Katalog

Marlena Kaźmierska, 2015-09-25
Kłodawa

Ogólne, Artykuły

Alternatywne modele rodziny w Polsce.

- n +

Rodzina- definicja
Grupa, która jest formacją społeczną i składa się z pewnej liczby jednostek, pozostających w określonych pozycjach, rolach w stosunku do siebie i która ma własny system wartości oraz normy regulujące zachowanie jednostek w sprawach ważnych dla grupy” [ Ochmański 1993, s. 83]
Rodzina jest środowiskiem życiowym niemal każdego człowieka. Stanowi integralną część każdego społeczeństwa, a zarazem jest najmniejszą i podstawową komórką. Jest najważniejszą grupą społeczną, w której człowiek przychodzi na świat i z którą łączą go wielorakie zawiązki do końca życia. Jest grupą małą, pierwotną , o przewadze więzi osobistych, odznacza się międzypokoleniową i wielopokoleniową trwałości więzi, a członkowstwo w niej jest autentyczne, dobrowolne i w zasadzie nierozerwalne [Kaula, Brągiel, Janke 1999. s. 49]
Funkcje rodziny
-biopsychiczne
-Prokreacyjna
-Seksualna
-Ekonomiczne:
-Materialno-ekonomiczne
-Opiekuńczo-zabezpieczająca
-Społeczno-wyznaczające:
-Klasowa
-Legalizacyjno- kontrolna
-Socjopsychologiczne
-Socjolizacyjna
-Kulturalna
-Rekreacyjno- towarzyska
-Emocjonoalno- ekspresyjna

Zagrożenia instytucji rodziny we współczesnym świecie:
-Napięcia związane z przeciążeniem kobiet łączących role domowe z pozadomowymi
-Dezintegracja dużej rodziny, a następnie małej
-Rozluźnienie więzi rodzinno- sąsiedzkich
-Indywidualizacja członków rodziny
-Wzrost liczby rozwodów
-Automatyzacja i rozwój działalności usługowej zaspakajający potrzeby członków rodziny.
-Środki antykoncepcyjne- zmniejszenie dzietności w rodzinie oraz oddzielenie funkcji seksualnej od prokreacyjnej
-Klonowanie- wykazuje, że do poczęcia nie jest potrzebny ani ojciec ani matka
-Aborcje- niechciane ciąże
-Eutanazja
-Bezrobocie =>Emigracje zarobkowe
-Antyrodzinne prawodawstwo
-Organizacje feministyczne
-Nałogi
-Konsumpcjonizm i hedonizm

Rola rodziny w funkcjonowaniu jednostek i społeczeństwa
Rodzina łącząc elementy tradycji z elementami postępującej stopniowo w jej ramach nowoczesności ułatwia jednostko adaptację do zmieniającej się rzeczywistości spo0łęcznej,do jej wymogów, jest sferą ochronną i oparciem w nowych sytuacjach
Rodzina jest najlepszym i najskuteczniejszym przekaźniem ogólnospołecznej kultury do jednostki ,podstawowych norm, wzorców i wartości.
Spełnia ważne funkcje w reprodukcji biologicznej społeczeństwa
W niej zaczyna się proces socjalizacji jednostek, ich przygotowania do życia i działań w zmieniającym się szybko społeczeństwie

Alternatywne modele rodziny
-quasi-rodzina- jeżeli w danej, innej niż tradycyjna rodzina nuklearna, formie organizacji życia osobistego nie ma dziecka/dzieci, nad którym przynajmniej jedna osoba dorosła sprawuje opiekę.

Zalicza się do nich po pierwsze singli i singielki, czyli osoby prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe bądź ze współlokatorami, w różnym wieku, bezdzietne, po rozwodzie bądź nigdy nieżonate/niezamężne, czasem rezygnujące z życia seksualnego wogóle. Najczęściej są to osoby o wyższym statusie edukacyjnym i wyższym poziomie osiąganych dochodów.
Po drugie do quasi-rodzin zalicza się związki typu DINKS (Double Income No Kids) – czyli rodziny bezdzietne z podwójnym dochodem. To małżeństwa formalnie zawarte, w których partnerzy zajęci karierami zawodowymi świadomie rezygnują z posiadania dzieci. Quasi-rodzina to także układy sieciowe seniorów. Pisze się, że zabawa, towarzyskość i uspołecznienie to główne cechy oraz funkcje tych układów (por. Szlendak T., 2010, s. 474).
Rodziny monoparentalne to jeden z alternatywnych modeli rodziny, w którym występuje dziecko/dzieci. Stanowią je samotne matki bądź samotni ojcowie, wychowujący swoje dzieci z poprzednich, nieudanych (formalnych bądź nieformalnych) związków. Przyczyną samotnego rodzicielstwa jest nie tylko rozwód, ale urodzenia pozamałżeńskie .
-rodziny homoseksualne (homorodziny) tworzą partnerzy tej samej płci wychowujący dzieci.
-niezamężna kohabitacja – osoby płci przeciwnej prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, współżyjące ze sobą, często posiadające dzieci własne lub/i z poprzednich związków
rodziny wizytowe (LAT – Living Apart Together) stanowią owoc seryjnej monogamii nomadycznej (związanej ze specyfiką życia w wielkich metropoliach, wykonywaniem zawodu wymagającego ciągłego przemieszczania się utrudniającego zawiązywanie trwałego małżeństwa monogamicznego). Partnerzy żyją razem, ale prowadzą, z różnych względów, osobne gospodarstwa domowe.
-macierzyństwa na odległość (matkowania transnarodowego)- współcześnie mamy do czynienia z nasilaniem się zjawiska masowej migracji kobiet z krajów biedniejszych do tych, które są rozwinięte pod względem gospodarczym (określa się je mianem feminizacji migracji).
-grono przyjaciół – zazwyczaj młodych osób, prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, gdzie obecna jest duża wolność seksualna.
-Rodzinne patchworki (rodziny rekonstruowane,wielorodzinny) powstają na skutek ponownego zawarcia małżeństwa przez jednego lub obojga partnerów często posiadającego/posiadających dzieci z poprzednich nieudanych związków

Literatura:
T. Plich, I. Lepalczyk, Pedagogika społeczna,wyd. Żak, Warszawa 2003
Z. Tyszka, Socjologia rodziny, wyd. PWN, Warszawa, 1979
http://www.uz.zgora.pl/ltn/PDF/rocz32-2/2.pdf
Wyświetleń: 436


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.