Katalog

Beata Kostrzewska
Lekcja wychowawcza, Scenariusze

Psychologia sukcesu - scenariusz lekcji wychowawczej

- n +

Psychologia sukcesu
Scenariusz lekcji wychowawczej

Cele:

  • uczeń potrafi scharakteryzować człowieka sukcesu,
  • umie podać przykłady ludzi sukcesu,
  • rozróżnia : sukces indywidualny i sukces grupowy (społeczny).

    Metody pracy:

    1. Pogadanka i rozważania wokół słowa SUKCES.
    2. Burza mózgów.
    3. praca w grupach.

    Środki dydaktyczne:

    1. Plansza prezentująca kryteria sukcesu.
    2. Kartony do pracy w grupach.
    3. Mazaki.

    Czas: 45 minut.

    Przebieg zajęć:

    1. Nauczyciel podaje temat lekcji. W centralnym miejscu tablicy zapisuje słowo "sukces" i przy pomocy "burzy mózgów" zapisuje terminy i skojarzenia podawane przez uczniów.
    2. Zadaje pytanie:

    Co to jest sukces?
    np.: - załatwienie jakiejś sprawy, powodzenie,
    - wygrana na loterii, szczęśliwy traf,
    - osiągnięcie czegoś ważnego dzięki własnemu wysiłkowi i staraniu.
    3. Nauczyciel prezentuje planszę.
    4. Dzieli klasę na 5,6 grup, rozdaje arkusze papieru i mazaki. Na każdym arkuszu są zapisane zagadnienia do opracowania przez grupy uczniowskie:

    A. Myślę, ze sukces to :.................................... (uzupełnij)
    B. Najczęściej wymieniane cechy ludzi osiągających sukces to: ..........................
    C. Czym wg Ciebie jest sukces dla ludzi w różnych krajach np.:
    - w Polsce
    - w USA.
    D. Podaj przykład sukcesu indywidualnego.
    E. Podaj przykład sukcesu grupowego (społecznego).
    5. Po pewnym czasie następuje prezentacja opracowań poszczególnych grup i wspólne ustalenie cech charakterystycznych dla człowieka sukcesu np.:
    - wiara w siebie, wyznaczony i jasno określony cel aktywności, duża odporność psychiczna, przedsiębiorczość, gotowość podejmowania ryzyka, wysoka samoocena, inteligencja.


    PLANSZA

    Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest sukces:

    - możemy studiować odpowiednią literaturę przedmiotu,
    - pytać, obserwować ludzi powszechnie uznanych za ludzi sukcesu,
    - zastanowić się, czym dla nas samych jest sukces.
    Ogólnie rzecz ujmując o sukcesie mówimy jako o pojedynczym epizodzie (wybitny wynalazek, rekordowy skok) bądź o specyficznej dla człowieka sytuacji, trwającej w czasie, czy też okolicznościach, w których realizacja planu przynosi pożądany rezultat.


    Z czym kojarzy się sukces:

  • zdolności - indywidualne różnice, które sprawiają, że w tych samych czy podobnych warunkach ludzie osiągają różne rezultaty swych poczynań,
  • potrzeba osiągnięć - dążenie do uzyskania możliwie wysokiej sprawności w działaniu,
  • motywacja - stan gotowości do podejmowania różnej aktywności,
  • kompensacja, nadkompensacja - chęć wybicia się w określonej dziedzinie, w której uznajemy, że jesteśmy słabi,
  • podmiotowość - jedni ludzie są przekonani, że mają istotny wpływ na określone sprawy, inni o swej bezsilności, zależności od losu, od innych ludzi,
  • koncentracja - zdolność skupienia się i systematyczność pracy w określonym kierunku,
  • metodyka postępowania - znajomość metod i zasad postępowania prowadzących do osiągnięcia sukcesu,
  • przedsiębiorczość - umiejętność poszukiwania szans osiągnięcia określonej wartości połączona z gotowością podejmowania potrzebnej inicjatywy i ryzyka.

    Opracowanie: Beata Kostrzewska

  • Wyświetleń: 3806


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.