Katalog

Agata Plata, 2015-11-09
Limanowa

Matematyka, Konspekty

Rozwiązywanie zadań tekstowych z ułamkami dziesiętnymi.

- n +

Konspekt lekcji matematyki

Klasa: 5
Data:
Prowadzący:
Temat: Rozwiązywanie zadań tekstowych z ułamkami.
Cele operacyjne:
Uczeń:
– czyta ze zrozumieniem prosty tekst zawierający informacje liczbowe;
– wykonuje wstępne czynności ułatwiające rozwiązanie zadania, w tym rysunek pomocniczy lub wygodne dla niego zapisanie informacji i danych z treści zadania;
– dostrzega zależności między podanymi informacjami;
– dzieli rozwiązanie zadania na etapy, stosując własne, poprawne, wygodne dla niego strategie rozwiązania;
– weryfikuje wynik zadania tekstowego, oceniając sensowność rozwiązania. .
Metody pracy
– metoda aktywizująca: ćwiczenia w rozwiązywaniu zadań tekstowych;
– metoda problemowa;
– praca w grupach.
Środki dydaktyczne do samodzielnego przygotowania
– kartki z figurami geometrycznymi (trójkąty, kwadraty, prostokąty, trapezy, romby, równoległoboki)
- koperty z zadaniami
- tabela ewaluacyjna


Tok lekcji
Część wprowadzająca
1.Podział uczniów na grupy czteroosobowe. W tym celu każdy losuje jedną z karteczek, na których przedstawiono figury geometryczne (trójkąty, kwadraty, prostokąty, trapezy, romby, równoległoboki). Wylosowana figura wskazuje przydział do grupy. Nauczyciel ustawia stoliki w taki sposób, aby każda grupa miała oddzielne miejsce pracy.
2. Sprawdzenie obecności.
3. Sprawdzenie zadania domowego.
Część główna
1. Podanie tematu i celu lekcji.
2. Przypomnienie niezbędnych wiadomości, które będą potrzebne do realizacji tematu:
- Od jakiej czynności zaczynasz rozwiązanie zadania tekstowego?
- Jakie czynności wykonujesz, żeby zrozumieć treść zadania?
- W jaki celu wykonujesz rysunki lub zapisujesz informacje i dane z treści zadania?
-Jakimi czynnościami kończysz rozwiązanie zadania?
NACOBEZU
1.Zapis danych.
2.Zapis wszystkich obliczeń.
3.Zapis odpowiedzi.

3. Praca w grupach. Każdy czteroosobowy zespół otrzymuje 3 koperty, a w każdej po jednym zadaniu (zał. 1, zał. 2, zał. 3 ). Każde zdanie zadania jest zapisane na oddzielnym pasku papieru. Paski te członkowie grupy rozdzielają między siebie losowo. Członkowie grupy mają rozwiązać zadanie, ale nie mogą pokazywać sobie nawzajem kartek z informacjami o jego treści. Informacje można zapisywać, można je przedstawiać w formie rysunków. Może to robić jedna osoba lub wszyscy. Grupa, która rozwiąże poprawnie w wyznaczonym czasie dwa zadania otrzyma ocenę bardzo dobrą, a trzy celującą.
Część podsumowująca
1. Złożenie raportu z pracy grup. Praca nad zadaniami zakończy się złożeniem wspólnego raportu, w którym oprócz składu grupy, musi być podane rozwiązanie zadania. Nauczyciel obserwując prace poszczególnych osób w grupach uzupełnia raport o informacje na temat wkładu poszczególnych uczniów.
2.Zadanie domowe
Uczniowie otrzymują na kartkach zadanie domowe:
1.Przeczytaj uważnie treść (najlepiej 2 razy).
2.Do wybranego zadania (1 lub 2) ułóż trzy pytania.
3.Rozwiąż zadanie(odpowiedz na postawione pytania).

Zad. 1. Pan Adam kupił 0,75 kg gruszek po 3,4zł za kg oraz ananasa za 8 zł. Miał 20 zł.
lub
Zad. 2 Książka kosztuje 12 zł. Kupiono tę książkę po obniżonej cenie. Obniżka stanowiła 0,4 ceny.

3.Ewaluacja lekcji


Zał.1
Mateusz ma dwa pendrive’y.
Jeden pendrive ma pojemność 8 GB.
Dugi pendrive ma pojemność 2 razy większą.
Na pendrive o mniejszej pojemności jest zajętych 4,25 GB.
Na pendrive o większej pojemności jest zajętych aż 12,71 GB.
Mateusz chce przegrać z komputera zdjęcia.
Zdjęcia Mateusza zajmują 3,51 GB.
Ile jest wolnego miejsca na pendrive o mniejszej pojemności,
a ile o większej pojemności?
Który pendrive powinien wybrać Mateusz?

Zał.2
Dziesięciu członków Szkolnego Koła Turystycznego
poszło na wycieczkę.
Na drogę kupili 1,8 kg ciastek.
Ciastka kosztowały 9, 50 za kilogram.
Kupili także 20 sztuk wody mineralnej.
Woda kosztowała 0,88 zł za sztukę.
Każdy z uczestników przeznaczył na zakupy taką samą kwotę.
Po ile złotych się złożyli, aby dokonać zakupów?
Ile dekagramów ciastek przypadło na jednego uczestnika?

Zał. 3
Pan Miły ułożył na swej działce chodnik z kostki brukowej.
Długość chodnika ułożonego przez pana Miłego jest równa 28m.
Pierwszego dnia ułożył chodnik o długości 6, 75 m.
Drugiego dnia o 1,5 m więcej niż pierwszego.
Trzeciego dnia ułożył 0,8 tego co drugiego dnia.
Czwartego dnia wykonał resztę pracy.
Ile metrów chodnika ułożył pan Miły w ciągu trzech dni?
Ile metrów chodnika ułożył pan Miły ostatniego dnia?


Bibliografia:
-Podręcznik do matematyki dla klasy 5 "Ciekawi świata" OPERON
-materiały ze szkolenia GWO "Wespół w zespół, czyli uczymy się i bawmy się jednocześnie"
Wyświetleń: 183


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.