Katalog

Dorota Waluchowska, 2015-11-09
Rawa Mazowiecka

Zajęcia przedszkolne, Scenariusze

„Co wiemy o jesieni?" - zabawy słowne.

- n +

Cele ogólne:
• Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o jesieni.
• Doskonalenie umiejętności spostrzegania zjawisk przyrodniczych.
• Aktywizowanie myślenia i wyobraźni dzieci.
• Przestrzeganie kolejności wypowiedzi.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• uważnie słucha opowiadania,
• udziela odpowiedzi na pytania,
• wie, jakie zmiany zachodzą jesienią
• globalnie czyta wyrazy: tak, nie,
• układa zdanie z wyrazem,
• wyróżnia głoski w nagłosie i wygłosie,
• czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi
• posługuje się liczebnikami porządkowymi

Metody:
Podające: rozmowa, opowiadanie, objaśnienie
Czynna: samodzielnych doświadczeń, kierowana własną działalnością dziecka
Problemowa: samodzielnych doświadczeń
Formy:
Zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: kukła wiatru , plakietki z napisami: TAK, NIE, eksponaty związane z jesienią, wzory liter, karta pracy, CD z nagraniem piosenki „Wiatr psotnik”, chusta animacyjna


Przebieg zajęć:
1. Słuchanie opowiadania „Spotkanie z wietrzykiem” ilustrowane kukłą wiatru.
Wiatr : Czy wiecie kim jestem?
Dzieci: Wiatrem
W: Cieszę się, że mnie poznaliście. Latałem po świecie, dmuchałem, włosy wszystkim potargałem. A wiecie kogo w lesie spotkałem?
Dz: Nie wiemy.
W: Panią Jesień, która powiedziała mi, że zima za nią idzie, chłodem mrozi. Chętnie jesień by już odeszła, bo wszystko zrobiła; ptaki za może wygoniła, zwierzętom ciepłe futra dała, ludziom piwnice warzywami zapełniła. Ale nie wie czy dzieci już wszystko o jesieni wiedzą, więc mnie tu przysłała, żebym sprawdził, co się dzieci w przedszkolu nauczyły.
2. Rozmowa na temat treści opowiadania:
-Co robił wiatr?
- Co jesień dała zwierzętom?
- Co dała ludziom?
- Po co jesień przysłała wiatr do przedszkola?
3. Rozwiązywanie zadań
Zadanie 1 Dzieci rozpoznają zdania jako prawdziwe i fałszywe i potwierdzają je lub zaprzeczają pokazywaniem plakietki z napisem – TAK, NIE.
Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr
Jesienią jest tak ciepło, ze chodzimy w krótkich spodenkach
Jesienią przydają się parasole
Liście na drzewach mogą być niebieskie
Drzewa zrzucają jesienne liście, ponieważ przygotowują się do zimy
Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów
Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę
Wszystkie grzyby można jeść
Słowo „lis” zaczyna się na „r”
Słowo „sowa” ma dwie sylaby
Słowo „zając” kończy się na „c”
„Kasz” „ta” „no” „wiec” znaczy kasztanowiec
„K- L-O-N” oznacza klon
Zadanie2 Polega na rozpoznawaniu, które przedmioty związane są z jesienią a które nie. Dzieci po rozpoznaniu wybierają właściwą drogę (przeskakiwanka) i umieszczają je w odpowiedniej pętli .
Zadanie 3 Wiatr pomieszał obrazki i literki. Należy odszukać swoją parę i dobrać obrazek, aby jego nazwa zaczynała się odpowiednią literą, np. m-motyl
Zadanie 4 „Zakupy mamy”- dzieci słuchają opowieści:
Na targ mama się wybrała,
bo warzywa kupowała.
Niesie torbę,
w torbie dziura.
Po schodach wchodzi na górę.
Na pierwszym stopniu gubi cebulę,
Na drugim buraka,
Na trzecim marchew.
Na czwartym kapustę.
Ogląda się i myśli: Ale ze mnie gapa!
Wyszukiwanie obrazków warzyw i umieszczanie ich na odpowiednim schodku (praca wspólnie z rodzicami).
Zadanie 5 Wspólna zabawa chustą animacyjną do piosenki „Wiatr psotnik”
Wyświetleń: 307


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.