przebywać ze swoją rodziną.
2.W mojej rodzinie wszyscy czują się dobrze.
3.Wiele rzeczy robię wspólnie z moją rodziną.
4.Moja rodzina może być przykładem dla innych.
5.Jestem dumny ze swojej rodziny.
6.W moim domu jest najczęściej wesoło i przyjemnie.
7.Wolę spędzać wolny czas z rodzicami niż z innymi osobami.
8.Z przykrością wyjeżdżałbym z własnego domu na dłuższy czas.
9.Chciałbym w przyszłości mieć taką rodzinę jak ta , w której się wychowuję.

Załącznik nr 3

Szablon herbu podzielonego na cztery części.

Załącznik nr 2

Arkusz: Ja i Moja Rodzina

1.Wypisz wszystkie osoby , które wchodzą w skład Twojej rodziny. Wypisz imiona osób , które z Tobą mieszkają . Obok każdej osoby napisz określenie, które najtrafniej ją opisuje (np. tata-majsterkowicz):

2. Lubię kiedy moja rodzina:

3.Szczególna cecha odróżniająca moją rodzinę od innych rodzin to:

4.Nie lubię kiedy moja rodzina:

5. Najlepszym słuchaczem w mojej rodzinie jest:

6.W mojej rodzinie najczęściej uśmiecha się do mnie:

7.Osobą z mojej rodziny, do której najczęściej zwracam się o pomoc:

8.Osobą w mojej rodzinie, której powierzam swoje sekrety jest:

9.Osobą w mojej rodzinie, do której jestem najbardziej podobny (a) jest:

10.Osobą w mojej rodzinie , która ma na mnie największy wpływ, jest:

11. Chciałbym usłyszeć od swoich rodziców:

12. Chcę, żeby moja mama:

13. Chcę, żeby mój tata:

14. Chcę powiedzieć swoim rodzicom, że:
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 201


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.